Следете не

Занимливости

Дневен хороскоп за 13.08 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Работа – Ќе играте интересна игра денеска. Не се откажувате од своите цели, бидејќи потребни ви се повеќе финансии.       

Љубов –Сакате да сте сами по секоја цена. Не се плашете да го кажете тоа што го мислите. Доаѓаат добри денови.    

Здравје – Зголемете го внесот на витамини.               

Бик

Работа – Имате праведен став за многу работи, но се чини дека тоа не им е важно на другите. Сакате да го поправите впечатокот кој го оставате, имате поддршка од колегите, но треба повеќе да верувате во себе.

Љубов – Размислувате само за работата и немате време за љубов. Имате отворен и јасен став и тоа е добро.

Здравје –Опуштете се.               

Близнаци

Работа –  Денеска конечно можете да се подготвувате за големи успеси. Поддршката ви е важна од страна на колегите.  

Љубов –Пожртвуваноста која ја чувствувате веќе некое време од страна на партнерот кај вас за чудо буди некаков сомнеж. Слободните претставници на овој знак се родени во некоја Риба.   

Здравје – Внесувајте течности.        

Рак

Работа – Имате задача да се осврнете и да погледнете наоколу. Внимавајте на своите потези.           

Љубов –  Не можете да се отргнете од впечатокот дека саканата личност е одалечена од вас. Бидете пооопуштени.

Здравје – Стрес.        

Лав

Работа – Сакате да се ослободите од многу работи. Не постои нешто што би можело да ве запре на патот кон успехот.   

Љубов – Во лоша фаза сте.    

Здравје – Внимавајте во сообраќајот.    

Девица

Работа  – Ви требаат повеќе финансии, но тоа не е можно во овој момент. Останете доследни на своите обврски.

Љубов –Зголемена љубомора од еден Рак или Бик. Но, вам не ве интересира тоа. Имате силен став дека сакате да ги избегнете непријатните ситуации.  

Здравје – Дигестивни проблеми.                  

Вага

Работа – Оставате впечаток дека сте силна личност. Нудите одлични идеи за проектот за кој работите. Можете да се потпрете на еден Јарец.  

Љубов – Сметате дека некој ви се меша во љубовниот живот. Сакате да преземете радикални грешки.    

Здравје – Настинка.            

Шкорпија

Работа – Имате цврст став за многу нешта. Сакате повеќе за себе, а другите не ве интересираат.

Љубов – Не се откажувајте од една личност на која често мислите. Имате добро разработена стратегија како да го освоите срцето на оваа личност.  

Здравје  – Солидно.         

Стрелец                 

Работа – Веќе подолго време не можете да го канализирате притисокот, потребен ви е одмор.     

Љубов – Тензијата во врската продолжува. Можеби негативно ќе бидете изненадени од ставот на личноста која многу ви значи.

Здравје – Ви треба одмор.              

Јарец

Работа  –  Чувствувате победа во борбата која ја водите. Не сте сами во овој проблем, а соработката со една Девица или Рак може многу да ви помогне.

Љубов –  Сметате дека партнерот многу ве има повредено и дека треба да им простите. Но, ќе мора да почекате овој пат.  

Здравје – Добро.            

Водолија

Работа   – Од вас се бара поголема соработка од она што моментално го нудите. Некој смета дека вредите многу, но дека не сте тимски играч.        

Љубов –  Не сте од оние кои бараат поддршка од пријателите во љубовта. Сакате опуштена варијанта.        

Здравје – Стрес.        

Риби

Работа – Се снаоѓате одлично со професионалните обврски веќе некое време. Поставени сте како лидер.        

Љубов – Трошите време на личност која не ви значи многу и тоа многу ви пречи. Ќе раскинете.             

Здравје – Тахикардија.     

Занимливости

(ВИДЕО) Што е подобро за хигиена на рацете, преку сушач за раце или хартиен брисач?

Објавено пред

на

Ако рацете ги миете со сапун, голем дел од бактериите ќе исчезнат, но ако рацете не ги миете како што треба или ги миете само со вода, начинот на сушење може да биде многу важен.

Бактериите на влажната кожа се шират брзо. А со допир на фармерките или вратата можете да соберете уште неколку бактерии.

Во тој случај најдобро е да го користите хартиениот бришач за рацете.

Ако рацете ги сушите со сушачот за раце (фен за раце), потребно е покрај него да стоите барем 45 секунди за да отстраните 97 проценти од влагата, додека 96 проценти од влагата на рацете ја отстранувате за 10 секунди користејќи хартиен бришач.

Сепак, повеќето луѓе поминуваат најмногу 22 секунди во сушењето на рацете со фенот за раце, поради што од нив испарува само 70 проценти од влагата. А оние кои пет секунди ги бришат рацете со хартиен бришач можат да соберат дури 85 проценти од влагата на рацете.

