Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (29.8) Среда

Објавено пред

на

Овен

На работа не сте сами, иако мислите така. Можеби ви треба мало освежување на кое не сте обрнувале внимание досега.   

Во љубовта, некој ве набљудува некое време. Партнерот е љубоморен, внимавајте што правите и зборувате.  

Денеска ќе се соочите со тензија.  

Бик

Премногу одговорно се поставувате кон соработниците, но не треба да е така. Бидете потаинствени.

Во љубовта, ако сте во брак ве очекува многу нехармоничен ден. По некои прашања, не се сложувате со партнерот.

Проверете ја работата на штитните жлезди.

Близнaци

Решавате многу проблеми на работа, па сега ви остануваат ситниците. Ако сте мислеле дека имате поддршка од колегите, се лажете.

Во љубовта, емоциите кои ги имате кон една личност која ја сакате веќе подолго, денеска ќе дојдат до израз. Некои ќе го ценат тоа.

Се чувствувате одлично.

Рак

Вие сте од оние кои нема да се откажат од својата цел и кои ќе успеат во тоа што го прават. Честитајте си себеси.

Полни сте со љубов, а Венера можно е да ви донесе нов партнер. Во суштина, ова е солиден ден за љубов.

Чувствувате голем притисок.

Лав

Можете да бидете успешни на полето на финансии, но само ако си ги завршите започнатите работи. Не е се така лошо кога ќе се земе предвид вашата упорност.

Ве мачат некои работи од минатото и не се чувствувате добро.

Денот е карактеристичен по лошото расположение.

Девица

Би сакале да сте поуспешни, но не сте во можност да го бирате тоа моментално. Бидете фокусирани на промената која ви е потребна.

Не сте во можност ништо да постигнете на полето на љубовта, но вреди да почекате.

Занимавајте се со спорт.

Вага

Премногу се вложувате на полето на работата и некој ве искористува. Денес сте спремни за поголема промена од вообичаено.

Партнерот се однесува како да ви врти грб, но не очајувајте. Се чувствува доза на скептицизам кај вас во однос на врската, но не сакате да ви биде повредено егото.

Пијте витамини.

Шкорпија

Сакате да работите, па макар и за помала заработувачка. Бидете отворени кон промени.

Една личност родена во знакот Бик е присутна во вашето окружување.

Зголемена тензија.

Стрелец

Покажувате интерес за некое патување и нема да се двоумите ако добиете понуда за тоа. Бидете сконцентрирани на своите обврски.

Една Шкорпија ви се допаѓа и се што е потребно е да се поставите отворено.

Солидно здравје, денеска.

Јарец

Не можете да покажете ентузијазам во работата бидејќи сте многу уморни. Не е се во парите, но вие не го сфаќате тоа. Сакате подобри услови.

Една личност родена во знакот Риби е заинтересирана за вас, но не и обрнувате внимание.

Проблеми со забите.

Водолија

Ако работата бара голема жртва од вас денес, ве очекува комплицирана ситуација. Бидете одговорни.

Сакате да излезете и да се опуштите во пријатно друштво. Следете го своето срце кога станува збор за љубовта.

Се чувствувате добро. на

Риби

Денес некој ќе преземе еден голем дел од вашите заслуги. Проширете ги своите видици и не напаѓајте ако не сте сигурни.

Многу барате од една личност родена во знакот Девица. Намалете ги очекувањата.

Медитирајте.

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Занимливости

На денешен ден пред 165 години е роден Никола Тесла

Објавено пред

на

На возраст од деветнаесет години, Никола Тесла ја напуштил родната Лика засекогаш за да студира електротехника во Грац. Кога пристигнал во пристаништето во Њу Јорк девет години подоцна, без багаж и со необјавена книга со свои стихови, бил оптоварен со знаење за иднината на светот.

Никола Тесла се запишал во Политехничкото училиште во Грац на 19-годишна возраст. Спие многу малку и го поминува целото време на учење. Загрижени за неговата здравствена состојба, професорите испраќаат писма до неговиот татко во кои го советуваат да го отпише синот ако не сака да се убие од прекумерна работа. За жал, тој ги напушта студиите затоа што нема пари за школување.

Патот го води преку Марибор, Прага до Будимпешта, а потоа Париз и Стразбур, и конечно на 28-годишна возраст завршува во Newујорк.

За шест години работа со Едисон, тој ја покажа целата своја умешност, талент, знаење и трудоубивост.

Тој се пријавил за своите први патенти во 1877 година. Многу од неговите откритија се припишуваат на други, но некои заблуди се исправени со текот на времето и светот дозна дека тој е магичен визионер,
Никола Тесла беше татко на радиотехнологијата, радарот, пра-татко на роботите, татко на безжичниот пренос на енергија и безжичната телеграфија.

