Следете не

Случувања

Епидемиологот за нашиот регион Д-р Тони Коњановски е позитивен на Ковид-19

Avatar

Објавено пред

на

Д-р Тони Коњановски, епидемиолог од Центарот за јавно здравје во Битола, вечерва на својот Фејсбук профил соопшти дека е позитивен на Ковид 19.

„Во деновиве на премрежија кога сега како Ковид 19 позитивен, ја споделувам судбината на многумина мои сограѓани и пријатели со кои болеста не поврзува, пред се би сакал да се заблагодарам на поддршката на пријателите и останатите кои ме познаваат зошто нели со пријателите и доброто и злото полесно поминуваат. Сега кога сум на “оваа страна од барикадите” жалам што како и многумина мои колеги, понесени од одговорноста да помогнеме и да ги заштитиме другите, не успеавме самите “да се довардиме”, но тоа е ризикот на оваа професија, за која воопшто не жалам. Им се извинувам на сите на кои не можевме да им помогнеме или бев недостапен да ме контактираат, но верувајте и покрај сите напори не можев на сите да ви одговорам.
Во моменти кога Македонија ги руши сите црни рекорди и статистики, кога во Битола во континуите веќе четврта недела по ред бројот на Ковид 19 позитивни надминува 300, а од недела во недела се зголемува и бројот на починати како последица на Ковид 19 инфекција, кога се поголем број на мои колеги се позитивни и во изолација и кога здравствениот систем до максимум ги има исцрпено сите капацитети, здравствените авторитети треба конечно во свои раце да ги земат работите. Време е за храбри одлуки (иако лично сметам дека како и досега касниме две-три недели), за одговорност, време да се земе палката од рацете на луѓе на кои главата им служи за кршење на ќерамиди и да донесат непопуларни, но храбри одлуки. Не треба човек да биде премногу паметен, нити кој знае каков експерт, само треба да ги согледа параметрите, епидемиолошките показатели и статистиката.
Во многу поорганизирани земји од опкружувањето, вакви и порестриктивни мерки веќе неколку недели се во важност. Да се биде одговорен пред нацијата а здравјето на граѓаните да биде Прв приоритет без разлика на последиците по себе, е императив на секоја државн политикаите и најбитно во моментов.

1. Преминување на on line наставата во основните, средни училишта и факултетите. (разгледување на можност за продолжен зимски распуст).
2. Затворање и прекин на работата на сите кафетерии, кафичи, кафеани, ресторани и сл. (Освен оние кои можат да организираат шалтерска услуга или достава на храна), во траење од најмалку три недели.
3. Времен прекин на работа на кладилници, спортски обложувалници и казина.
4. Организиран и регулиран влез во маркети и продавници (определен број на посетители согласно просторниот капацитет на објектот. Позитивно искуство од времето на карантинот).
5. Итен прекин на маркетинг камањите од типот “Black Friday”, кои ако продолжат со ова темпо за десетина денови ќе испорачаат навистина “Црн резултат”.
6. Како последна мерка во низот доколку предходните немаат ефект “Викенд карантини” ( Петок 17.00- понеделник 05.00) во текот на месец Декември.
П.с. Овие мерки секако подразбираат и економска поткрепа на сите кои ќе ја изгубат работата и ќе останат дома.
На крај за сите добронамерни, за сите желни за Љубов, за сите кои заборавивме и им фали насмевка, гушкање и убав збор, за сите болни и немоќни…за сите убави луѓе кои месеци живеат под маски, ведра песна и убав збор од наше дете, Македонче, Битолчанче…Уживајте“ напиша д-р Коњановски.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Свет

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Avatar

Објавено пред

на

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките.

Инекцијата развиена од научници го забавува стареењето на клетките. Иако спроведоа експерименти врз глувци во лабораторија, тие веруваат дека нивните откритија може еден ден да придонесат за слични третмани за луѓе.

Специфичната терапија што ја користеле врз глувците била прва во светот, а резултатите покажале дека животот на глувците бил продолжен во просек за 25 проценти.

И покрај фактот дека група на гени поврзани со стареењето досега им се познати на научниците, идентитетот и улогата на дополнителни гени вклучени во регулирањето на стареењето кај луѓето сè уште не се целосно објаснети.

Истражувачите идентификувале 100 гени кои влијаат на стареењето од околу 10 000, а КАТ7 беше најсилниот што придонесе за стареење на клетките.

