Следете не

Патување

Спремно е се за големиот концерт на „Next Time“ во Кичево, се гледаме вечерва на „Китино Кале“

Avatar

Објавено пред

на

Спремно е се за реализација на најголемиот спектакл кое го заокружува ова лето господово 2019. После мега концертот на нашиот Лозано на ваше барање ни доаѓаат познатите братчиња „Next Time“!

Вечерва на „Китино Кале“ во летен амбиент преку природните убавини на кичевската тврдина во срцето на градот гордо ќе ечат сите хитови на дуото само за вас!

Се гледаме, бидете дел – 21:00 часот!

☎ Дополнителни резервации: 078/262-553
Организатор: 078/501-806

ПОРТА.мк
©2019
Кичево

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Магазин

Топ 9 работи што треба да ги понесете со вас на кампување

Avatar

Објавено пред

на

Одморот е многу возбудлив настан, особено ако планирате да кампувате. Без разлика дали одите на кампување за прв пат или сте искусен професионалец, во никој случај не ги заборавате овие работи.

Друштвтени игри

Ништо не опушта толку добро како игра со семејството или пријателите, на плажа или по вкусна вечера. Понесете шпил карти, Монопол или Scrabble и уживајте во забавата.

 

Комплет за прва помош

Активниот одмор ќе ви донесе многу неверојатни спомени, но пешачењето, искачувањето, сурфањето на ветер и џет-скијањето исто така може да резултира со повремени модринки. Затоа, пред да започнете со следната авантура, спакувајте комплет за прва помош што ќе ги отстрани сите гребнатини.

Светилка

Летните денови се доста долги, но ако обично одите во кревет доцна или не можете да живеете без ужина за полноќ, не заборавајте да донесете фенерче во камп. Покрај осветлувањето, секогаш можете да го користите за да раскажувате застрашувачки приказни кога се собирате околу оганот.

Јаже

Можете да го користите јажето на стотици начини – можете да го користите за да закачите шатор, да висат ламба, овошје или сува облека. Но, најдоброто нешто што можете да направите со јаже е да врзете мрежа на две дрвја и да легнете.

Чевли за пешачење

Луѓето кои сакаат кампување обично се исто така страствени ентузијасти во планинари. Ако сте еден од нив, спакувајте ги чевлите за пешачење и започнете да го планирате следното патувањe.

Ќибрит или запалка

Без разлика дали подготвувате скара, вклучувате плинска боца или ламба, секогаш мора да имате нешто за да запалите оган. И за да бидете целосно безбедни, резервирајте си водоотпорни ќибритки.

Спреј за инсекти

Одморот на отворено и поврзувањето со природата е навистина незаборавно искуство, но има неколку малку работи што би можеле да ве направат ужасно изнервирано. Затоа, проверете дали секогаш имате спреј за инсекти со вас, за да ги чувате мувите, комарците и другите подалеку од вас.

Мапи

Одморите во ново опкружување се исклучително возбудливи затоа што има толку многу работи и места што вреди да се посетат. Може да биде толку возбудливо што понекогаш заборавате да го наполните вашиот мобилен телефон. Но, не грижи се, „Google Maps“ не е единствената работа што може да ви каже каде сте. Пакувајте мапа и компас и одете истражување.

Шатор и дополнителни клинци

Честопати се случува луѓето што брзаат да заборават да ги спакуваат најважните работи – опрема за кампување. Пред да заминете на патување, проверете дали сте шатор, дополнителни клинци (во случај да ви се свиткаат првите), перница и вреќа за спиење. И, ако не сте сигурни како да поставите шатор, погледнете го упатството за почетници, во кое детално е објаснет секој чекор.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Магазин

Еве како да го победите стравот од летање

Avatar

Објавено пред

на

Еве неколку корисни совети кои можат да ви помогнат да го надминете стравот што (веројатно) прилично ве спречува во животот. Особено за време на сезоната на празници.

