Следете не

Случувања

Apple повторно е највредниот глобален бренд, преземајќи го тронот од Амазон

Објавено пред

на

ЛОНДОН –

Американскиот технолошки гигант „Apple“ уште еднаш беше прогласен за највреден бренд во светот на „Бренд финансис глобал 500“ за 2021 година, пет години по губењето на титулата, со што компанијата „Amazon“ за е-трговија излезе од првото место.

Според новото рангирање, објавено на веб-страницата Бренд финансис, вредноста на брендот Apple се зголеми за 87,4 проценти на 263,4 милијарди долари, додека вредноста на второ рангираниот Amazon се зголеми за 15,1 проценти, на 254,1 милијарди долари.

Меѓу првите 10 највредни брендови, дури седум се од САД, двајца се од Кина и еден е од Јужна Кореја.

Google е на третото место од највредните глобални брендови со проценета вредност од 191,2 милијарди долари, четвртиот е Microsoft (140,4 милијарди), а петти е јужнокорејскиот Samsung (102,6 милијарди долари).

Следува американскиот трговски ланец Walmart, чија марка вреди приближно 93,2 милијарди долари, Facebook со износ од 81,4 милијарди, на позицијата број осум е кинеската банка ICBC (72,8 милијарди), додека списокот на првите десет е заокружен исклучена од американската телекомуникациска компанија Verizon (68,9 милијарди) и кинеската социјална мрежа WeChat (67,9 милијарди долари).

Имајќи предвид дека новите технологии се двигател на зголемувањето на вредноста на брендот во различни индустрии, компанијата Tesla зад себе остави многу традиционални брендови со скок во вредност од дури 158 проценти, на 32 милијарди долари, според ова рангирање список

Брендовите за електронска трговија напредуваа и во услови на „нова нормалност“ предизвикана од глобалната пандемија, при што кинеската технолошка групација „Alibaba“ ја дуплираше вредноста на брендот, за 108,1 процент до 39,2 милијарди долари.

Вредноста на брендовите во сферата на традиционалните медиуми продолжува да опаѓа, а најголем пад од 49 проценти бележи американската ТВ мрежа CBS, додека, од друга страна, мерките за заклучување корона ја зголемуваат популарноста на услугите за стриминг, според Извештај за финансии на брендот.

Поради пандемијата „Ковид“, меѓу 10-те брендови со најбрз пад на вредноста, дури шест се од авијацискиот и авијацискиот сектор, а поради мерките за ограничување на патувањето и затворањето на угостителските објекти, тоне и брендовите од туризмот и угостителството . Хотелите во Мериот и воздушната платформа Airbnb паднаа од рангирањето, а Starbucks, McDonalds и KFC бележат пад на вредноста на брендот.

Интересно е и да се напомене дека Вишет го надмина Ферари според јачината на брендот, со 95,4 поени од можни 100 и рејтинг ААА +, се наведува во извештајот.

Македонија

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Објавено пред

на

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето. Во три часот по полноќ, часовниците се враќаат еден час наназад, односно времето во три ќе се смета како два часот.

Зимското сметање на времето почнува секој последен викенд во октомври и трае до последниот викенд во март следната година, кога повторно настапува летното сметање на времето.

Европскиот парламент на 4 март 2019 изгласа да биде укинато сезонското поместување на времето од 2021 година. Но, Советот на ЕУ сè уште нема донесено конечна одлука, па не е сосема сигурно дека ова ќе биде последното поместување на часовниците во ЕУ.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

Објавено пред

на

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко возило „Форд Фокус“ со кичевски регистарски ознаки, управувано од Н.С.(19) од Кичево, удрил во велосипед управуван од И.А.(65) од Кичево.

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил велосипедистот, констатирани во Општата болница во Кичево. По наредба на јавен обвинител, увид на местото на настанот извршила екипа од полициската станица Кичево.  

Истиот ден околу 18 часот во СВР Охрид пријавен е пожар на метален разводен орман со електрични броила, поставен на улицата „Иван Трпески“ во Кичево. Пожарот, во кој нема повредени лица е изгаснат од Територијалната противпожарна единица.

Извор: СВР Охрид / ОВР Кичево

Портпарол: Стефан Димоски

Прочитај повеќе...

