Следете не

Здравје и убавина

Неколку знаци дека ќе живеете подолго

Avatar

Објавено пред

на

Можеби дури и не знаете во која мерка вашето здравствено досие или малите секојдневни работи влијаат колку долго ќе живеете. Научниците утврдија дека со усвојување на одредени навики, можеме значително да ја зголемиме нашата долговечност.

Сте немате сериозни здравствени проблеми во младоста. За време на детството, имавте нормална телесна тежина, минимални здравствени проблеми и ретко ги посетувавте лекарите? Тоа значи дека имате одлична здравствена „основа“ за долговечноста.

Избегнувате газирани пијалоци. Голем број луѓе консумираат најмалку една чаша газиран пијалок на ден. Експертите докажаа дека оваа навика значително го зголемува ризикот од метаболички синдром. Со елиминирање на газирани пијалоци, вие исто така елиминирате разни адитиви од вашата диета, и сето тоа ќе го подобри вашето здравје и ќе ви додаде неколку години живот.

Пиете чај. Многу видови чај се полни со катехин, кој ги релаксира крвните садови и ги штити срцето и мозокот. Јапонска студија спроведена на 40 илјади луѓе покажа дека оние кои пијат најмалку три чаши чај на ден имаат најмалку шанси за срцеви заболувања или мозочен удар.

Не јадете брза храна. Со избегнување на брза храна, вие му правите одлична услуга на вашето тело. Хамбургери, помфрит и други прехранбени производи од ресторани за брза храна се полни со штетни масти, шеќери и адитиви кои имаат лош ефект врз вашето здравје.

Редовно ги правите домашните работи сами. Верувале или не, со самото чистење, бришење на подови или миење на прозорците ќе изгубите 300 калории.

Многу шетате. Одење е една од наједноставните и најефикасните активности што му помагаат на нашето здравје и што ќе обезбеди вашата долговечност. Луѓето кои пешачат најмалку 30 минути на ден имаат четири пати подобро здравје од оние кои не се движат.

Вие сте оптимисти. Позитивното размислување го намалува стресот, што е едно од главните предизвикувачи кај повеќето болести.

Опкружени сте со добри пријатели. Да знаете дека имате луѓе во вашиот живот кои ве поддржуваат и на кого можете да се обраќате секогаш ве прави поздрави, физички и психички.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Здравје и убавина

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот

Avatar

Објавено пред

на

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето.

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот, покажа најново истражување. Судејќи според резултатите, дејството на газираните пијалаци на мозокот е слично како она што врз него го вршат Алцхајмеровата болест или ракот, со оглед на тоа дека доаѓа до мозочна хиперактивност и промена на размената на протеини.

Истражувањето било вршено врз животни, при што една група имала задача да пие засладена газирана вода, додека друга пиела обична вода. Се покажало дека газираните пијалаци во голема мера влијаат на физичкото и на психичкото здравје.

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето. Она што најмногу загрижува во целата приказна е тоа што голем број на луѓе во светот секојдневно ги конзумираат овие пиајлоци.

Други истражувања претходно покажаа дека газираните сокови го зголемуваат ризикот од срцев удар, дијабетис, прекумерна тежина, рак на панкреасот и простатата, но и проблем со коските и со мускулите.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

(Мени по денови) Диета што ги отстранува мастите веќе четвртиот ден: Тежината не се враќа цели 3 години!

Avatar

Објавено пред

на

Постои една многу ефикасна диета која го освои светот. Се нарекува „сензационална диета“.

Оваа диета се заснова на умерен внес на калории и трае три недели. Според авторите на оваа диета, губите 3 до 5 килограми секоја недела, а можете да изгубите и до 12 килограми за три недели. Покрај тоа, изгубената тежина не се враќа за 3 години.

Балансирана диета

Ние ќе ви дадеме пример на мени за една недела, а вие ја повторувате оваа диета во текот на другите две недели.

Задолжително е да се пие вода меѓу оброците.

Мени:

1 ден

Појадок: Чаша кафе

Ручек: 2 варени јајца, зелена салата или варен морков со малку растително масло, еден домат без сол или чаша сок од домати.

Вечера: 200-250 грама бифтек пржен во растително масло, салата од свеж зеленчук (зелка, цвекло, моркови) со додавање на растително масло.

2 дена

Појадок: шолја кафе, еден тост.

Ручек: 100 грама бифтек, дел свежа зелка или салата од репка или моркови.

Вечера: 200 грама посно шунка или варено месо, чаша јогурт или кефир.

3 дена

Појадок: шолја кафе и 1 тост.

Ручек: еден морков, цвекло или целер пржени во масло. Еден домат, слива или портокалова боја.

