Свет Случувања Спорт

„Пајдушкото“ и развиорено Македонско знаме во NBA! (ВИДЕО)

Вчера вечер се вееше македонското знаме и се играше пајдушко оро во американската престолнина и тоа на НБА натпревар помеѓу Вашингтон и Кливленд.

Настапот заеднички го организираа Американско-турска асоцијација од Вашингтон и најголемата иселеничка организација на Македонци во светот, Обединета македонска дијаспора (ОМД), со седиште исто така во главниот град на САД, пренесува „Експрес.мк“.

Настанот беше во чест на кошаркарот на Кливленд, Џеди Осман, роден пред 23 години во Охрид од татко Турчин, кој игра за репрезентацијата на Турција, а има македонско и турско државјанство.

Pajdusko Oro Performed During NBA Basketball Game Halftime

On Wednesday, November 14, 2018, the Kardelen Turkish Dance Ensemble performed the famous Macedonian dance Pajdusko Oro during the Halftime Show of the Washington Wizards vs. Cleveland Cavaliers game at the Capital One Arena in Washington, D.C. Thousands watched in the audience. All the dancers were dressed in traditional Turkish costumes, except UMD member Katerina Trajkova who was dressed in a traditional Macedonian folk costume from the Skopje region on loan from Larry Weiner. Over 150 came out to support the Turkish and Macedonian Heritage Night in honor of #Macedonia-born Cavs player Cedi Osman of #Turkish-#Bosnian heritage co-organized by American Turkish Association of Washington DC – ATADC and UMD.

Geplaatst door United Macedonian Diaspora op Zaterdag 17 november 2018

Пред две години Горан Драгиќ покажа како се забавува со караоке изведба на песната „Чија си“ во изведба на македонската музичка легенда Тоше Проески, а видеото од Мајами го гледаа сите на НБА натпреварот помеѓу Мајами и Сакраменто.

Неговото име освен по одличната игра вреди да се спомене и поради овој потегот кој го направи со изборот на песна која беше емитувана на големиот семафор во „Американ Ерлајнс“ арената на паузата меѓу првата и втората четвртина.