Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (15.09) Сабота

Објавено пред

на

Овен

Пробајте да останете пасивни во своите намери. Не е дојден моментот да преземете нешто конкретно.

Некој ви дава сила и волја. Почитувајте ја личноста покрај себе. Оние кои се сами не треба да очајуваат, бидејќи конечно се појавува и соодветна личност за нив.

Одлично се чувствувате и денеска.

Бик

Имате огромно знаење, а конечно некој почнува да го цени тоа. Имате одличен став, задржете го.

Доколку забележите дека саканата личност е нефлексибилна, избегнувајте секакви конфликти. Ова е само период, кој брзо ќе помине.

Внимавајте на метаболизмот.

Близнаци

Една убава шанса ви избега и сега сте бесни поради тоа, но не влегувајте во конфликти со другите поради тоа.

Барате нова личност во вашиот живот, но таа никако да се појави. Бидете благодарни за убавите гестови од партнерот. Никој не е идеален, а ни вие самите.

Ви се поправа крвната слика.

Рак

Денеска ќе бидете благодарни за убавата соработка со некоја личност. Потрудете се да останете во добри односи со таа личност.

Сакате доминантни партнери, а еден Јарец е одличен избор за тоа.

Ве мачи несоница.

Лав

Не се оптоварувајте на работите кои сте ги пропуштиле, туку фокусирајте се на новите шанси. Полето на странство ви носи одлична соработка.

Парнерот никогаш нема да ви прости неверство. Бидете внимателни што правите ако се најдете во големо искушение.

Ве мачат главоболки.

Девица

Ве очекува ден полн со предизвици. Не дозволувајте да се нервирате поради ситници. Бидете доследни на своите обврски.

Наоружајте се со насмевки и не ги пропуштајте шансите за забава. Денеска ќе бидете во центарот на вниманието. Не дозволувајте ништо да се искомплицира.

Не претерувајте со слатките.

Вага

Не сте од оние кои ги чекате шансите. Сепак, забележувате дека имате сет на добри понуди кои се уште не сте ги реализирале.

Емоциите кои ги имате кон партнерот во голема мера се оправдани. Не влегувајте во беспотребни расправии со еден Рак.

Покачена температура.

Шкорпија

Посветете се на своето резиме и покажувајте го онаму кадешто сметате дека постојат добри шанси за успех.

Имате лош амбиент на полето на љубовта во кој се наоѓате веќе подолго време. На вас е да го поправите тоа.

Здравјето е добро.

Стрелец

Повремено ве мачи фактот дека сте многу нагли во некои потези кога станува збор за работата. Можете да дојдете во конфликт со колегите.

Во љубовта, имате свои ставови кои не сакате да ги промените. Ослободете се од стегите од порано. Имате добитна комбинација на љубовта, искористете ја.

Внимавајте на калоричната храна.

Јарец

Пробајте да останете фокусирани на тоа во што сте најдобри. Ви следат одлични работни потези, а со тоа и парични приливи.

Во љубовта чувствувате нешто посебно. Една Водолија ви се допаѓа многу, но се плашите.

Хроничните болни треба да се внимателни.

Водолија

Морате повеќе да се ангажирате на работа и да не очајувате премногу.

Имате потреба да го искажете тоа што го чувстуввате. Не сакате да заземате интровертен став, но сепак морате да почекате.

Имате проблеми со варењето.

Риби

Не го губете фокусот во работата. Оставате добар впечаток кај колегите, но малку сте расеани.

Партнерот ве почитува, а имате и на кого да се потпрете. Денеска ќе сте љубовно расположени.

Солидно здравје.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 10 минути

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 3 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 5 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 5 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 18 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 19 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 1 ден

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

НАЈЧИТАНИ