Следете не

Технологија

Apple ги претстави новите iPhone 11, Pro и Max

Avatar

Објавено пред

на

Apple ја освежи својата линија на iPhone за 2019 година на настан во вторникот, најавувајќи ги iPhone 11, iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max. Телефоните започнуваат од 699, 999 и 1.099 долари, соодветно – можеби изненадувачка цена во свет каде што сме навикнати да плаќаме 1.000 долари за iPhone. Овие нови iPhone-и имаат нова палета на бои, подолг век на траење на батеријата и A13 Bionic процесор што ветува побрзи перформанси. Но, повеќе од која било друга карактеристика, тоа е хардверот и софтверот на камерата кои ја преземаат главната улога. На задната страна на телефоните Pro има три камери и две на задниот дел на iPhone 11.

Оваа нова култура на iPhone телефони може да носи различни бои, но во однос на целокупниот дизајн, тие изгледаат неверојатно како минатогодишните iPhone XS, iPhone XS Max и iPhone XR – .

Тие три камери на задниот дел на iPhone 11 Pro и Pro Max се најголемите ризици на Apple во серија што ја играат безбедно оваа година. За многу луѓе, iPhone претставува златен стандард за дизајн на паметни телефони и врвни карактеристики како Face ID за отклучување, за што Apple вели дека сега е побрз од порано.

Нема поддршка од 5G превозникот (очекуваме да дојде во 2020 година), и ниту едно обратно безжично полнење за кое се шпекулира дека ги полни Apple AirPods, Apple Watch и другите телефони на задниот дел на iPhone 11 – како што тоа го можете со Galaxy S10 и Note 10.

Спецификации за iPhone 11 Pro и Pro Max

Две димензии на екранот: 5,8- и 6,5-инчен OLED дисплеј
Екран „Super Retina XDR“ поддржува HDR 10 со Dolby Vision (и звук на Dolby Atmos)
Капацитети за складирање 64 GB, 256 GB, 512 GB
Три задни камери со оптичко зумирање 4x: Широк, ултраширок, телефонски леќи (OIS за широк и телефото)
4 часа повеќе траење на батеријата (Pro) и 5 часа подолго траење на батеријата (Pro Max) во однос на минатогодишните модели
Побрзо Face ID отклучување
Поддршка за Wi-Fi 6, но не 5G
4K видео за предната и задна камера, со slow-motion видео на предната камера
Нов ефект на осветлување на портрети: Монохроматски
iOS 13
Адаптер за брзо полнење
Бои: полноќно зелена, вселена сива, сребрена, златна боја
iPhone 11 Pro започнува со цена од 999 или 25 долари месечно (1.049 фунти, 1,749 УСД)
iPhone 11 Pro Max започнува со цена од 1.099 долари или 29 долари месечно (1,149 фунти, AU 1.899 долари)

 

Што е ново во iPhone 11

Шест бои: црна, бела, жолта, виолетова, зелена, црвена боја на производи
A13 Бионски чип
Капацитети за складирање 64 GB, 128 GB, 512 GB
Час повеќе времетраење на батеријата од iPhone XR
Побрзо FaceID отклучување
Поддршка за Wi-Fi 6, но не 5G
Систем со двојна камера со 12-мегапикселни леќи: широк и ултраширок
Ноќен режим на камера
2x оптички зум
Ново осветлување на портрети во монохроматски
Предна камера со 12 мегапиксели (поголема од 7 мегапиксели)
4K видео за предните и задни камери, со slow-mition видео на предната камера
iOS 13
Започнува со цена од 699 или 17 долари месечно (729 фунти, 1,199 УСД)

 

 

 

Технологија

Дали сте спремни за новиот Play Station 5?!

Avatar

Објавено пред

на

Играчките конзоли се ретките ИТ производи во денешно време кои не добиваат нова верзија секоја година, па може да се замисли исчекувањето кое го имаат гејмерите кога е време за тоа.

Sony отсекогаш имале мала предност пред Xbox на Microsoft, па информациите кои доаѓаат за PlayStation 5 сигурно ќе го привлечат вниманието на повеќето.

Прво, како што и се очекуваше, официјалното име на играчката конзола од Sony ќе го носи името PlayStation 5, а истата можеме да ја очекуваме идната година, поточно до крајот на годината.

Целосната статија и нешто повеќе прочитајте на смартпортал ТУКА

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

Популарната андроид апликација „Zedge“ тргната од Play Store поради вирус

Avatar

Објавено пред

на

Иако Zedge е легитимна апликација за паметни телефони Android, iOS и Windows, таа неодамна е отстранета од Google Play Store. Многу корисници се прашуваат за причината за ова, а некои се загрижени дека малициозен софтвер е пронајден во, што резултираше во негово отстранување од Play Store.

