Следете не

Занимливости

Голем Хороскоп за денес (01.06) Сабота

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН

Јуни ќе биде многу лесен и избалансиран период за Овните. Ќе бидете изненадени колку убави промени ќе доживеете, а на љубовно поле ќе цветаат ружи. Низ целиот месец ќе чувствувате голема почит од луѓето околу вас.

Овните кои не се во емотивна врска вината ќе ја бараат во себе, па поради спомените повторно ќе се заинтересираат за некоја личност од минатото. Овните кои се во брак би требало повеќе внимание да посветат на семејните проблеми.

Здравјето на Овните е на завидно ниво во текот на целиот јуни.

БИК

Дојде крајно време да ја победите својата мрзеливост и да тргнете во акција, бидејќи во текот на јуни имате големи шанси за успех. Тоа исклучиво зависи од вашиот труд, па мотивирајте се и искористете ја можноста која не се пружа честопати во животот.

Сепак, Биковите генерално повеќе ќе се потрудат околу љубовниот живот. Јуни носи можност конечно да се ослободите од празнината во срцето и да пронајдете нов партнер. Времето ќе направи да ги промените стратегиите при приоѓањето на спротивниот пол, што би можело да резултира со сериозна врска. Биковите кои се во брак треба да внимаваат на тоа колкаво внимание му посветуваат на партнерот, бидејќи немарноста може да ве чини многу.

Иако здравјето е генерално добро, се препорачува што побргу да започнете со редовно вежбање.

БЛИЗНАЦИ

Чувајте се од непромислени одлуки, во текот на јуни може многу да ве чинат. Сѐ што сакате да промените во животот, мора внимателно да го испланирате, во спротивно ќе се случи вистинско фијаско.

Јуни на Близнаците им носи евоцирање на минатото и тага за стабилен семеен живот. Поради тоа, припадниците на овој знак на сите начини ќе се обидат да привлечат што повеќе потенцијални партнери. Ни на ова поле не треба да брзате, бидејќи може да го искомплицирате љубовниот живот со зафатена или посесивна личност. Ако сте во брак, повеќе посветете му се на партнерот, а прељубата нека не ви паѓа на памет.

Екстравагантното однесување може да остави последици по здравјето. Намалете ги излегувањата, алкохолот и цигарите, а свртете се кон здравиот живот.

РАК

Овој месец конечно треба да престанете да се грижите за пропуштените шанси. Пред крајот на јуни ќе имате многу можности на деловно поле, па потрудете се да ги искористите.

На љубовно поле, ве чекаат непријатни изненадувања. Ако сте започнале неодамна афера, ќе сфатите дека сето тоа било само поради физичка привлечност и дека таа личност воопшто не ви одговара, но нема да знаете како да се извлечете од врската. Раковите кои се во брак ќе доживеат непријатно изненадување од страна на партнерот.

Здравјето овој месец ќе биде нестабилно.

ЛАВ

Припадниците на овој доминантен знак не би требало многу да се фалат со успехот, бидејќи буквално самите себеси може да се избаксузираат и да ја насочат среќата во друг правец. Мора да сфатите дека луѓето не се заинтересирани само да ги слушаат вашите достигнувања и успеси. Фалењето оставете го само за семејството и најблиските пријатели.

Овој месец Лавовите ќе го откријат вистинското значење на зборовите „проблеми на љубовно поле“. Слободните Лавови ќе запознаат многу луѓе, особено на работа, но романсите во канцеларија не се препорачуваат. Ако сте во брак, не носете никакви одлуки пред крајот на летото. Вклучете се повеќе во семејниот живот и тој ќе биде повторно хармоничен и среќен.

До крајот на месецот ќе го исфрлите целиот стрес од телото и ќе се чувствувате подобро и поенергично од било кога.

ДЕВИЦА

Големи промени пристигнуваат во вашиот живот. Некои ќе бидат толку силни што ќе предизвикаат паника и шок, но на крај сѐ ќе биде добро. Малку по малку, ќе сфатите дека вашиот живот се менува на подобро и дека не треба да одите против тие промени.