Во просек, една четвртина од возрасната популација се плаши да патува со авион. За многумина од оваа група, самата помисла да се качи на авион предизвикува сериозен напад на паника, а луѓето се подготвени да се откажат од патувањето од соништата, доколку нема друг превоз до дестинацијата што ги привлекува. Оние што се плашат, а сепак имаат сила да застанат во авионот, постојано ги проверуваат најавените временски услови во деновите пред летот, не можат да спијат…

„Бритиш ервејс“ е една од компаниите што организира курсеви кои им помагаат на луѓето да се ослободат од овој страв и таму може да добиете многу корисни совети, пренесува британскиот „Индипендент“.

Дознајте како “работи” авионот
Една од главните причини за страв од летање е недоволната информација за тоа како авионот останува во воздухот. Но, исто како што подморниците се дизајнирани да бидат под вода и автомобилите да бидат на патот, авионите се дизајнирани да бидат во воздухот. Авион што лета на 10.000 метри може да продолжи да „лета“ низ воздухот за цели 160 километри, дури и ако сите мотори откажат.

Верувајте им на пилотите
За незамисливо е човек кој се плаши од летање дека некој може да ужива во тоа, но пилотите навистина страсно ја сакаат својата работа и поминале низ сериозни училишта и ригорозни селекции, да станат такви што се. Тоа е професија која има најстроги стандарди за обука, а пилотите се тестираат и поминуваат соодветна обука на секои шест месеци, во текот на целата своја кариера.

Информирајте се за турбуленциите
Турбуленциите се непријатни, но не и опасни. Тие едноставно се предизвикани од природата, и цело време патниците и екипажот се целосно безбедни, бидејќи авионите се дизајнирани да „преживеат“ дури и најжестоките турбуленции. Ако седите прицврстени со појас, вие сте совршено безбедни.

Контролирајте ги црните мисли
Лесно е да се свртите кон катастрофални сценарија, ако се плашите од летање, од кршење на крилјата, до моторот да не успее. И, ако навистина не можете да се контролирате, барем обидете се да замислите „среќен крај“, дури и ако се случи нешто што ве плаши. Позитивниот став ќе ви помогне да спречите вознемиреност.

Концентрирајте се на дишењето
Ако го контролирате дишењето, немате време да паничите. И, ако имате впечаток дека станувате вознемирени, дури и пред полетување, дишете длабоко. Нека секое вдишување и издишување трае четири секунди. Комбинирајте го ова со мускулни контракции. Звучи смешно, но резултатите се дадени со затегнување на глутеалните мускули додека издишувате. Оваа контракција ги надминува „нервните“ нервни сигнали што брзаат нагоре и надолу на ‘рбетниот мозок и ви помага да останете смирени.

Обидете се со некои вежби за одвраќање
Добри резултати се дадени со реакција, обидите да го напишете вашето име на парче хартија со рака со која обично не пишувате. Десно ако сте левока и обратно. Бара многу концентрација и ќе ги одвлече вашите мисли од она што ве плаши. Или, ставете гумена лента околу зглобот и силно удрете се кога се чувствувате како да ја изгубите контролата. Ќе ве врати во реалност. Може да ви помогне и ако нежно ја затегнете кожата помеѓу палецот и показалецот. Притискањето на оваа точка ќе ги ублажи симптомите на вознемиреност.

Ако сте вознемирени, разговарајте со екипажот на кабината
Тие се таму за да бидат сигурни дека сте безбедни, но и да ве охрабрат кога се чувствувате лошо. Ако сте нервозни, разговарајте со нив и не двоумете се да им поставите прашања за сè што ве мачи. И имајте на ум уште една „мала работа“: без оглед на бучавата и турбуленциите што можат да ве вознемират, сè е добро, освен ако не сте официјално известени дека има проблем.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Магазин

Работи што и се случуваат на секоја жена кога се пакува за пат

Avatar

Објавено пред

на

Погледнете неколку ситуации што секоја жена ги доживува додека се подготвува да го оди на пат!

1. Премногу одлуки за еден ден
Хотелот е резервиран, летот е резервиран, а ние сè уште се двоумиме за тоа кој куфер да се земе: црната е поголема, но помала е штетата за портокаловиот доколку багажот се изгуби … Уф.

