Следете не

Македонија

(ВИДЕО) Падна првиот снег во Македонија

Avatar

Објавено пред

на

Иако беше најавувано дека за снегот ќе почекаме, денес веќе мириса на зима.

Првиот снег во Македонија падна на Попова Шапка.

Во живо, како изгледа снежната идила можете да гледате ТУКА

Македонија

Доаѓа големиот христијански празник Свети Ѓорѓија – Светецот кој ја убил ламјата што на народот му правела голема штета

Avatar

Објавено пред

на

Православните верници во понеделник на 9 декември го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава на цели села и градови.

Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како Свети Ѓорѓија ) живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284 – 305 година), во чие време се вршело прогонство и убивање на христијаните. Свети Георгиј, син на набожни родители и добар Христов војник завршил воена школа и бил на служба кај овој цар.

Во својата 20-та година го добил чинот трибун, воен старешина и царски пратеник. Знаејќи дека заради верата во Христа набргу ќе настрада, по смртта на својата мајка го раздал имотот на сиромашни, а робовите ги ослободил. Тој не можел да ја поднесе неправдата. Храбро застанал пред царот, кнезовите и сенаторите и изјавил: „Слуга сум на Христос, мојот Бог… До кога ќе ги гоните и мачите тие невини луѓе и ќе ги принудувате на вашето безумно безбожје. Идолите ваши не се богови, не се! Христос е единствениот Бог!“.

Царот наредил Св. Георгиј да биде фрлен во затвор и бил изложен на најтешки мачења.

Во жестоката борба меѓу доброто и злото – победа му подари, издржа надчовечки мачења и стана Победоносец, за да сведочи пред светот дека љубовта, побожноста и верата се посилни од се.

На иконата Св. Ѓорѓија е претставен како војвода на коњ како со копје убива ламја која е под копитата на коњот. Приказот на свети Ѓорѓија како ја убива ламјата е заснован на популарна легенда во христијанската митологија. Според легендата Св. Ѓорѓија ја убил ламјата што на народот му правела голема штета.

За многу години!

Прочитај повеќе...

Македонија

Дури 7 лица заболени од ХИВ/СИДА жители на Кичево, ова е целосниот извештај за 2019-та година

Avatar

Објавено пред

на

Пет новорегистрирани лица со ХИВ/СИДА во Битола од почетокот на годинава до денес. Ова го соопштија од Центарот за јавно здравје во Битола кои што се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден за борба против ХИВ/СИДА 1 декември.Колку за споредба мината година на ниво на општина Битола немаше ниту едно регистрирано лице со ХИВ/СИДА. Мотото оваа година според СВетската здравствена организација е „Заедниците ја прават разликата“, со цел да се препознае суштинската улога што заедниците ја имаат во реакцијата на ХИВ/СИДА на меѓународно, национално и локално ниво.

Во текот на 2019 година до денес се регистрирани 5 нови случаи на ХИВ/СИДА на возраст од 20 до 39 години, а додека вкупниот број на лица кои што се регистрирани кои што се водат како заболени на подрачјето на Центарот за јавно здравје во кои што спаѓаат Битола, Ресен, Кичево и Демир Хисар се 25 лица, од кои 15 во Битола, 1 лице во Демир Хисар, 7 Кичево, и 2 лица во Ресен, рече др.Лилјана Милевска специјалист по социјална медицина во Центарот за јавно здравје во Битола.

Прашавме на што се должи ваквата состојба

-Неинформираност, несогледување на ХИВ Статусот, недоволно здравствена едукација за заштита, се најчестите причини поради ваквата состојба во Битола,  рече др. Лилјана Милевска, специјалист по социјална медицина од Центарот за јавно здравје во Битола.

Постојат ефективни антиретровирусни лекови кои го контролираат вирусот  и можат да помогнат да се спречи пренесувањето, така што луѓето со ХИВ и оние со значителен ризик можат да имаат здрав, долг и продуктивен живот . Затоа е важно навремено тестирање за ХИВ и секој да го знае својот ХИВ статус.