На љубовно поле, сѐ ќе се случува против ваша волја. Ако сте осамени, почетокот на летото ќе го одбележи познанство со многу атрактивна личност, која од почетокот ќе ви говори дека сте создадени за неа, па тешко ќе и одолеете. Девиците во брак ќе доживеат неколку изненадувања од партнерот, но, за среќа, сите ќе бидат позитивни.

Во јуни ќе бидете заштитени од било какви здравствени проблеми.

ВАГА

Неколку прекрасни работи ги чекаат Вагите во јуни! Животот во текот на овој месец буквално ќе ви биде мирна река, без поголеми проблеми.

Слободните Ваги ќе го запознаат идниот животен сопатник, додека Вагите кои се во брак месецот ќе го поминат вообичаено. Ќе го поминете летото со пријателите и партнерот, уживајќи на плажа или о филмските маратони во вашиот дом.

Како што ќе завршува месецов, вашиот имунолошки систем ќе почне да слабее, па затоа реагирајте на време.

ШКОРПИЈА

За жал, во текот на јуни Шкорпиите нема да можат да се опуштат, ниту да уживаат во мирниот живот. Ќе верувате дека животот никогаш нема да ви се врати во нормала, но мора да најдете сила и добро да размислите што понатаму и како да се промени ситуацијата во ваша корист.

Шкорпиите толку многу ќе бидат под влијание на проблемите, што ќе ги одбиваат сите додворувачи, а тоа може да биде голема грешка. Како шлаг на тортата, постои можност некоја личност на која и се допаѓате да почне да ве прогонува. Совет е да ја игнорирате целата ситуација. Шкорпиите кои се во брак ќе имаат проблем да се договорат околу реновирањето на домот со партнерот.

Здравјето е сосема во ред.

СТРЕЛЕЦ

Во текот на јуни, родените во знакот на Стрелец ќе зрачат со неверојатен ентузијазам. Среќниот период ќе продолжи, а на деловно поле повторно ќе заблескате.

Личноста која слободните Стрелци ќе ја запознаат во втората половина на јуни, најверојатно ќе биде нивната сродна душа. Сепак, чекорете полека и не носете нагли одлуки за стапување во брак. Стрелците кои се веќе во брак може да уживаат во убави моменти. За нив нема да има непријатни ситуации, ниту изненадувања.

Нервирајте се помалку.

ЈАРЕЦ

Јуни за вас подготвува многу убави изненадувања и радост. Ќе бидете воодушевени од одвивањето на ситуациите. Луѓето ќе бидат толку воодушевени од вас и ќе бидете толку популарни што во еден момент ќе посакате да и се вратите на старата монотонија.

На љубовно поле, нема да можете да предвидите ниту еден ден. Слободните Јарци може да одат до продавница и да се вратат со нов партнер. Венчаните Јарци ќе уживаат во необични планови кои ќе ги предложува нивната друга половина. За вас јуни ќе биде полн со одлична акција!

Чувајте се од настинки!

ВОДОЛИЈА

Припадниците на овој знак ќе уживаат во својата вообичаена рутина. Сепак, во некои моменти ќе посакате да побегнете далеку од сите и да се одморите во потполна самотија.

Водолиите во јуни ќе бидат незадоволни со својот изглед и ќе се обвинуваат себеси за недостатокот на додворувачи и осаменоста. Водолиите кои се во брак ги очекува мирен период. Вашата смисла за хумор нема да биде изразена овој месец.

Топлото време кај вас може да предизвика вртоглавици и несвестица. Пијте многу течности.

РИБИ

Животот ќе ви се претвори во вистинска атракција во текот на јуни! Иако цел месец ќе се грижите за иднината, ќе уживате во излегувањата и позитивните промени на работа.

Токму во текот на тие излегувања, слободните Риби би можеле да го запознаат потенцијалниот партнер. Сепак, нема премногу да им верувате да луѓето кои ги запознавате, а дали сте во право времето ќе покаже. Рибите кои се во брак ги очекува убаво изненадување, кое ќе ви го приреди партнерот за да се чувствувате подобро и да сфатите колку ве сака.

Внимавајте на имунитетот и нервниот систем.

