Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (18.09) Вторник

Објавено пред

на

Овен

Денеска ќе ги подобрите своите професионални резултати. Ја имавте сета работа на хартија, но не и на дело. Доволно одмор може да ви донесе многу добри резултати.

Дружењето со една Девица ви носи убави моменти. Не правете компромиси на своја штета.

Немате посериозни здравствени проблеми.

Бик

Не сте сами во работата и не треба да се плашите да побарате помош. Испланирајте добро дружење со пријателите за време на паузата или по работното време.

Не сте лошо расположени за љубов, но подобро ви е сами. Има една личност која е заинтересирана за вас, но се уште не сакате да и дадете шанса.

Не сакате да се занимавате со здравјето.

Близнаци

Многу зафатени сте со работа, но не дозволувате тоа да влијае на вашето расположение. Се движите во одлична насока.

Една Шкорпија ве штити и не ви дозволува да преземете погрешни потези на полето на љубовта.

Немате поголеми проблеми.

Рак

Не сте од оние кои сакаат рутински да ја завршат работата, но денеска ќе морате да имате таков пристап. Овозможете си и малку личен развој, покрај професионалниот.

Ако не сте во врска, не очајувајте. Вечерното излегување ви носи убава можност за дружење и можен почеток на љубовна приказна.

Можна е настинка.

Лав

Бидете добри кон колегите. Ова е одлична професионална соработка. Не очајувајте за тоа што сте го пропуштиле во претходниот период.

Имате добар избор на полето на љубовта. Ќе бидете во одлично расположение ако увидите што точно ви одговара.

Во однос на здравјето, немате проблеми.

Девица

Вие сте личност која е премногу педантна и организирана за своето окружување. Никој не ве разбира во тоа што го правите, освен некоја друга Девица.

Доколку партнерот се одалечува од вас, не очајувајте. Бидете добро расположени и испланирајте вечерно излегување. За слободните, предизвик претставува една Риба.

Чувајте се од настинки.

Вага

Премногу трошите, а премалку заработувате овој период. Пробајте да најдете баланс.

Партнерот сака површна врска, а вие не го сакате тоа. Бидете јасни и директни.

Проблеми со стомакот.

Шкорпија

Денеска ќе ги собирате плодовите од вашата напорна работа. Морате да се отргнете од влијанието на една Риба.

Имате ретки ставови, кои партнерот не ги разбира. Морате да бидете истрајни со една личност родена во знакот Бик.

Вртоглавица.

Стрелец

Не трчајте по парите, не е се во нив. Ќе добиете подобра позиција, но ви останува уште малку за тоа.

Премногу сте свои за да пуштите некој да владее со вас. Чувствувате и голема слобода, но сте премногу одговорни.

Потрудете се да се опуштите.

Јарец

Потпаѓате под нечие влијание, а тоа не е ваш стил.

Немате намера да ги слушате гласините, бидејќи сте премногу сигурни во себе за да го дозволите тоа.

Здравјето е добро.

Водолија

Ја сакате својата работа и воопшто не се жалите на условите за работа. Морате да се сконцентрирате на дадените околности, кои ви се нудат.

Сакате да ги исполнувате желбите на својот партнер и да останете доследни на своите идеи. Ќе имате незаборавен ден денеска.

Здравјето е одлично.

Риби

Не пробувајте да ги надитрите другите бидејќи нема да успеете во тоа.

Морате да пресечете во однос на важните работи кога станува збор за врската.

Тахикардија.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 2 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 4 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 4 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден (19 септември)

1356.- Англиската војска, предводена од Црниот принц, син на кралот Едвард, ја победи армијата на францускиот крал Jeanан II во...

ХороскопПред 17 часа

Дневен Хороскоп (19 септември) недела

ОВЕН Доколку имате деца, денес ќе сакате да ги разгалете. Сепак на крајот на краиштата работите за денови како што...

МакедонијаПред 19 часа

Денес рекорден број на починати од Ковид, од Кичево три лица

Во последните 24 часа се направени 5.589 тестирање, а регистрирани се 539 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 274...

КичевоПред 24 часа

Вчера во ОВР Кичево пријавени два случаи на напади од кучиња скитници

На 17.09.2021 година во ОВР Кичево, Б.З.(46) од кичевското село Стрелци, пријавил дека на булеварот „Ослободување“ во Кичево бил каснат...

СкопјеПред 1 ден

Изменет сообраќаен режим во Скопје денес од 18 до 23 часот, ова се деталите..

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека на подрачјето на Скопје на 19.09.2021 (недела), во временскиот период од 18.00...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнова метео-анализа за викендов

Овој викенд нашата територија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса од северозапад. Времето ќе биде променливо облачно...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (18 септември)

1502 – Шпански навигатор со италијанско потекло, Кристофоро Коломбо, пристигна во Костарика на своето четврто и последно патување во Новиот...

НАЈЧИТАНИ