Вечера: Исто како и ручекот.

4 дена

Појадок: шолја кафе.

Ручек: варено јајце, 3 големи варени моркови, 150 грама сирење.

Вечера: овошна салата. Не смееме да јадеме банани

5 дена

Појадок: риба, со сирови моркови и полнета со сок од лимон.

Ручек: половина килограм зготвена риба, 1 домат.

Вечера: Еден мал стек, салата од свеж зеленчук. Може да се користат зелка, цвекло, моркови, краставици или пиперки.

6 дена

Појадок: Чаша кафе.

Ручек: половина килограм варено пилешко или печено во фолија со многу малку масло.

Вечера: 2 варени јајца, рендани сурови моркови и чаша чај.

7 дена

Појадок: чаша чај

Ручек: 150 грама варено телешко месо или говедско месо, јаболко.

Вечера: Исто како и ручекот.

Вие сигурно нема да се чувствувате гладни за време на оваа диета, а рибата, месото и свежиот зеленчук ќе ви ги обезбедат сите потребни витамини и минерали. Сепак, пред диетата, не заборавајте да се консултирате со лекар.

/popara

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Жените развиваат антитела на коронавирусот четири пати побрзо од мажите

Avatar

Објавено пред

на

Истражувањето го водеше тим од 18 научници од 7 универзитетски клиники

Жените во Грција развиваат антитела на коронавирусот четири пати побрзо од мажите, покажа неодамнешна студија спредводена од инфектологот Проф. Д-р Сотирис Циодрас, која беше објавена денес во медиумите.

Истражувањето, спроведено во периодот од март до април, се засноваше на резултатите од серолошките тестови во приватните и државните клиники со цел да се утврди на кои територии на Грција има поголем имунитет на ковид.

Во студијата учествувале 6.586 лица, а резултатите покажале дека жените (0,78%) произведуваат антитела четири пати побрзо од мажите (0,22%).

Повеќето случаи биле испитувани од областа Атика, односно од подрачјето на Атина.

Исто така, откриено е дека повеќе мажи (56%) се разболеле во однос на жените (44%) од почетокот на епидемијата во оваа земја.

Истражувањето го водеше тим од 18 научници од 7 универзитетски клиники, предводени од сега познатиот професор. Д-р Сотирис Циодрас, кој раководи со Кризниот штаб во Грција.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 11 час

Дневен Хороскоп (30.09) среда

ОВЕН Денес ќе биде средно успешен ден за вас. Тензијата ќе попушти напладне. Во домот ќе владее хармонија и среќа...

СпортПред 12 часа

(ВИДЕО) Еве кој ќе го наследи големиот Икер Касиљас – синот Лукас, кој со прекрасна одбрана на голот го најави големиот талент

Судејќи според видеото што легендата на Реал и шпанската репрезентација го објави денеска на Инстаграм, синот Лукас со неговата одбрана...

МакедонијаПред 20 часа

Денес 112 новозаразени од Ковид-19, 8 починати

Во последните 24 часа се направени 1372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 46...

МагазинПред 21 час

Маргаринот и не е толку нездрав продукт

Маргаринот долго време е на тапет дека е нездрав продукт. Но, во последните месеци нутриционистите се обидуваат да го спасат...

КичевоПред 21 час

Двајца повредени во сообраќајка на патот Кичево-Гостивар вчера

На 28.09.2020 во 19.10 часот било пријавено дека на магистралниот пат Кичево-Гостивар, кај с.Зајас, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко...

ЗабаваПред 21 час

Кога е вистинско време за кафе?

Заклучок е дека кафето треба да го одбегнувате кога нивото на кортизол во крвта е најголемо во текот на денот,...

Живот и стилПред 21 час

Што прават успешните луѓе после работа?

Сите имаме некакви навики по завршување на работните обврски, но што точно прават оние најуспешните? Хафингтон пост, се обиде да...

Здравје и убавинаПред 22 часа

Газираните пијалаци го уништуваат мозокот

Долготрајното пиење на газирана вода ги менува хемиските процеси во мозокот и влијае на однесувањето. Газираните пијалаци го уништуваат мозокот,...

МагазинПред 22 часа

Жените кои глумат оргазам повеќе се наклонети кон неверство

Иако мажите често се обвинети за глумење во креветот, жените се оние кои предничат кога станува збор за лажирање оргазам....

МакедонијаПред 1 ден

Утринава 17 припадници на АРМ имале тешка сообраќајна несреќа

Портпаролот на Клиничка болница-Штип, Марина Шуманска за МИА потврдува дека во болницата се хоспитализирани 17 лица со телесни повреди и...

НАЈЧИТАНИ