Следете не

Занимливости

Редовен дневен Хороскоп | 08.10 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Не влегувајте во ризични работи или поголеми вложувања бидејќи можете да си направите голема штета.

Збунети сте и не знаете како да ги протолкувате сигналите кои ви ги праќа саканата личност.Се чувствувате немоќни да промените нешто.

Забите ви се чувствителни.

Бик

Можете лесно да направите грешка па би било добро да поработите на својата концентрација и да не дозволите мислите да ви летаат толку.

Можно е да ја немате преболено старата љубов.

Денес ќе ви годи одмор.

Близнаци

Внимавајте какви одлуки носите и што потпишувате денес. Би можеле да си направите големи проблеми.

Намалете ја нервозата во комуникацијата со саканата личност. Ќе дојде крај на врската, ако продолжите вака.

Потребно е да вежбате повеќе.

Рак

Можно е денес да добиете понуда за нова работа. Доаѓаат позитивни промени во вашиот живот.

Пред вас е интересен период на полето на љубовта. Можно е денес да се јави можност за некоја паралелна врска.

Ви годи одмор и рекреација.

Лав

Можете да очекувате помош околу работата која ви е важна. Денеска ќе ве следи среќа.

Ви се допаѓа личност која е срамежлива и не знаете како да се поставите. Бидете трпеливи.

Не земајте лекови на своја рака.

Девица

Можете да очекувате успех кога станува збор за почнување нови проекти. Денот е поволен.

Ви се враќа личност од минатото. Доаѓаат моменти кога треба да ги расчистите работите.

Потребен ви е внатрешен мир.

Вага

Пробувате да направите промени на полето на работата, бидејќи ве мачи рутината.

Ако сакате да ја задржите саканата личност до себе, потребно е да ги смените навиките.

Омалаксаност и вртоглавица.

Шкорпија

Можно е да ги избегнувате своите колеги. Но, тоа ве одалечува од важните и точни информации на полето на работата.

Делувате студено во комуникацијата со саканата личност. Едноставно немате волја за љубов.

Можни се проблеми со црниот дроб.

Стрелец

Искористете ја шансата која се јавува. Можно е да поминете подобро одошто се надевате.

Обрнете внимание на љубомората која ви го нарушува односот со саканата личност.

Здравјето е добро.

Јарец

Оптоварени сте со проблеми и мислите дека целиот свет е против вас. Ќе помине и овој лош ден.

Можно е да имате нова можност за флерт и врска, но треба да преземете иницијатива.

Можни се проблеми со штитната жлезда.

Водолија

Сакате да постигнете успех на полето на работата. Подготвени сте да се потрудите посилно.

Добро би било на личност да и покажете искрено колку ја сакате. Тоа ќе ве зближи повеќе.

Проблеми поради стресот.

Риби

Бидете трпеливи и дајте им време на работите. Ве очекува напредок на полето на работата.

Немате доверба во партнерот. Можен е крај на врската.

Можни се проблеми со уринарните патишта.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт8 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза9 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија10 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија13 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура15 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили18 часа

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза1 ден

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

Кичево1 ден

Дали и оваа година Кичево ќе остане без новогодишни украси?

Доаѓаат предноводишните празници и секако најлудата ноќ. Оваа година најверојатно ќе прославиме слободни, без ограничувања поради олеснителните околности од пандемијата,...

НАЈЧИТАНИ