Траењето е исто така многу важно за отстранувањето на бактериите. При користењеро на бришач голем број на бактерии директно преминуваат на хартијата. А некои истражувања покажаа дека фенот за раце може да го поттикне протокот на бактерии во загадената бања.

Сепак, сушењето на рацете може да биде делотворно ако знаете тоа да го направите како што треба и ако доволно долго ги сушите рацете.

А ако сакате да ги исушите рацете како што треба а притоа да заштедите и хартија, по миењето истресете ги барем 12 пати, а потоа избришете ги со хартија.

Погледнете како тоа е објаснето во видеото:

/denar

Прочитај повеќе...

Занимливости

Добитникот на 7-ца од Кичево е баба Доста Андоноска, честитки!

Објавено пред

на

Најновата 7-ка на ЛОТО 7, којашто беше постигната во 95 коло, со вредност од 32 921 304, комбинација уплатена во продажното место „Детелинка“ – Кичево, ја доби најсреќната баба Доста.

Државна Лотарија

Државна Лотарија

Имено г-ѓа Доста Андоноска од Кичево, која блиските и пријателите ја нарекуваат Доли е прекрасна енергична жена, стечаен работник од „Кичево Пром“, денес пензионерка, сопруга, мајка и баба.

Од нашиот медиум упатуваме срдечни честитки за баба Доста!

Повеќе прочитајте на официјалниот натпис на Државна Лотарија ТУКА

Прочитај повеќе...

Занимливости

Предмалку „7-ца“ падна на тикет кој е уплатен во Кичево, среќниот добитник доби пола милион евра

Објавено пред

на

Вечерва падна рекордната седмица на лото од Државна Лотарија во Кичево, која изнесува неверојатни 32.921.304 денари или околу 500.000 евра. Според досегашните информации ливчето било уплатено во објект „Детелинка“ во Кичево со комбинација која гласи 2,10,11,12,24,36,37

Инаку иако не е потврдено дали среќниот добитник е жител на град Кичево, кичевчани од секогаш ги играат најдобрите игри на среќа, и се закитуваат со вредни награди, во 2019-та година најсреќен од Кичево беше Зоран Митаноски кој освои 200.000 евра, како и семејство лани од Кичево кои исто така од ова продажно место Детелинка изгребаа инстант лоз во играта „Доме, сладок доме“ и добија стан во Скопје со големина од 59 квадрати со гаража.

Кој и да е добитник, од нашиот портал упатуваме честитки!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија8 часа

Од полноќ големо намалување на цената на горивата

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 3,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката за...

Магазин9 часа

Вака би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран (ВИДЕО)

Се појавија детали за тоа како би можел да изгледа првиот телефон на Google со флексибилен екран. @Onleaks и HowToISolve...

Дом и уредување10 часа

Во одводите демнат невидливи материи кои можат да бидат опасни

Одводите, одводите и канализационите цевки генерално не се многу пријатни места, барем од човечка перспектива. Да бевте габа, од друга...

Автомобили10 часа

Половните автомобили ќе бидат поевтини и поевтини

Цените на половните автомобили се на највисоко ниво на сите времиња и најверојатно наскоро ќе паднат, соопшти во четвртокот одделот...

Магазин10 часа

Airbus создаде водороден мотор за авиони

Како дел од својата цел да има авиони со нулта емисија во употреба до 2035 година, Airbus најави развој на...

Скопје10 часа

Се огласија од МВР, пратени дојави за бомби и за ТЦ Бисер, Транспортен центар, Флатирон и ПС Центар.

Денеска (09.12.2022) околу 09.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на електронска адреса на седум средни училишта во Скопје...

Кичево12 часа

Неодолива неделна акција на производи во АТВА Маркети

За сите верни потрошувачи, АТВА Маркети Кичево истакнаа неделна акција на производи која трае до 15 декември. Купувај и заштеди!

Временска прогноза13 часа

Сите информации за новиот циклон кој носи обилни врнежи од дожд

Моќниот циконски систем од запад полека му се приближува на регионот и на Македонија и истиот веќе започна да влијае...

Хороскоп22 часа

Хороскоп за петок (9 декември)

ОВЕН Еден разговор може да ве стави во незгодна позиција да мора да бирате помеѓу семејството, пријателите и партнерот. Послушајте...

Кичево23 часа

96.5 MHz – Радио „Акорд“ – 17 години вашата верна радио и онлајн музичка фреквенција во кичевскиот етер

На фреквенција од 96.5 MHz во Кичево, 24 часа на ден, се емитува музика по избор на слушателите,најнови хитови од македонската и странската...

НАЈЧИТАНИ