Следете не

Занимливости

Денешен Хороскоп за (25.7 Среда)

Објавено пред

на

Овен

Работа – Чувствувате зголемена добивка. Не трошете многу.    

Љубов –Не морате за сите нешта да му попуштате на партнерот, а потоа да се обвинувате за тоа. Бидете поснаодливи.   

Здравје – Солидно.   

Бик

Работа – Доколку мислите дека сте излезени од кризата која траеше одреден период, ви претстои добра перспектива за работа со личност која многу ве почитува.  

Љубов – Не е лоша идеја да излезете и да се забавувате во текот на вечерта. Уживајте во своето слободно време.       

Здравје – Зголемена тензија.     

Близнаци

Работа – Постапките кои ги преземате се неверојатни и некој многу ве цени поради тоа. Можете да очекувате солидна ситуација на полето на работата, бидејќи навистина сте вредни.  

Љубов – Покажувате заинтересираност за некоја личност која често ја гледате. Не ги криете чувствата и тоа е добро денеска.       

Здравје – Имунитетот ви е слаба страна.   

Рак

Работа – Премногу барате, како од себе, така и од другите. Морате да бидете пофлексибилни кога станува збор за интересите на другите колеги.

Љубов – Сакате да заведувате и поактивни сте во социјалниот живот од вообичаено. Ве очекува убав дене и не дозволувајте да се нервирате за ситници.

Здравје – Можен е стомачен вирус.     

Лав

Работа – Можно е да увидите нова шанса на полето на работата. Покажете се во најдобро светло за да го добиете тоа што го заслужувате.

Љубов – Се чувствувате дистанцирано од личноста која ви значи.   

Здравје – Нервоза.   

Девица

Работа  – Барате дисциплина и напорна работа од сите околу вас. Бидете поотворени.      

Љубов – Доколку сте сами, не очајувајте и не покажувајте доза на заинтересираност на личноста на која често мислите, бидејќи станува збор за многу горделива личност која може да ве извади од такт.

Здравје – Тахикардија.     

Вага

Работа – Сакате да спроведете некои идеи, кои ќе ви донесат подобар работен ангажман и работен интегритет.  

Љубов – Подолго време мислите на некој Бик, но и се допаѓате на личност родена во знакот Девица.     

Здравје – Се чувствувате одлично.    

Шкорпија

Работа –     Не покажувате преголем интерес за тоа што ви носи предизвик во текот на денот. Ќе морате да бидете доволно отворени кон себеси и своите потреби.

Љубов – На страна на емоциите, можеби ќе доживеете мало разочарување. Партнерот се однесува детинесто.       

Здравје – Главоболка.     

Стрелец                 

Работа – Пробајте да добиете на време и одлично да се поставите кон некоја понуда за соработка. Другата страна малку скептично гледа на соработката.       

Љубов – Се чувствува силна тензија во љубовта. Партнерот мора да е поотворен кон вас.     

Здравје – Подобрете го имунитетот.   

Јарец

Работа – Ве очекува добра работа и заработувачка, но морате да ги засукате ракавите. Ви следи силен финансиски прилив.       

Љубов  – Чувствувате ладење на односите.

Здравје – Пијте повеќе течности.    

Водолија

Работа – Доколку се водите од ставот на победник, не морате да се спуштате на нивото на почетник. Искажете го добро својот лидерски дух.       

Љубов – Партнерот е критичен кон вас.

Здравје – Морате да се опуштите.  

Риби

Работа – Зголемете го темпото на работа.  

Љубов –Морате да бидете доволно присутни во животот на партнерот. Не бегајте.  

Здравје – Одлично.  

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза7 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија10 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника11 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт11 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили14 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин14 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин14 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет14 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин14 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