Следете не

Занимливости

Вашиот Хороскоп за денес (07.11 Среда)

Објавено пред

на

Овен

Послушајте ја својата интуиција. Така ќе ги донесете сите добри одлуки.

Време е да го одберете својот пат и да се определите дали сте подготвени за брак со саканата личностр или не.

Внимавајте на здравјето на очите.

Бик

Ви се јавуваат компликации кои не сте ги очекувале. Ви треба поддршка од колегите.

Пред вас е почеток на љубовна врска која може да биде долгорочна и стабилна.

Стресот од работата ви носи проблеми.

Близнаци

Ако се занимавате со приватен бизнис, можно е да се соочите со мали компликации.

Можете да очекувате одлична атмосфера и можност да се зближите со личноста која ви се допаѓа.

Одлично се чувствувате.

Рак

Ве очекуваат важни ситуации кои ќе придонесат да напредувате на полето на работата.

Ако ви се допаѓа личност родена во знакот Лав, ова е прилика да започнете врска.

Ве мачи грлото.

Лав

Ќе бидете задоволни со резултатите кои ќе ги остварите. Можете да очекувате напредок во блиска иднина.

Се чувствувате добро покрај саканата личност. Ако не сте во врска, денеска е поволен ден за познанства.

Нагласен ви е апетитот.

Девица

Можете да очекувате дека ќе успеете да ги остварите своите планови кои ви се важни за работата.

На љубовно поле може да се надевате на позитивни  моменти со личноста која ви се допаѓа.

Ве мачи заморот.

Вага

Во текот на денешниот ден нема да имате поголеми проблеми кога станува збор за работата. Сите работи минуваат одлично.

Имате некои дилеми и не ви е лесно да донесете конечна одлука кога станува збор за љубовта.

Проблеми со циркулацијата.

Шкорпија

Денеска не е поволен ден кога станува збор за работата. Можни се кочници од некои колеги.

Ве очекува интересна средба со личност која отворено ќе ви ги покаже своите чувства.

Можни се проблеми со мускулите.

Стрелец

Можете да очекувате успех кога станува збор за работата во која вложивте многу време и труд.

Можете да очекувате добра комуникација со личноста која ви значи. Почнувате да правите заеднички планови.

Немате проблеми со здравјето.

Јарец

Можете да се надевате на можност да направите напредок на работа. Вашиот талент доаѓа до израз.

Имате позитивна енергија и го привлекувате спротивниот пол.

Колената ви се чувствителни.

Водолија

Ве очекуваат мали финансиски потешкотии, кои сепак ќе успеете да ги надминете.

Можна е љубомора, и поради тоа имате проблеми во комуникацијата со саканата личност.

Избегнувајте алкохол.

Риби

Поволен ден за разговор за ново работно место.

Саканата личност искрено ви ги покажува своите чувства.

Можни се проблеми со бубрезите.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија8 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија13 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија13 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг13 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин14 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет14 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили14 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин14 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин15 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