ХИВ продолжува да е глобален јавен проблем, велат познавачите. Во Македонија во 2019 година има 57 нови случаи со ХИВ/СИДА, од кои 55 од машки пол. Од нив 77% се на возраст од 20 до 39 години. Се проценува дека во 2018 година 37,9 милиони лица живеат со ХИВ, 1,7 милиони се новоинфицирани, а 770 000 лица починале поради ХИВ/СИДА. Инаку Центарот за јавно здравје денес Светскиот ден за борба против сидата го одбележа со поголем број на здравствено едукативни активности во училиштата, а престава од здравствено воспитен карактер се одржа и во ОУ Св.Климент Охридски.

Извор: Тера ТВ

Прочитај повеќе...

Македонија

СВР Тетово со извештај за сработеното во месец Ноември

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на ноември оваа година, полициски службеници на СВР Тетово, на поширокото тетовско подрачје, откриле и соодветно санкционирале вкупно 1.563 сообраќајни прекршоци.

Поради откриени различни видови прекршоци, а согласно Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата и Законот за возила, од сообраќај било исклучено 181 возило.

Најмногу од исклучените возила (122) имале истечена регистрација до и над 30 дена, кај 45 е утврдена техничка неисправност, претежно на сопирачките и уредите за управување, а кај 14 претовар.

Во овој период, исто така, од сообраќај се исклучени и 364 возачи, од кои 195 поради управување без возачка дозвола, осум со несоодветна категорија, 14 со важечка забрана, 73 возачи – почетници и 74 возачи кои управувале возило под дејство на алкохол. За сите овие прекршоци биле поднесени 634 прекршочни и 577 мандатни плaтни налози, како и 347 писмени опомени.

Во ноември годинава, времено биле одземени 145 возачки и 117 сообраќајни дозволи, а тетовската „пајак-служба“ вкупно подигнала 336 непрописно паркирани возила.

Извор: СВР Тетово

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 1 час

Доаѓа големиот христијански празник Свети Ѓорѓија – Светецот кој ја убил ламјата што на народот му правела голема штета

Православните верници во понеделник на 9 декември го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува...

ЗанимливостиПред 7 часа

Неделни акции во АТВА Маркети – Кичево

Посетете ги најуредените и најснабдените Супер-Маркети на ланецот АТВА во Кичево и пазарете по неодоливи цени на производите кои се...

СпортПред 8 часа

Шампионот Игор Стефановски-Иџе заборавен од државата, нула денари за него и неговиот успех во автомобилизмот

Македонскиот натпреварувач во автомобилски трки и европски шампион на ридски патеки, Игор Стефановски – Иџе ја обвини Агенцијата за млади...

Здравје и убавинаПред 11 час

Пијалок за здрав црн дроб, доколку го пиете секое утро, само по една голтка

Црниот дроб учествува во процесот на обновување на крвта. Исто така, помага при зајакнување и стимулација на варењето на храната...

Временска прогнозаПред 13 часа

Денес ќе биде студено, со сончеви периоди преку ден, останатите денови ќе имаме вакво време

Во Македонија ќе биде променливо облачно и студено со сончеви периоди. По одделни котлини магливо. Утринсакта температура ќе се движи...

Живот и стилПред 17 часа

Истражувањата покажуваат дека и пивото е лек за несоница

Секоја втора возрасна личност во Европа, меѓу кои вклучувајќи ги и жените, имаат проблем со несоница. Според истражувањето од универзитетот...

ХороскопПред 19 часа

Денешен Хороскоп (05.12) Четврток

ОВЕН Ќе имате среќа околу работата денес. Можно е некои деловни обврски да ги завршите побргу од планираното. Ве очекува...

МакедонијаПред 22 часа

Дури 7 лица заболени од ХИВ/СИДА жители на Кичево, ова е целосниот извештај за 2019-та година

Пет новорегистрирани лица со ХИВ/СИДА во Битола од почетокот на годинава до денес. Ова го соопштија од Центарот за јавно...

Здравје и убавинаПред 1 ден

Нова надеж за болните од рак? Корен од глуварче поефикасен од хемотерапија?

Иако нашите баби подготвувале сирупи од глуварче знаејќи дека содржи многу лековити супстанции, она што сигурно не го знаеле е...

МакедонијаПред 1 ден

СВР Тетово со извештај за сработеното во месец Ноември

Во текот на ноември оваа година, полициски службеници на СВР Тетово, на поширокото тетовско подрачје, откриле и соодветно санкционирале вкупно...

НАЈЧИТАНИ