Истражувачите го деактивирале КАТ7 во црниот дроб на глувци со интравенска инјекција, а резултатите сугерираат дека ваквата генска терапија, заснована на деактивирање на еден ген, би можела да биде доволна за да се продолжи животниот век на глувците.

Наспроти ова, анализата открива дека стимулацијата на активноста на КАТ7 го забрзува процесот на стареење на клетките.

„Само што ја тестиравме функцијата на гени во различни типови на клетки, кај човечки матични клетки, во човечки клетки на црн дроб и клетки на црн дроб на глувче и за сите овие клетки не забележавме токсичност на клетките и не забележавме никаква токсичност или несакани ефекти од терапијата“, вика професорот Ку. Ingинг од Кинеската академија на науките.

И покрај тоа, методот е далеку од подготвен за тестирање на луѓе во блиска иднина, смета професорот Ку и додава дека се потребни подетални анализи на животни, а потоа, како што се надева, на примати.

– „На крајот, се надеваме дека во иднина ќе најдеме начин да го одложиме стареењето на луѓето барем за одреден процент“, заклучи професорот Ку.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Скопје

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Avatar

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата од следните планирани места:

КЕЦ Скопје Аеродром

ДРАЧЕВО: дел од ул.Малешевска – 1 (Од 09:00 до 11:00 часот)
с.Долно Соње – дел од ул.12 (Од 11:00 до 13:00 часот)

КЕЦ Скопје Васил Главинов

СКОПЈЕ – ЧАИР: ул. Кемал Сејфула во близина на Пошта Чаир, објект на Пошта Чаир и Телеком, ул.Џон Кенеди во близина на Пошта Чаир (Од 08:00 до 15:00 часот)

КЕЦ Скопје Ѓорче Петров

СКОПЈЕ – КАРПОШ: ул.Букурешка од бр.97 до бр.115 и ул.Прашка од бр.44 до бр.78 (Од 10:30 до 13:30 часот)
СКОПЈЕ – КАРПОШ: Дел од ул.Козле под улица 1 (Од 09:00 до 14:00 часот)

Извор: Струја.мк

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Балкан

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

Avatar

Објавено пред

на

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине улицата, а потоа автомобилите се удрија директно.

Како што се вели по коментарите едниот шофер поминал директно на црвено..

Детето и жената не биле повредени благодарение на столбот. Несреќата, како и во филмот, се случила во Ваљeво.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.


Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 2 часа

Кина тестира инекција за „продолжување на животот“

Кинески истражувачи тестираат нови средства за деактивирање на генот KAT7, што е клучен фактор во процесот на стареење на клетките....

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп (22.01) петок

ОВЕН Неискреноста во вашата околина станува неподнослива. Не обвинувајте други луѓе затоа што ве лажат само онолку колку што сакате...

СкопјеПред 5 часа

Овие делови од град Скопје ќе бидат со времен прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 22.01.2021 година – петок, ЕВН Скопје ќе работи на терен, така што прекини...

БалканПред 5 часа

(ВИДЕО) Страшна сообраќајка во Ваљево, поставените столбови спасија жена и дете на пешачки

На срспките социјални мрежи се појави видео од сообраќајка, каде се гледа жена со дете како чека да ја премине...

ВидеоПред 6 часа

(ВИДЕО) Си крадеше вино во продавница, па вработениот го сецна..

Не престануваат снимките на арамии од секој јавен сектор во светот. Вирално стана видеото во продавница за вино каде крадецот...

АвтомобилиПред 7 часа

(ФОТО) Фудбалерите на Барселона опседнати со Seat Cupra автомобилите

Фудбалерите на Барса Џерард Пике и Серхио Бускетс, Сергино Дест и Миралем Пјаниќ, Френки де Јонг и глобалниот амбасадор на...

МакедонијаПред 10 часа

Денес 356 нови случаи на Ковид-19, за жал дури 15 починале како последица на вирусот

Во последните 24 часа се направени 1906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 171 -Куманово...

Временска прогнозаПред 11 час

Најава за нови снежни врнежи од понеделник, ова се деталите..

Под влијание на циклонска активност утре и за време на викендот времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес [21.01] четврток

ОВЕН Можеби сте премногу уморни, па ова е вистинската причина за повлекување и предавање на судбината. Работите можат да станат...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Проследете ги утакмиците за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021

Групите за предквалификациите за eEuro2021 во ProEvolution Soccer 2021 се формирани и веќе се играат утакмиците почнувајќи од 20 часот....

НАЈЧИТАНИ