Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп | 04.10 Четврток

Објавено пред

на

Овен
Работа
Вие ќе бидете во можност да ги прилагодите вашите интереси според основните критериуми и да се Изборите за подобри услови, а тоа е она што ви треба.
Љубов
Психолошката фаза низ која поминувате има позитивно влијание врз вашиот љубовен живот, иако некои работи тешко ви одат, држете се, тоа е за ваше добро.
Здравје
Проблеми со зглобовите.

Бик
Работа
Важно ви е да ја одложите средбата со лице кое од вас очекува конкретни одговори или одредени отстапки во деловната соработка.
Љубов
Вие сте вознемирени поради различни дилеми, но партнерот има добра идеја и умее да ве развесели. Уживајте покрај вашиот партнер!
Здравје
Добро се чувствувате.

Близнаци
Работа
Вие сте оптоварени со различни наслутувања кои ја нарушуваат вашата концентрација. Тешко ви е да го криете вашето незадоволство со вашите соработници.
Љубов
Избегнувајте принцип на емоционално казнување или ривалство. Простете му на партнерот на малечките грешки, секој ги прави, нели?
Здравје
Пад на имунитетот.

Рак
Работа
Вие сте во неблагодарна положба и размислувате за различни решенија, но некои од соработниците работат поефикасно. Дајте се од себе, да бидете подобри од другите.
Љубов
Партнерот има различни коментари за вашето однесување. Изгледа дека немате убедливо оправдување. Еден добар разговор добро ќе ви дојде.
Здравје
Проблеми со кожата.

Лав
Работа
Ако некој ги спори вашите идеи, одберете ги мудро зборовите што ги користите во средбата со соработниците. Бидете внимателни и избегнувајте импулсивни реакции.
Љубов
Вие ја изгубивте трпеливоста во средбата со нсаканото лице. Најчесто ситуацијата ја оценувате субјективно. Опуштете се, ќе ви биде многу попријатно.
Здравје
Склони сте кон настинки

Девица
Работа
Вие сте преоптоварени од ситуации во кои сте премногу тактични и не ви се допаѓа кога некој ви ја ограничува вашата слобода и активности.
Љубов
Во средбата со саканата личност, нема причина да започнете чувствителна тема која води до нова расправа. Опуштете се и уживајте, проблемите што ќе ги имате ќе поминат.
Здравје
Повеќе одмор.

Терезија
Работа
Добра идеја е да оставите добар впечаток на вашите соработници. Со брилијантна интелигенција, покажете и на вашата околина дека имате други квалитети.
Љубов
Планирате некоја интересна или романтична забава за двајца. Опуштете се во блиско друштво и уживајте во вашиот интимен свет.
Здравје
Проверете го вашиот крвен притисок.

Скорпија
Работа
Вие сте нетрпеливи, но подобрена иницијатива од ваша страна не носи позитивни резултати и нечија наклоност. Соработниците очекуваат да прифатите одредени отстапки.
Љубов
Важно е да го направите она што го чувствувате. Ова ќе ви донесе големо олеснување. Нема причина да одберете улога што не ви одговара.
Здравје
Добро се чувствувате.

Стрелец
Работа
Вие сте добро расположени и верувате дека има некои заобиколувачки начин да бидете ефективни и да го оставрите тоа што другите не можат да го направат. Самодовербата која ја чувствувате делува позитивни и на вашата околина.
Љубов
Нема потреба да се тестира нечија трпеливост или емоционална наклонетост. Довербата во љубената личност е она што и треба.
Здравје
Проблеми со грбот.

Јарец
Работа
Слушајте го нечиј коментар внимателно. Важно е да се добие добра лекција за деловните односи. Ќе мора да попуштите на нечии барања.
Љубов
Станувате сомнителни при анализирање на однесувањето на партнерот. Се чини дека блиската личност делува пријатно без добра причина.
Здравје
Добро се чувствувате.

Водолија
Работа
Некој се обидува да ве анведе на своето решение, но доволно сте промислени и вешто избегнувате деловна стапица или состанок кој ве обврзува на дополнителни отстапки
Љубов
Мудро избегнете некоја конкретна тема или ситуација која не е во најдобар интерес на никого.Не ги потценувајте способностите на вашиот партнер.
Здравје
Несоница.

Риби
Работа
Повеќето соработници реагираат на препознатлив начин и без видливи придобивки. Наместо да се надмудрувате со доверливи луѓе, подобро е да подготвите конкретен потег.
Љубов
Вљубениот го анализира вашето однесување и наоѓа различни поплаки, но вие немате доволно трпение да ја слушнете критиката.
Здравје
Повеќе одмор.

Занимливости

Во петок се очекува најдолгото делумно затемнување на Месечината во 21 век

Објавено пред

на

Делумното затемнување на Месечината, кое се очекува во петок, на 19 ноември, ќе трае три часа и 28 минути и ќе биде најдолго во 21 век, пишува CBS News.

Претходното најдолго затемнување се случи во 2018 година и траеше еден час, 42 минути и 57 секунди, пишува CBS.

Делумно затемнување на Месечината се случува кога Земјината сенка не ја покрива целосно Месечината. Во овој случај, 97 отсто од површината на Месечината ќе биде покриена.