Занимливости

Студија покажала дека гумите за џвакање предизвикувале главоболка?

Avatar

Објавено пред

на

Студијата покажала дека во текот на еден месец неконзумирање гуми за џвакање, 87 отсто од испитаниците немале главоболки или симптомите речиси им исчезнале. За да бидат сигурни дека причинителот е џвакањето гуми за џвакање, 26 испитаници по завршување на студијата се согласиле 14 дена повторно редовно да конзумираат гуми за џвакање.

Научници од Израел ја истражувале поврзаноста меѓу редовното конзумирање гуми за џвакање и појавата на главоболка, при што дошла до заклучок дека тие навистина можат да бидат причина за зачестени главоболки.

Студијата која траела еден месец, е спроведена врз 30 испитаници, на возраст од шест до 19 години, кои страдале од хронични главоболки, а секојдневно џвакале гуми за џвакање.

Симптомите на главоболка повторно се вратиле во рок од неколку дена од нивното користење. Научниците тврдат дека џвакањето гуми за џвакање, особено ако тоа е зачестена навика кај млади лица, го зголемува стресот на виличната коска поради што поединци заболуваат од мигрена.

Авторите на студијата сметаат дека намалувањето на зачестеноста на конзумирање гуми за џвакање, може да влијае врз појава на симптоми на главоболка поради што се препорачува нивно поумерено користење.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Netflix воведе опција „Fast Laughs“ која е конкурент на TikTok

Avatar

Објавено пред

на

Netflix лансираше нова опција во мобилната верзија, која им дава можност на претплатниците да се смеат без да мора да ја гледаат целата претстава или филм. Опцијата се вика „Fast Laughs“ и изгледа многу слично на „TikTok“ и работи на сличен принцип. Тоа прикажува делови од емисии, како што се стенд-ап комичари, со цел „брзо“ да ги насмеат корисниците. Самите емисии, доколку ги сакаат инсертите, корисниците можат да зачуваат во списокот за подоцна да ги прегледаат.

Додавањето опција „Fast Laughs“ има смисла за оваа платформа, особено кога ќе видите брз раст на гледаноста на TikTok, што автоматски значи дека корисниците ќе поминуваат помалку време на Netflix. На крајот на краиштата, во последните неколку објавени финансиски извештаи на компанијата, TikTok се споменува како главен конкурент. Не е точно дека овие две компании имаат иста содржина на понуда, но времето што луѓето го поминуваат гледајќи одредена содржина е ограничено – затоа прераспределбата на тоа време е многу важна за компаниите. Во таа смисла, нудењето на корисниците на „брз“ поглед на интересна и смешна содржина е дефинитивно паметен потег на Netflix.

Покрај тоа, оваа опција има и друга, можеби не толку очигледна на прв поглед, цел – да им покаже на корисниците колку разновидна содржина се нуди на оваа платформа. Имено, Netflix вложи многу пари во стенд-ап комедии, како и во разни анимирани содржини кои не се толку видливи за корисниците. Луѓето претежно сакаат да гледаат популарни филмови и серии, па таквата содржина лесно се „губи“ во морето од понуден видео материјал. „Fast Laughs“ е дополнителен начин за корисниците „брзо“ да откријат што можеби пропуштиле да видат.

Засега, опцијата „Fast Laughs“ е достапна само на платформата iOS и само во одредени земји, но според претходното искуство, таа веројатно ќе биде проширена во наредниот период и на други пазари каде е можно да се гледа Netflix.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Avatar

Објавено пред

на

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете се, ние ќе ви објасниме сè подолу.