Свет

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Објавено пред

на

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за Спутник Александар Гинзбург, директор на Националниот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“.

„Вакцината „Sputnik V“ е ефикасна против сите варијанти, ниту една од варијантите не стана епидемиски позначајна од оригиналната варијанта“, рече Гинзбург, одговарајќи на прашањето дали „Sputnik V“ ќе биде ефикасна против новиот делта сој на корона вирусот.

Тој забележал дека постојано се појавуваат нови варијанти на делтата. Во исто време, нема варијанта, барем не во Москва, која би надминала една десетина од процентот во однос на распространетоста, додаде тој.

Во понеделникот, три случаи на инфекција со нова варијанта на делта сој AY.4.2 беа откриени во Москва и Московскиот регион.

Претходно, Агенцијата за здравствена заштита на Обединетото Кралство објави дека мутацијата AY.4.2 може да има поголема стапка на ширење во споредба со делтата.

Според Светската здравствена организација, индискиот сој (делта), именуван B.1.617, е идентификуван во октомври 2020 година. Се карактеризира со скратен период на инкубација и зголемено оптоварување на организмот. Дополнително, продолжен е периодот на неговото отстранување од телото, што им отежнува на лекарите да го одредат моментот на закрепнување.

Делта продолжува да мутира. Веќе има неколку подвидови, од кои научниците сметаат дека варијантата делта плус е најопасна. Статусот на новооткриениот AY.4.2 се уште не е утврден од експерти.

Извор: Sputniknews
Фото: Unsplash

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 1 час

Дневен Хороскоп (28 октомври) четврток

ОВЕН Вашата страст и ентузијазам денес ќе ја истакнат вашата креативност. Ова е одличен период за да започнете некое уметничко...

МакедонијаПред 7 часа

Ноќта помеѓу сабота и недела започнува зимското сметање на времето

Ноќта меѓу сабота (30 октомври) и недела (31 октомври) поголемиот дел од регионот ќе премине на зимско сметање на времето....

LifestyleПред 7 часа

🎵„La Casa“: Викендов „Скандал Састав“ и „Зоран Илиев“ во живо ќе бидат задолжени за вашето расположение

Викенд агенда на кичевските локали кои се во соработка со нас. Овој петок 29 ноември, забавите во „La Casa“ продолжуваат...

КичевоПред 10 часа

Кичево вчера: Удрен велосипедист + случен пожар на орман со електрични броила

На 26.10.2021 година во 18.30 часот, во полициската станица Кичево пријавено е дека на улицата „Арсо Војвода“ во Кичево, патничко...

МагазинПред 12 часа

Twitch го тестира копчето за премотување назад

Една од атракциите на Twitch е гледањето на работите во живо, но многумина од нас посакуваа да можеме повторно да...

СветПред 12 часа

Директор на Центарот „Гамалеја“: „Sputnik V“ е ефикасен против новата мутација на ковид

Руската спутник вакцина „Sputnik V“ штити од сите варијанти на корона вирусот, вклучувајќи го и новиот вид делта, изјави за...

Здравје и убавинаПред 12 часа

ОВА СЕ СИМПТОМИ ДЕКА ИМАТЕ ТРОМБ ВО ТЕЛОТО! Обрнете внимание – знаци кои не смеете да ги ИГНОРИРАТЕ

Згрутчување на крвта или тромб е нешто со кое треба да се биде многу внимателен, бидејќи може да го нападне...

СпортПред 12 часа

Австралиската држава Викторија ја отфрли можноста невакцинираните тенисери да играат на АО

Австралиската држава Викторија, чиј главен град Мелбурн е домаќин на тенискиот грен слем турнир Австралија Опен, денеска ја отфрли можноста...

КултураПред 12 часа

ТВ серијата на Apple зборува за хакирање на мозокот

Ѕвездата на филмот „Parasite“ ќе се појави во новата серија „Dr. Brain“, која ќе дебитира ширум светот на Apple TV...

МакедонијаПред 12 часа

Нови мерки во Македонија: Од 15.11. во локали само со 2 дози вакцина

Од 15 ноември влез во угостителските објекти во Македонија ќе можат само за лица кои примиле две дози вакцина против...

НАЈЧИТАНИ