Следете не

Македонија

Ново огромно намалување на цените на горивата од ноќеска, по оваа цена ќе возиме!

Avatar

Објавено пред

на

Цените на горивата од ноќеска на полноќ се намалуваат од три до пет денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ).

Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во прoсек за 9,18 отсто.

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 се намалува за 5,00 денари за литар и ќе изнесува 49,50 ден. ЕУРОСУПЕР БС-98 поевтинува за 4,50 денари за литар и ќе се продава за 52 денари.

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се намалуваат за 3,00 денари по литар, и ќе изнесуваат 45,50, односно 34,50 денари.

Со одлуката на РКЕ за 3,195 денари з акилограм се намалува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува  и ќе изнесува 18,738 денари.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Македонија

Денес ќе биде сончево и ветровито, додека викендов ниски утрински температури, преку денот дожд

Avatar

Објавено пред

на

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.

Претпладнето се уште ќе има повремени врнежи од снег во источните делови. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Утринската температура ќе се движи од минус 7 до 2, а дневната од  2 до 10 степени.

Во главниот град ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер.  Утринската температура ќе се спушти до минус 1, а дневната ќе достигне до 7 степени.

До сабота утринските температури во поголем дел од земјава ќе се спуштаат под нула, но се очекува на места да се задржи снежната покривка. За време на викендот ќе има локален дожд.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Последен биланс: Потврдени нови 44 заболени, вкупно 329 лица позитивни на коронавирус – починаа 9 лица

Avatar

Објавено пред

на

Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на вкупно заболени досега достигна 329, од кои 12 се излекувани, а деветмина починаа. Властите оценуваат дека ситуацијата останува сложена и оти се можни сите сценарија за идниот развој на настаните, но сметаат дека досега имаме адекватна поставеност на државата и нема потреба од воведување поригорозни мерки во однос на ограничувањата на движењето на граѓаните.

Според последните објавени податоци, на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби се лекуваат 54 пациенти, четворица се во критична состојба, а 20 освен редовната терапија, имаат потреба само од кислородна маска. Останатите се со лесна клиничка слика без потреба од поддршка на дишењето во смисла на дополнителен довод со кислород.

Од вкупниот број регистрирани случаи на инфицирани со Ковид-19, како што информираше министерот за здравство Венко Филипче, 176 се од Скопје, по 47 од Дебар и Куманово, 15 од Штип, 10 од Прилеп, осум од Тетово, седум од Струга, шест од Велес, четири од Битола, три од Охрид, два од Кавадарци и по еден од Гостивар, Крива Паланка, Струмица и Гевгелија.

Состојбата со коронавирусот во земјава беше тема и на вчерашната седница на националниот Совет за безбедност, на која, како што информира претседателот Стево Пендаровски, било оценето дека ситуацијата останува сложена, но дека едногласно е заклучено оти досега имаме адекватна поставеност на државата и ефективна соработка меѓу надлежните служби.

– Советот заклучи дека ситуацијата останува сложена, а сите сценарија за идниот развој на настаните се оптоварени од главната непозната, а тоа е колку долго ќе трае пандемијата. При тоа едногласно беше заклучено дека досега имаме адекватна поставеност на државата и ефективна соработка меѓу надлежните служби, стриктно спорведување на препораките на СЗО и со мали исклучоци имаме навистина одговорно однесување на граѓаните, рече Пендаровски.

Шефот на државата оцени дека во овој момент нема потреба од воведување поригорозни мерки во однос на ограничувањата на движењето на граѓаните, посочувајќи дека на Советот е оценето оти со ова ниво на ограничувањето на движењето се постигнуваат задоволителни ефекти.

– Според компаративните статистички податоци, нашата земја во однос на досега заразените, починатите и досега тестираните, не е под нивото на земјите членки на ЕУ, а во некои од тие статистички индикатори и е понапред во позитивна смисла од земјите во нашето опкружување, истакна Пендаровски.

Во рамки на мерките против коронавирусот властите најавуваат зголемување на капацитетите за тестирање на граѓаните во следните денови за речиси две третини, имајќи ја предвид дополнително можноста за тестирање во приватните болици, донациите и работата на мобилните тимови.

Според министерот Филипче, бројот на тестови во Институтот за јавно здравје, како и во приватните болници и со донациите се сосема доволни за нашите потреби. Од почетокот на пандемијата во земјава се извршени вкупно 3.518 тестови.

Во рамки на зголемување на капацитетите за хоспитализација на инфицираните од Ковид-19, денеска ќе биде ставена во функција Мобилната болница покрај Инфективната клиника, чии капацитети пак се исполнети со 50 проценти.

Во очекување на натамошно ширење на епидемијата во земјава, чиј пик се очекува кон крајот на април, Министерството за здравство отвори наменски донациски сметки за прибирање директна финансиска помош во парични донации за набавка на стоки, добра и услуги кои се потребни заради заштита на населението од коронавирусот.

Извор: Курир

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Македонија

Од 06:00ч за превој Стража се воведува забрана за тешки товарни возила

Avatar

Објавено пред

на

Од 06:00ч. се воведува забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража.

/АМСМ

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Живот и стилПред 10 часа

Поучна приказна за убав ден: „Не кажувај ја твојата приказна секому“

Не кажувај му ја секому твојата приказна. Зошто на крајот ќе се почувствуваш дека уште повеќе си отфрлена. Луѓето не...

МакедонијаПред 12 часа

Денес ќе биде сончево и ветровито, додека викендов ниски утрински температури, преку денот дожд

Времето денес ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Претпладнето се уште ќе има...

ХороскопПред 13 часа

Дневен Хороскоп (02.04) четврток

ОВЕН Можни се успеси на деловно поле, особено ако планирате некој нов проект. Наскоро ќе повлечете важен потег и ќе...

КичевоПред 15 часа

(ГАЛЕРИЈА) Априлска снежна идила во Кичево, пред полициски час #ОстаниДома

Најавениот снег пристигна и сеуште активно врне во Кичево. Еве една мини-галерија пред „Полициски час“ © Порта.мк Преземањето на авторски...

Здравје и убавинаПред 17 часа

Ноќни грчеви на нозете? Еве што да направите

Ноќните грчеви во нозете може да ве разбудат од сон со остра болка среде ноќ, а некогаш се јавуваат додека...

МакедонијаПред 24 часа

Последен биланс: Потврдени нови 44 заболени, вкупно 329 лица позитивни на коронавирус – починаа 9 лица

Во деноноќието меѓу 30 и 31 март се потврдени 44 нови случаи на инфицирани со коронавирусот, со што бројот на...

МакедонијаПред 1 ден

Од 06:00ч за превој Стража се воведува забрана за тешки товарни возила

Од 06:00ч. се воведува забрана за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража. /АМСМ © Порта.мк Преземањето на...

Живот и стилПред 1 ден

Пет начини на кои можете вашето утринско кафе да го направите како здрава опција.

Често се води полемика и се поставува прашањето дали кафето е воопшто здраво. Доколку се придржувате кон одредени правила, таа...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најавената прогноза за снег се оствари, прво-априлскиот снег пристига во западниот дел

Моментално се бележи најавениот прво-априлски снег во нашиот регион. На превој Стража и Пресека од извори на терен кои имаат...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес ( 1-ви Април)

ОВЕН Денешниот ден ви доаѓа како порачан. Намалениот прилив на обврски ќе ви го овозможи потребниот одмор. Можни се сомнежи...

НАЈЧИТАНИ