Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес (24.11) Сабота

Објавено пред

на

Овен

Соработката ќе ви биде многу успешна особено ако работите со колега роден во знакот Вага. Тоа ќе ви помогне да се опуштите.

Можна е средба со личност родена во знакот Стрелец.

Здравјето е одлично.

Бик

Имате чувство како да работите за да постигнете успех. Во тоа ќе ви помогне една Вага.

Бидете јасни во врската или ако флертувате со некого. Не ги кријте емоциите.

Потребна ви е физичка активност.

Близнаци

Не сакате ништо да менувате кога станува збор за работата. Оставете ги работите онакви какви што се.

Добар ден за оние кои се осамени, за да се впуштат во некое убаво познанство.

Внимавајте на своето здравје.

Рак

Имајте доверба во своите соработници. Многу од нив можат да ви помогнат.

Немате напнатост ниту пак лош ден. Вашата емоционална врска е нешто што морате да го чувате.

Имате одлична енергија.

Лав

Одличен ден за нови работи. Пробајте да се занимавате со нешто што ќе ве прави среќни.

Ве очекува изненадување на полето на љубовта, можно е познанство со личност од странство.

Добра енергија имате. Сепак, внимавајте на повреди.

Девица

Потребна ви е експертиза за да ги избегнете проблемите на работа. Добро поминуваат оние Девици кои се посветени на работата.

Ви се додворува некој од колегите. Добра врска може да остварите со оние родени во знакот Близнаци, Лав или Девица.

Чувајте го здравјето.

Вага

Добро сте организирани. Морате да побарате помош од колегите.

Одличен ден за љубов. Привлечни сте за спротивниот пол.

Здравјето е одлично.

Шкорпија

Се чувствувате многу ангажирано. Можеби е момент да застанете со големите планови.

Оние кои се во брак мораат да поведат сметка за верноста. Ви доаѓа можност за авантура.

Долниот дел од стомакот ви е чувствителен.

Стрелец

Размислувате за многу работи кога станува збор за работата. Често плановите се остваруваат, но вие не го забележувате тоа.

Ве очекува бурна вечер.

Одлично се чувствувате денес.

Јарец

Вие сте личност која знае да започне работа која ќе трае. Денес ве очекува добра соработка со личност родена во знакот Водолија.

Важно ви е семејството денеска. Ако сте слободни, а сакате љубов, побарајте ја со тоа што ќе излезете меѓу луѓето.

Внимавајте на настинки.

Водолија

Се јавува можност за пат во странство. Таму ве очекува добра енергија.

Емоционално сте врзани за некој од пријателите. Дали е тоа добар избор, ќе покаже времето.

Чести несоници.

Риби

Не ги мешајте работата и љубовта. Бидете поотворени кон колегите.

Се чувствувате како саканата личност да не ви обрнува внимание.

Јадете поздрава храна.

Занимливости

(ВИДЕО) Што има во бесконечноста, ѕирнете со неверојатниот зум до месечината

Објавено пред

на

Може да се разговара на многу теми за NASA или SpaceX, а може и со твојот Nikon P900 или P1000, кој доаѓа со 24-2000 мм, односно 24-3000мм леќи што можат да извадат над 83x оптички зум да се забавуваш до месечината.

Еве како тоа би изгледало, иако верзиите P на Nikon се релативно стари, уште држат цени на пазарот и несомнено се во топ 5 зумови во светот.

Погледнете го неверојатното видео, наш македонски продукт:

Прочитај повеќе...

Занимливости

Астронаутите ќе живеат и работат на Месечината до 2030-та година, мисијата „Артемис 1“ е првиот чекор кон долгорочно истражување..

Објавено пред

на

©porta.mk

Официјален претставник на Американската агенција за вселенски истражувања (НАСА) денеска изјави дека до 2030 година астронаутите ќе живеат и ќе работат на Месечината.
Шефот на лунарната програма Орион изјави дека мисијата Артемис 1 е „првиот чекор кон долгорочно истражување на длабоката вселена“, пренесува лондонски Гардијан.

Хауард Ху, шеф на програмата за лунарното вселенско летало на американската вселенска агенција Орион, рече дека луѓето би можеле да бидат активни на Месечината пред 2030 година, со живеалишта во кои ќе живеат и ровери за да ја поддржат нивната работа и движење околу површината на единствениот сателит на Земјата.

„Секако, во оваа деценија ќе имаме луѓе кои ќе останат на Месечината долго време и ќе имаат објекти за живеење и ровери на земјата. Ќе имаме луѓе на површината на Месечината. Тие ќе живеат таму и ќе живеат науката“, изјави Хју во денешното интервју со новинарката Би – Лори Куенсберг од BBC.

Прочитај повеќе...

Занимливости

„Google“ го олеснува пребарувањето на Светското првенство во фудбал кое стартува од утре и ќе се одржува во Катар

Објавено пред

на

Пребарувањето на Google може да ви помогне да не пропуштите ниту еден натпревар од Светското првенство на ФИФА што сакате да го видите кога ќе се одржи од 20 ноември до 18 декември. Ако пребарувате за „Светско првенство“ на Google, ќе видите посветен дел на врвот со список на претстојните натпревари, заедно со нивните датуми и вашето локално време.

На мобилен телефон, или во прелистувачот или во апликацијата Google, ќе имате опција да поставите известувања за одредени тимови со допирање на иконата „ѕвонче“ во горниот десен агол на екранот, а потоа избирање на тимот што сакате да го следите . Исто така, ќе можете да го следите резултатот во реално време каде и да сте со допирање на натпреварот што сакате да го следите, а потоа повлечете го и пуштете го каде било на екранот.

Известувањата се чини дека не се достапни за десктоп, но посветен панел на Светскиот куп на Google ќе ви прикаже детална статистика и ќе добие шанси на сите уреди. Кога ќе започнат игрите, ќе можете да гледате и видео моменти од ФИФА+, сервисот за стриминг на асоцијацијата и официјалните радиодифузери, вклучително и БиБиСи директно на страницата со резултати. Дополнително, ќе можете да играте со или против други фанови во играта со повеќе играчи, каде што можете да ја изберете вашата страна за вистинскиот натпревар и да постигнувате виртуелни голови за нив.

Извор: Engadget

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија4 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија9 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија9 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг9 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин10 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет10 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили10 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин10 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин11 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

Магазин11 часа

Како да ги скриете Memories во Google Photos

Google Photos им овозможува на своите корисници да сокријат одредени слики доколку сакаат. Од криење слики на конкретни луѓе и...

НАЈЧИТАНИ