Следете не

Занимливости

21.07.2018 Сабота | Вашиот дневен хороскоп

Објавено пред

на

Овен

Работа – Свесни сте за тоа колку многу се вложувате во работата, имате јасен став и сигурни сте во себе. Но, денес – одморете малку.

Љубов –Ве гризе совест за тоа колку малку време му посветувате на својот партнер. Се трудите да воспоставите баланс меѓу работата и љубовта, но ви оди потешко.   

Здравје – Проблеми за хронично болните.

Бик

Работа – На работа ви е особено добро, особено кога ќе се внесете во работа и ќе заборавите на се околу себе.  

Љубов – Партнер кој е роден во знакот Шкорпија или Јарец, ви одговара во голема мера. Не ги туркајте далеку од себе.   

Здравје – Силен стрес.

Близнаци

Работа – Можеби треба да кренете „рачна“ и да уживате во денот.  

Љубов – Не ги сфаќајте сите работи на негативен начин. Бидете отворени кон саканата личност која ви дава поддршка.   

Здравје – Внимавајте на сончевите зраци.

Рак

Работа – Имате сработено многу работа за кратко време. Ви треба одмор. Искористете го овој ден за тоа.  

Љубов – Не сте сами и тоа ви претставува најолемо задоволство. Испланирајте го одморот.

Здравје – Проблеми со стомакот.  

Лав

Работа – Доколку сте позитивно поставени на работното место, воопшто немате причини за грижа. Ќе дојде до измена на планот, но тоа ќе ви одговара. Ќе бидете ценети.

Љубов – Досега не обрнувавте внимание на некои детали, но тие ја прават вистинската слика. Обрнете внимание.

Здравје – Проблеми со дишењето.

Девица

Работа  – Полето на работа ви е денеска нагласено иако е сабота. Имате поддршка од колегите, но тие не сакаат да работат постојано како вас. Сфатете го тоа.  

Љубов – Нагласена ви е емоционалната страна, но на негативен начин. Нешто не ви одговара, но се мачите тоа да го споделите.   

Здравје – Одморете.  

Вага

Работа – Се занимавате со работа која не ви се допаѓа и немате мотив да правите повеќе работи за поголема заработка. Повлечете се од играта ако тоа не ви е по мерак.

Љубов – Ако сте во врска со еден Рак или Овен, не влагајте во расправии кои нема да ви донесат ништо добро.  

Здравје – Движете се повеќе.  

Шкорпија

Работа – Иако е сабота, некој ќе се труди да ве подготви за неочекувани работи. Морате да бидете јасни и прецизни и цврсто да застанете на својот став.   

Љубов – Не морате да го нарушувате сопствениот интегрирет кога станува збор за личноста со која сте. Уживајте во слободата која ви е потребна и не барајте дозвола за тоа.   

Здравје – Избегнувајте тешка храна.  

Стрелец

Работа – Обидот да бидете отворени и директни ви носи проблеми. Внимавајте на комуникацијата со колегите и надредените.   

Љубов – Често мислите на една личност, но сметате дека тоа брзо ќе помине. Но, не поминува…  

Здравје – Покачен холестерол.   

Јарец

Работа – Малку сте растргнати кога станува збор за работата што ве става во неповолна положба. Искористете го периодот што е пред вас.   

Љубов  – Не очајувајте ако сте сами, бидејќи можно е да почне да ви се додворува личност која секогаш сте ја сметале за пријател.   

Здравје – Без тегоби.

Водолија

Работа – Сакате да се одморите од работата и да отпатувате подалеку. Ако ви се укаже прилика, не очајувајте.   

Љубов – Кога се во прашање емоциите, мислите на некоја личност од минатото. Таа личност е повторно тука околу вас и размислувате што да направите. Послушајте ја интуицијата.   

Здравје – Јадете поздрава храна.

Риби

Работа – Имавте полош период во однос на работата, но тоа поминува. Сепак, ја чувствувате финансиската криза и потребна ви е добра стратегија.

Љубов –Сакате во ред да ги доведете своите емоции и да се потпрете на личноста која ви е драга. Тоа може да е една Девица.

Здравје – Солидно.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 47 минути

Денешен Хороскоп (28 септември) вторник

ОВЕН Дејствувате многу претпазливо и не сакате да преземате премногу ризици во деловните и финансиските преговори. Сепак, ќе мора да...

СветПред 2 часа

„Фајзер“ објави дека започнува големо истражување кое тестира орален лек за спречување ковид инфекција на прележани од Ковид-19

Фајзер објави дека започна големо истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со ковид кај оние...

МакедонијаПред 11 часа

РКЕ донесе одлука, од ноќеска дизелот поскапува, додека цената на бензинот се намалува

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

СкопјеПред 11 часа

МВР по распишана потерница, приведе двајца измамници од Скопје

Денеска (27.09.2021) од 09.15 до 10.20 часот на ул.„Виктор Иго” во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим Потраги, по распишана...

Временска прогнозаПред 17 часа

Сончево и топло уште денес, од утре попладне и следните денови врнежи од дожд и пониски температури, ова се деталите..

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и натпросечно топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден (27 септември)

1601.- Роден е францускиот крал Луј XIII, еден од најмоќните европски монарси. За време на неговото владеење (1610-43), тој воведе...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (27 септември) понеделник

ОВЕН Бидете внимателни ако планирате да ги правите работите поинаку или едноставно денес одлучите да промените нешто во вашиот секојдневен...

КичевоПред 1 ден

Редици пред Крнинската икона на Пресвета Богородица во Пречиста поради нејзините чудеса

И оваа година, на празникот Рождество на Пресвета Богородица, кој воедно е манастирска слава на Манастирот Пречиста Кичевска, редици верници...

КултураПред 1 ден

Денес е Крстовден, од народните верувања се вели дека денот и ноќта се крстосуваат, а температурата почнува да се намалува

Во народните верувања, на денот кој се нарекува Крстовден, се смета дека сите молитви ќе се остварат. На Крстовден се...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (26 септември)

1186 – Дубровник склучи мир со големиот српски префект Стефан Немања, кој двапати се обиде да го преземе градот (1184...

НАЈЧИТАНИ