Дали знаевте дека за време на сончањето и уживањето на плажа, не уживаат само вашите сетила, туку и целиот организам и имунолошкиот систем? Причината е што за време на сончање и изложување на УВ зраци, вашата кожа произведува витамин Д3 од холестерол. Овој вид на витамин Д обезбедува огромен стимул за нормално функционирање на организмот, а неговиот конкретен придонес најмногу се рефлектира во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Се разбира, како и во сè во животот, и во овој случај, клучна мерка, затоа не претерувајте со изложување на сонце. За само неколку минути престој на попладневно сонце, можете да добиете доволна количина на сончева светлина, неопходна за синтеза на потребниот витамин Д3. За време на најжешките денови, препорачаниот престој на сонце е само неколку минути околу пладне, така што ќе можете да добиете витамин Д3 на вистински начин, без да го загрозувате вашето здравје. Секое принудување на сончање во периодот кога сонцето е толку силно може да доведе до оштетување на кожата и посериозни здравствени проблеми со тоа. Препорачаната дневна количина на витамин Д3 е околу 600 IU, иако тоа зависи од возраста на лицето.

Витаминот Д3 е неопходен за земање во есенските и зимските месеци, кога сме особено подложни на вируси и настинки. Сепак, имајќи ја предвид климата во која живееме, тоа е практично невозможно. Што да правам тогаш? Алтернативен начин на земање витамин Д3 се фармацевтски производи кои се присутни на пазарот, како и одредени намирници богати со овој витамин, како што се млечни производи, рибино масло и мрсна храна, кои многумина не ги сакаат. Затоа, идеален избор за природен внес на витамин Д3 е млекото и млечните производи, особено оние кои се дополнително збогатени со овој витамин, бидејќи млечните масти кои се наоѓаат во млекото овозможуваат витамин Д3 добро да се апсорбира.

Недостаток на витамин Д3 се манифестира преку ослабување на специфичните функции во телото, што подоцна доведува до слабеење на целокупната здравствена слика. Бидејќи витаминот Д3 е исклучително важен за развојот и јачината на коските, тие се оние кои страдаат од недостаток на витамин. Постојаната болка во коските и мускулите е значаен показател дека недостасува витамин, а тоа исто така може да доведе до остеопороза, ако недостатокот е голем и континуиран. Покрај тоа, сончевиот витамин има огромно влијание врз расположението. Затоа, ако долго време ви недостасува витамин Д3 во големи количини, и чувствувате расположение што не може да се припише на некоја посебна причина, тогаш проблемот е во недоволното лачење на хормонот серотонин одговорен за расположението, кој, меѓу другото, стимулира , витамин Д3. Проблемите со варењето може да бидат предизвикани и од недостаток на витамин Д3. Проблемот се рефлектира првенствено во тешката работа на цревата, можната нетолеранција на глутен и воспалителни болести на цревата. Алергиите се исто така можна опција ако витамин Д3 не е присутен во организмот во доволни количини.

На крајот, можеме да заклучиме: во текот на летото, умереното сончање ќе му обезбеди на вашето тело доволно количество витамин Д3 за нормално функционирање на организмот и имунитетот, додека за време на есента и зимата треба да барате извор на витамин Д3 во достапната храна, на пр млеко збогатено со витамин Д3.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ЗанимливостиПред 2 минути

Студија покажала дека гумите за џвакање предизвикувале главоболка?

Студијата покажала дека во текот на еден месец неконзумирање гуми за џвакање, 87 отсто од испитаниците немале главоболки или симптомите...

МакедонијаПред 4 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 5 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 15 часа

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

КичевоПред 15 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: За утре најавени прекини во електрична енергија, Мак.Брод, како и регионот – с.Манастирец, Пласница, Крапа…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 08.03.2021 година – понеделник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на својот реон, така...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден – 7 март

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои...

СпортПред 15 часа

MMA | UFC 259 – „Напорно работев за овој ден, тактиката беше да се држи растојание“ – Србинот Ракиќ го декласираше Тијаго Сантос

Александар Ракиќ направи уште еден чекор кон освојувањето на титулата со победата над Тијаго Сантос започнувајќи ја главната карта на...

СветПред 17 часа

(ВИДЕО) Инцидент на Сибир, избувнат пожар поради истекување на нафтени деривати од гасоводот

Околу 1.000 квадратни метри беа погодени од пожарот што избувна поради дефект во нафтоводот што минува низ коритото на реката...

ХороскопПред 22 часа

Дневен Хороскоп (7 март) недела

ОВЕН Брзиот раст што му се случува на Овенот во последно време, овој викенд може да биде малку премногу за...

НАЈЧИТАНИ