Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (13.09) Четврток

Објавено пред

на

Овен

Покажувате одличен ентузијазам за тоа што го работите. Не се откажувајте од своите цели, бидете трпеливи.

Премногу сте посветени на теми кои не треба да ве интересираат. Партнерот делува незаинтересирано за вашите проблеми.

Ослободете се од стресот.

Бик

Доколку се занимавате со приватен сектор не зборувајте за својот успех насекаде, туку воздржете се од коментари. Можно е некој да е нерасположен да зборува за вашиот успех.

Потребен ви е совет од некој кој е добро запознаен со вашата љубовна мелодрама.

Земајте витамин Ц.

Близнаци

Се соочувате со големи предизвици, но се чувствувате лошо во однос на тоа. Спремете се за одредени промени за да можете да ја постигнете својата цел.

Полни сте со енергија, но немате кому да му го покажете тоа. Бидете подготвени да бидете сами денеска. Не очекувајте добра волја од партнерот.

Проблеми со стомакот.

Рак

Ве очекува долга дебата со вашите колеги околу некој нов проект, па не се плашете да го кажете гласно својот став.

Ќе бидете во пријатно окружување и можно е да се роди нова љубов. Бидете доволно активни и не останувајте дома.

Можна е настинка.

Лав

Имате многу работи кои треба да ги завршите и не сте подготвени за почетокот на кој се надевате.

Доколку ви се допаѓа една Шкорпија, не преземајте ништо додека не сте сигурни што сакате.

Се чувствувате одлично.

Девица

Имате впечаток дека многу работи се поминати и немате огромни грижи освен да ја одржите позицијаа на која сте моментално.

Ако ви се допаѓа еден Бик, ќе имате повеќе среќа од вообичаено. Останете во оној амбиент во кој се чувствувате подобро отколку со претходните партнери.

Главоболка.

Вага

Некои работи се кристализираат и за вас доаѓа среќа на професионално поле. Уживајте во тоа.

Не сте од оние кои чекаат работите да им паднат од небо. Ангажирани сте на полето на емоции. Оставате добар впечаток кај спротивниот пол.

Вежбајте поинтензивно.

Шкорпија

Се уште го работите само тоа што го сакате и немате намера да се фокусирате на нешто друго. Направете стратегија која најдобро ви одговара.

Повлечете се на кратко и стишете го огнот во себе, за да се сконцентрирате на деталите кои ви промакнуваат. Не дозволувајте да западнете во лошо расположение.

Одлично здравје.

Стрелец

Задоволни сте од тоа што го имате од саканата личност.Оние кои не се среќни во врската нема да се плашат да ги завршат работите.

Верноста не ви е најсилна страна денеска. Отворени сте за флерт со личност родена во знакот Шкорпија.

Зголемено лачење на хормоните.

Јарец

Имате огромен успех на полето на кариерата и тоа е нешто што ви носи долгорочен успех.

Подобро ви е да сте сами отколку со некој кој не ве разбира.

Земајте калциум.

Водолија

Премногу тактизирате со своите идеи, но не можете да се отргнете од потребата да се ослободите од лошите навики.

Не сте сами и не треба да се плашите од компромисите доколку навистина ви значи личноста со која сте во врска.

Главоболка.

Риби

Имате засилена соработка со клиенти од странство што ќе ви донесе солидна заработка. Останете истрајни во своите намери.

Доволно бевте трпеливи и секако очекувате личноста со која сте во врска да се отвори и да биде искрена со вас, но тоа оди тешко.

Солидно.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 8 минути

Топло време денес, од утре вистинска зима со можен снег на планините, во четврток стабилизација

Денес времето во Македонија ќе се задржи сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност и со умерен, повремено засилен...

На денешен денПред 6 часа

Светот на денешен ден (20 септември)

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламин во Егејското Море, Грците, под команда на атинскиот генерал Темистокле ги...

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (20 септември) понеделник

ОВЕН Колку и да се согласува човек денес со вас и идеите што ги имате, подеднакво ќе изрази незадоволство, ќе...

СпортПред 9 часа

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во рамките на...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 365 нови случаи на Ковид-19, починале 23 лица

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 183...

СпортПред 14 часа

Шкупи во Чаир се врати на реновираниот стадион од ФФМ

Шкупи по една година повторно се врати на стадионот во Чаир. Од денес стадионот има две модерни трибини, додека свечено...

СпортПред 15 часа

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 18 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 20 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 20 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

НАЈЧИТАНИ