Следете не

Живот

Мапава прикажува каде туристите трошат најмногу пари – ја гледате Македонија

Интернет страната howmuch.net ги искористи податоците од WTO за трошењето на туристите во 2017 година за да направи визуелен приказ на потрошувачката на странските туристи во државите од цел свет. Важно е да се нагласи дека овие податоци не ја вклучуваат потрошувачката на домашните туристи, туку исклучиво прикажуваат колку пари трошат странските туристи и колку секоја земја зависи од меѓународниот туристички пазар.

На мапата земјите се прикажани со големина која е пропорционална на потрошувачката на странските туристи во неа – што значи дека најголемите земји на мапата имаат и најголеми приходи од меѓународен туризам. Различните бои ги разликуваат земјите од различни континенти.

Топ 10 земји кои најдобро профитираат од меѓународен туризам се:

1. САД (221 милијарда долари)

2. Шпанија (68 милијарди долари)

3. Франција (61 милијарда долари)

4. Тајланд (57 милијарди долари)

5. Велика Британија (51 милијарда долари)

6. Италија (44 милијарди долари)

7. Австралија (42 милијарди долари)

8. Германија (40 милијарди долари)

9. Макао (Кина) (36 милијарди долари)

10. Јапонија (34 милијарди долари)

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 44 минути

Откриен изгледот на новата серија 1 на BMW

Во пресрет на премиерата закажана за 27 мај, BMW на својот Instagram профил објави тизер фотографија на која јасно се...

КичевоПред 8 часа

Тешка сообраќајка во близина на с.Другово – Кичево помеѓу мотор и тешко товарно возило

Поради случена сообраќајна несреќа на патот према Охрид, пред клучката што ги поврзува Демир Хисар и Битола – сообраќајот е...

СветПред 8 часа

За 16 секунди исчезнуваат 16.000 тони челик снимено на камера! (ВИДЕО)

„Кулата Мартин“ е облакодер во Пенсилванија (поточно не Е, туку БЕШЕ) кој беше срушен за само 16 секунди. Станува збор...

СпортПред 10 часа

Зидан ја започна реконструкцијата на Реал Мадрид

Екипата на Реал Мадрид го продолжи договорот со уште еден првотимец, додека навивачите нетрпеливо чекаат трансфер-бомби со кои ќе може...

Временска прогнозаПред 16 часа

Викендот може да се планира, ќе имаме летни температури!

Полека но сигурно летото ни доаѓа а тоа може да се забележи по поизразениот топол бран кој кај нас ќе...

ЗабаваПред 20 часа

Дневен Хороскоп | 23.05 Четврток

ОВЕН Ќе имате слободно време повеќе од обично, а тоа ви е потребно. Искористете го овој ден за да се...

КичевоПред 1 ден

(ВИДЕО) Вака си поминаа кичевските матуранти од ОСУ „Мирко Милески“ – Кичево

Честитки за вашата матура ви посакуваме се најдобро во животот и успеси во понатамошните скалила на едукација. Утре на другарска...

СветПред 1 ден

Германија е-тротинетите ги брка од тротоарите и ги вклучува во сообраќајот

Германскиот Горен дом од Парламентот потврди дека на предлог на министерот за транспорт, Андреас Шауер, електричните тротинети од тротоарите се...

МакедонијаПред 2 дена

Веќе возиме поскапи горива, за тие што не се информираа – еве ги цените!

На бензинските на Лукоил и Макпетрол бензините поскапеа за 1 денар, а дизелот за 2 денари по литар. Бензинот 95...

ЗабаваПред 2 дена

Хороскоп за денес (22.5) Среда

ОВЕН Пред вас е добар ден во кој ќе успеете да реализирате сѐ што ќе замислите. Имате сѐ повеќе проблеми...

НАЈЧИТАНИ

Close