Zedge, исто така, се чини дека веќе и автоматски е одстранета од Google Play Protect од уредите на корисниците кои го инсталирале.

Во моментов, не е јасна точната причина за отстранувањето. Твитер-страницата на Zedge накратко се осврна на ова прашање, во кое се наведува дека отсуството на апликацијата од продавницата е резултат на грешка и дека својот арбитар работи на изнаоѓање решение за проблемот.

Како што рековме, некои сметаат дека е возможно да има малвер-вирус во апликацијата, што го поставува прашањето „Дали е Zedge штетен?“. Под нормални околности, оваа апликација не претставува никаква штета на уредите на корисниците – таа е всушност доста добра апликација што ја сакаат многу луѓе. Сепак, потеклото на „бубачката“ што доведе до отстранување на Zedge од Play Store е непозната, па дали може да биде нешто опасно? Одговорот е „веројатно не“. Ако се најде вистински малвер во апликацијата, ѓаволите веројатно ќе го спомнаа во изјавата на Твитер.

Тука треба да се разгледа и друга работа – неодамна, имало промени во начинот на кој Google Play Store ги означува потенцијално штетните апликации. Всушност, голем број на други популарни апликации како што се Видеодер и Екс Експлорер исто така неодамна беа обележани со Google Play. Оваа промена во безбедносните филтри може да биде причина за отстранување на Zedge од продавницата, иако тоа не е потврдено од никого.

За жал, не можеме да ви дадеме конечен одговор на прашањето „Дали е Zedge штетно?“, Затоа што не е невообичаено хакерите да наведат популарни апликации и да вметнуваат малициозен софтвер во нив. Сепак, поверојатно е дека станува збор само за проблем со новите филтри на Google Play, а работите најверојатно наскоро ќе се вратат во нормала.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

„Apple Pencil“ можна опција за најновиот иновативен iPhone 11

Avatar

Објавено пред

на

Претстојниот нов модел на iPhone можеби ќе пристигне со една изненадувачка функција. Според аналитичарите на компанијата Citi Research, следниот iPhone

Уште од објавувањето на оригиналниот Apple Pencil, паметното пенкало работеше само со iPad уредите. Ако предвидувањата на аналитичарите се остварат, овој потег би можел да означи промена во Apple филозофијата.

Покрај поддршката за Stylus, Citi Research споменува и многу работи за кои веќе сме слушнале за iPhone 11 семејството. Се очекуваат слични екрани како кај iPhone XS, XS Max и XR моделите, поголеми батерии и три камери на задната страна на двата поскапи модели. Предната камера би можела да има 10MP сензор, додека оние на задната страна би можеле да бидат од 14MP.

Citi предвидува и дека Apple оваа година нема да ја промени ценовната структура, па наследникот на iPhone XS ќе чини 999 долари, наследникот на iPhone XS Max на ќе чини 1099 долари и повеќе, додека замената за XR ќе има почетна цена од 749 долари.

Извор: Benchmark.rs
Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 41 минута

Редовен Хороскоп (19.10) Сабота

ОВЕН Иако сакате да ја промените работата, имате впечаток дека сѐ уште не сте сосема подготвени на тој чекор. Не...

КичевоПред 2 часа

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва во Кичево беше успешно реализиран хуманитарен концерт наменет за доизградба на црквата „Св.Атанасиј“ од с.Миокази

Денес, петок 18.10.2019 успешно се реализираше хуманитарен концерт чии финансиски средства од продадените карти директно се наменети за доизградба на...

КичевоПред 7 часа

Кичевчани спремно е се за одржување на Хуманитарен концерт, повелете

Спремно е се за реализација на Хуманитарниот концерт за доизградба на светиот храм во с.Миокази – Св.Атанасиј. Настанот ќе го...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) На ракија проба да јава коњ, но некако не му одеше…

Кутриот „малку“ се напил и не може сега ниту да се качи на коњот. Очигледно сега се му е недостижно:

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (18.10) Петок

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Живот и стилПред 1 ден

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност...

КичевоПред 1 ден

(ФОТО) Конечно се започна со „асфалтирање“ магистралниот пат на излез од Кичево

После речиси месец и половина возење како „по шини“ врз огромен број концентрирани честички „прашина“ денес механизацијата започна да го...

СпортПред 2 дена

Ла Лига повторно со иницијатива да се играат првенствени натпревари надвор од Шпанија

Раководството на шпанската Ла Лига не се откажува од идејата да се игра првенствен натпревар во друга земја. Според објавеното...

БалканПред 2 дена

Малолетничка си го убила бебето – и помогнала мајка и

Уапсена е малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а во тоа и помогнала и нејзината мајка. Според неофицијални...

БалканПред 2 дена

Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата

Со цел да се обезбеди договор за новата фабрика на Фолксваген, Бугарија е подготвена двојно да ги зголеми субвенциитете што...

НАЈЧИТАНИ