Следете не

Случувања

Важни информации кои треба да ги знаете за „Корона вирусот“, добро е да се сподели информацијата!

Објавено пред

на

Важни информации за Корона вирусот кои можеби не сте ги знаеле:

1. Короната е голем вирус. Дијаметарот на вирусот е 400-500 микро, така што секој вид маска може да спречи влез во нашите тела и не треба да користите скапи маски.

2. Корона вирусот не лебди во воздухот, туку се држи до предметите, така да не се пренесува низ воздухот.

3. Кога е закачен на металната површина, вирусот може да живее 12 часа. Доволно е миење на рацете со сапун и вода.

4. Поврзан со капка, вирусот Корона може да живее 9 часа, така што перењето облека или сушење на сонце е доволно 2 часа за да го убие.

5. Кога е закачен за рака, вирусот Корона може да живее 10 минути, така што стеризатор врз основа на алкохол може да е доволен за заштита.

6. Кога е во воздухот на температури 26-27° C, вирусот ќе умре, затоа не живее во жешките области. Покрај тоа, пиењето топла вода и топлото сонце е доволно како мерка за претпазливост.

Избегнувајте ладна храна и пијалоци, вклучувајќи го и сладоледот, ова е многу важно.

7. Правете гаргара длабоко во грлото со топла вода и сол. Тоа ќе го убие вирусот во грлото и ќе го спречи да влезе во белите дробови.

-Живее на метал подолго од 12ч. (од 24 до 72ч.)
-Топла вода и сол НЕ го убива!
-Миење раце после пазарење и допирање на што помалку продукти во маркетите Е заштита!
-Држете растојание од најмалку 1 метар на каса!
-И СЕДЕТЕ ДОМА (доволно е еден заболен да не ги почитува препораките за да го наруши здравјето на илјади наши сограѓани)

По овие инструкции е доволно за да се спречи вирусот Корона.

UNICEF

Испратете ја оваа информација за да ги спречите непотребните страдања.

Ве молиме споделете!

Кичево

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат локалитетите и живеалиштата во следните места, од 10:30 до 12:30 часот, односно 13 до 15 часот.

Инфо: Струја

Прочитај повеќе...

Кичево

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Објавено пред

на

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот.

Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил.

Петок: Иван Илиев, додека во сабота доаѓа Антонио Пејоски

Резервирајте на време ☎️ 076/223-007 местата се со ограничен број

Прочитај повеќе...

Временска прогноза

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Објавено пред

на

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 21 степен.

Во Скопје и околината времето ќе биде сончево и релативно топло со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе се искачи до околу 18 степени.

Потоа утре ќе се задржи претежно сончево, додека во петок облачноста полека ќе се зголемува, а за време на викендот ќе има повремени локални врнежи од дожд и тоа особено во недела.

Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 16 до 22 степени, додека од недела истите ќе бележат тенденција на пад и тоа поради продор на постудена воздушна маса од север. Во недела исто така ќе дува и умерен, Долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец.

/Славчо Попоски

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 51 минута

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 53 минути

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 57 минути

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 11 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 14 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 17 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 1 ден

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

НАЈЧИТАНИ