2. Целиот плакарот го спакуваме во куфер
Сосема непотребно ако не сакате да потрошите дополнителни пари и простор во вашиот куфер. Но, секогаш сме водени од фактот: можеби ми треба!

3. Дали ми треба повеќе козметика?
Исплашени, ја поминувате контролата на аеродромот затоа што вашата патна торба се претвори во мини аптека! Но, сè уште не сте сигурни дали зедовте сè!

4. Паника: каде е пасошот?
Најлош кошмар, пристигнувате на аеродромот и прашањата започнуваат во вашата глава: дали го исклучив шпоретот? Дали ја исклучив пеглата? О, не, каде е мојот пасош ?! Секако дека е во вашата торба и трети пат проверувате!

5. Страв од летање во авион
Не се плашите од летање во авион и ова не е ваш прв лет, но се прашувате зошто синоќа го гледавте тој документарец за паѓање на авиони?

6. Измијте облека во последен момент
Во нашиот куфер секогаш има неколку парчиња облека кои се полу-влажни, затоа што ги измивте во последен момент и тие не се исушија. И тој непријатен мирис на влажни алишта во вашиот куфер? Што да се прави, никогаш доволно време!

7. Спремањето за на одмор чини колку и самиот одмор
Депилација, пилинг, солариум – без тоа не можете да одите никаде! Со дополнителните парчиња облека што ги купивме – подготовките нè чинат како одмор!

8. Опсесија со мини пакувања
Мини-шампон, мини-бричење пена, крем за мини тело, мини сè! Манијата за купување вакви производи ја надминува секоја жена која се подготвува да патува!

9. Вие сте збунети!
Во последниот момент кога ќе го предадете багажот, сте опседнати со размислувања за тоа што сте заборавиле. Па не многу, има само селфи стап во тој куфер!

10. Збогум фен за коса
Не можете да го прежалите големиот фен за коса која и дава на вашата коса изглед како што штотуку да излеговте од фризерски салон. Овој мал фен за патување навистина не може да ја исуши вашата коса. Навистина тешко разделување!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 8 часа

Коронавирус денеска: Од 1627 тестирања, регистрирани 139 нови случаи, 30 од Скопје, 20 Куманово, 4 Кичево..

Во последните 24 часа се направени 1627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 30 -Куманово...

Живот и стилПред 9 часа

Топ 11 работи за кои ќе жалите што не сте ги направиле кога требало

Овој текст е наменет за сите оние кои се над четириесет и жалат за некои работи што не успеале да...

МагазинПред 9 часа

Топ 9 работи што треба да ги понесете со вас на кампување

Одморот е многу возбудлив настан, особено ако планирате да кампувате. Без разлика дали одите на кампување за прв пат или...

ЗабаваПред 9 часа

Ова е најскапото куче во светот, чини 2 МИЛИОНИ ДОЛАРИ (ФОТО)

Рекордот за најскапо продадено куче на сите времиња го држи Тибетски мастиф. Златниот тибетски мастиф е продаден за неверојатни 1,9...

На денешен денПред 10 часа

На денешен ден (12.08)

Историски настани (12 август) 1860 год. Родена Клара Пелк или Клара Хитлер (германски: Клара Полцл или Клара Хитлер), мајка на...

КичевоПред 11 час

Кичевчанец бил нападнат од куче-скитник и се здобил со повреди

На 12.08 2020 година, Н.А. (39) од Кичево, во полициската станица пријави дека истиот ден, на булеварот „Ослободување“ во Кичево...

Временска прогнозаПред 15 часа

Сончево и топло, попладне можни се врнежи од дожд, ова се деталите

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана...

ХороскопПред 24 часа

Дневен Хороскоп (12.08) среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

СветПред 1 ден

(ВИДЕО) Се појавија нови застрашувачки снимки од експлозијата во Бејрут

Во експлозијата во Бејрут која се случи минатиот вторник загинаа 160 луѓе, а околу 6.000 се повредени. Повеќе од 300.000...

МакедонијаПред 1 ден

Кичево руши рекорди, денес 18 новозаболени од вкупно 141

Во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 39 -Куманово...

НАЈЧИТАНИ