Во 21 век, меѓу 2001 и 2100 година, ќе има 228 затемнувања на Месечината – во некои години ќе има две, а во некои години три или дури четири, пишува CBS.

Затемнувањето на 19 ноември ќе биде второ оваа година, по целосното затемнување во мај 2021 година. Повеќето затемнувања траат помалку од два часа.

НАСА објави дека во живо ќе го пренесува затемнувањето на Месечината. На овој линк можете да го следите затемнувањето кое се случува во петок во седум часот наутро по средноевропско време.

НАСА објави дека доколку временските услови го дозволат тоа, затемнувањето ќе биде видливо од Северна и Јужна Америка, Источна Азија, Австралија и Пацификот.

Прочитај повеќе...

Занимливости

Според научните пресметки, под карпестиот слој на Месечината има кислород за 8 милијарди луѓе

Објавено пред

на

Атмосферата на Месечината не содржи доволно кислород за човечки живот, но сепак под нејзиниот карпест слој има доволно кислород за да обезбеди живот за осум милијарди луѓе.

Истакнати научници предводени од Џон Грант тврдат дека Месечината содржи многу минерали кои се тесно поврзани со кислородот и дека под површинскиот карпест слој наречен реголит, би можело да има доволно кислород за осум милијарди луѓе да преживеат во период од 100.000 години.

Научните пресметки се базираат на фактот дека на човек му требаат 800 грама кислород дневно за да преживее, а реголитот е длабок околу 10 метри. Месечевиот реголит е составен од 45% кислород, кој е цврсто врзан за минерали како што се силициум, алуминиум, како и железен оксид и магнезиум.

За да може кислородот да биде достапен, потребен е едноставен процес на екстракција. Тој систем троши многу енергија, а за да биде одржлив би морал да има поддршка од соларна енергија или други извори на енергија достапни на Месечината. Австралиската вселенска агенција и НАСА во октомври потпишаа договор за испраќање ровер на Месечината со цел да се соберат месечеви камења и да се обиде да извлече кислород од него.

По тој повод, научниците разговараа и за развој на експериментален реактор со белгиска компанија со цел да се подобри процесот на создавање кислород со електролиза.

Новата технологија би можела да биде испратена на Месечината до 2025 година како дел од мисијата на Европската вселенска агенција базирана на ресурси.

/b92

Прочитај повеќе...

Занимливости

Од вечерва нов рекорд на „Биткоинот“, ова е новата вредност

Објавено пред

на

Вредноста на најголемата криптовалута во светот „Биткоин“ од вечерва надмина 67.000 долари, што е нов историски максимум.

Предмалку е забележан пораст од 2,3% и изнесува 67.662 долари според првите азиски проценки. Растот е последица на неодамнешното пошироко закрепнување на криптовалутите, што ја зголеми вкупната пазарна вредност на дигиталните валути на над 3 трилиони долари.

Биткоинот скокна повеќе од 100 отсто оваа година, а само во октомври порасна за повеќе од 30 отсто.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 60 минути

Денешен Хороскоп (5 декември) – недела

ОВЕН Расположението ви е нестабилно, ова е еден од оние денови кога е подобро да се повлечите и да поминете...

КичевоПред 7 часа

Кичево вчера: Нападнати полицајци, нападната невенчана сопруга и тепачка помеѓу две жени

На 04.12.2021 година во ОВР Кичево лишени се од слобода А.М.(38) и П.М.(38), двајцата од селото Лазаровци. Тие, на улицата...

МакедонијаПред 8 часа

Денешен Ковид-19 биланс, нови 342 случаи..

Во последните 24 часа направени се 2.349 тестирања, а регистрирани се 342 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 135...

КичевоПред 10 часа

Ноќеска во Кичево пријавен неуспешен обид за опожарување на стан

На 04.12.2021 година околу 02:00 часот, во ОВР Кичево било пријавено дека пред влезна врата од стан на ул.„11 септември“...

ТехнологијаПред 11 часа

Сигурно ве интересира која земја е рангирана со најспор интернет на планетата?

Туркменистан е рангирана како земја со најбавен интернет во светот, а на корисниците им треба речиси цел ден да го...

На денешен денПред 18 часа

На денешен ден: 4 декември

1154.- Николас Брекспеир, првиот и единствен Англичанец што бил избран за папа, бил устоличен за поглавар на Римокатоличката црква како...

СпортПред 22 часа

(ВИДЕО) Поим за фер плеј, им дозволија на противникот да постигнат гол

И тоа се случува во фудбалот. Во третолигашки меч домашната екипа постигна гол на среќа во истиот момент кога фудбалерот...

ХороскопПред 1 ден

Дневен Хороскоп [4 декември] – сабота

ОВЕН Може да очекувате парична награда или унапредување за трудот кој сте го покажале во претходниот период. Една личност се...

МакедонијаПред 1 ден

Тешка сообраќајка кај с.Лескоец на патот Охрид-Ресен

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва на патот Охрид – Ресен, кај селото Лескоец. Настанот го потврди и портпаролот на...

Временска прогнозаПред 1 ден

Променливо облачно, во вечерните часови повремени локални врнежи од дожд, утре кратка сталибизација, од недела нови врнежи од дожд и снег

Моментално променливо облачно со умерен, а повремено и засилен ветер од јужен и од југоисточен правец, во вечерните часови покасно...

НАЈЧИТАНИ