Преголем во сè, Тесла можеше да работи 21 час секој ден, и се случи да помине точно 82 часа работејќи без момент на пауза. Тој беше творец на нови принципи, еден од визионерите на нашата цивилизација, прекрасен човек кој не сакаше да има време или нешто друго освен наука.

Иако не дипломирал, докторирал на многу светски универзитети за време на неговиот живот и бил прогласен за член на неколку најпознати академии на науките.

Наспроти сите големи авторитети во неговото време, тој инсистираше на користење наизменична струја наместо директна струја. Тој пронајде ротирачко магнетно поле, индукциски мотор, генератор и трансформатор, феномен на електромагнетна резонанца и патентираше серија пронајдоци на кои се базира модерната електроника и електротехниката воопшто.

Без неговите пронајдоци, модерната цивилизација би имала сосема поинаков изглед. Патентирал околу 700 пронајдоци.

По повод стогодишнината од неговото раѓање, во 1956 година единицата за мерење на висок напон беше именувана Тесла, по што беше именувана единицата за јачина на магнетното поле.

ФОТО: Pixabay / www_slon_pics
Инфо: РТС

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Неверојатна снимка каде се спојуваат Пацификот и Атланскиот океан близу Кејп Хорн

Објавено пред

на

Местото каде се спојуваат Пацификот и Атлантскиот океан, близу Кејп Хорн, изгледа како некој да повлече линија на географска карта – едната половина ја наслика со темно сина, другата со зеленикава нијанса.

Снимката од „судирот“ на двата океана стана вирална токму поради неочекувана глетка што сугерира дека нивните води не се мешаат.

Сепак, експертите забележуваат дека границата помеѓу двата океана е само понекогаш јасно видлива, бидејќи водите на океаните се мешаат, само многу побавно отколку што би очекувале и под влијание на разни фактори.

Вода со различни бои и густини се меша според принципот на дифузија (експанзија или истурање), што е исклучително бавно во течностите. Во океанот, должината на тој процес најмногу зависи од физичката вознемиреност, т.е. физички влијанија врз мешањето – бранови, подводни струи, ветрови… Различни густини на соседните океани се под влијание на бројни фактори – разлики во соленоста на водата, прилив на свежа вода од топење на глечерите, големи реки кои локално внесуваат одредена количина глина и тиња во океан и промена на нејзината густина и боја, поголем број на алги од едната страна

Но, сето ова не ја прави оваа појава помалку привлечна.

ФОТО: screenshot/video
Извор: српска Нова

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 18 минути

Топло време денес, од утре вистинска зима со можен снег на планините, во четврток стабилизација

Денес времето во Македонија ќе се задржи сончево и натпросечно топло со умерена локална облачност и со умерен, повремено засилен...

На денешен денПред 6 часа

Светот на денешен ден (20 септември)

480 п.н.е – Во поморската битка кај островот Саламин во Егејското Море, Грците, под команда на атинскиот генерал Темистокле ги...

ХороскопПред 8 часа

Хороскоп за денес (20 септември) понеделник

ОВЕН Колку и да се согласува човек денес со вас и идеите што ги имате, подеднакво ќе изрази незадоволство, ќе...

СпортПред 9 часа

Женската репрезентација на Македонија до 19 години несреќно поразена од Романија на првиот контролен меч

Младата женска репрезентација на Македонија до 19 година загуби минимално со 1:0 од соодветната селекција на Романија во рамките на...

МакедонијаПред 12 часа

Денес 365 нови случаи на Ковид-19, починале 23 лица

Во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 183...

СпортПред 14 часа

Шкупи во Чаир се врати на реновираниот стадион од ФФМ

Шкупи по една година повторно се врати на стадионот во Чаир. Од денес стадионот има две модерни трибини, додека свечено...

СпортПред 15 часа

(ВО ЖИВО) Следете го ракометниот натпревар на РК Кичево против РК Астраион

Моментално нашиот кичевски ракометен клуб “Кичево” игра против екипата на Астраион од првата ракометна лига. Натпреваров во живо го овозможија...

МакедонијаПред 18 часа

ДПИ затвори угостителски објект во Гостивар, додека сопственикот бил приведен – затекнати биле гости без сертификат за вакцинација

Вчерa на (18.09.2021) во 21:35 часот, полициски службеници на СВР Тетово – Одделение за внатрешни работи Гостивар го лишиле од...

КичевоПред 20 часа

ЕВН Кичево: село Пополжани, Бржани, Свињиште, Козица, Белица, Добреноец, Подвис – Утре без електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре 20.09.2021 година – понеделник, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување...

Временска прогнозаПред 20 часа

Времето ќе биде променливо облачно и денес, во вторник се очекува по студено време

Во останатиот дел од викендот повторно ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. До понеделник ќе продолжи да...

НАЈЧИТАНИ