Следете не

Технологија

Како се достигна новиот рекорд на Биткоин – 41 000 долари?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на Биткоин продолжи да вртоглаво расте. Во текот на изминатата недела, цената на Биткоин во еден момент ја надмина вредноста од 41 000 американски долари, што е зголемување за околу 20 проценти!

Овој развој влијаеше на движењето на другите крипто-валути, како што е Ethereum, чијашто вредност се зголеми за дури 45 проценти и во еден момент достигна вредност од близу 1.300 американски долари.

Основното прашање што го поставуваат сопствениците на криптовалути е дали цените на криптовалутите ќе продолжат да растат или ќе почнат да паѓаат? Тоа е, дали продавате криптовалути или чекате цената да порасне понатаму?
Како што споменавме во претходното продолжение, главната причина за растот на криптовалутите, а пред се на Биткоин, е влез на големи компании на пазарот на крипто. Набавката на големи количини криптовалути, односно зголемувањето на побарувачката, го поттикнува растот на цената.

Да се ​​потсетиме дека количината на Биткоин е ограничена на 21 милиони монети, додека досега се „минирани“ околу 18,5 милиони монети. Заклучуваме дека остануваат уште 2,5 милиони монети да бидат „минирани“ чекајќи ги нивните сопственици.

Интересно е што и покрај зголемувањето на цената на Биткоин, обемот на неговата секојдневна употреба е сè уште под рекордното ниво, кога беше реализиран најголем број на трансакции за една година. Очигледно е дека во моментов се вршат помал број на трансакции, но се доведуваат во прашање поголеми износи, што зборува во прилог на фактот дека големи играчи влегоа во игра.

Важен факт е фактот дека државната администрација на САД исто така започна да ги инвестира своите пари во крипто-валути. Така, градоначалникот на Мајами изјави дека може да инвестира дел од готовинските резерви на градот во Биткоин, бидејќи смета дека Биткоин е најстабилната инвестиција за време на нестабилен економски период.

Порастот на цената на Биткоин сигурно ќе ги охрабри шпекулативните трансакции, што дополнително ќе предизвика раст на криптовалутите. Растот заснован на шпекулации произведува нереална вредност што порано или подоцна ќе доведе до пад на вредноста на криптовалутата. Не е лесно да се утврди кој дел од вредноста на криптовалутата е последица на реални инвестиции, а кој дел од вредноста е резултат на шпекулации. Според достапните податоци, засега најголемиот дел од вредноста се базира на реални инвестиции, додека сè уште се очекува вклучување на шпекулативни играчи.

Предвидувањата на експертите се движат во насока на понатамошен раст на Биткоин и другите криптовалути од три главни причини. Големите крипто инвеститори не ги продаваат своите монети, напротив, тие продолжуваат да ги купуваат, како што споменавме во претходниот дел од овој текст. Понатаму, како што споменавме, и покрај моменталната голема популарност на Биткоин, бројот на дневни нови адреси на БТК сè уште не го достигна нивото од 2017 година. Ова значи дека растот на Биткоин е претежно органски, а не шпекулативен.

 

Технологија

КОНЕЧНО ПРАВА ПОМОШ ЗА ВАШИТЕ ЛОЗИНКИ: Ќе ви посочи на грешка и каде може да се случи пропуст!

Avatar

Објавено пред

на

www.androidpolice.com

Полесно и побрзо за побезбедно пребарување.

Google веќе лансираше нова верзија на својот прелистувач што сега ќе им овозможи на корисниците уште полесно да управуваат со лозинките.

Со новата опција, корисниците ќе можат да ги испитаат, идентификуваат и поправат слабите лозинки, сето тоа на едно место.

Корисниците ќе добијат поголема контрола врз лозинките зачувани во Google Chrome, кои доаѓаат од голем број платформи и страници. Google Chrome 88 ќе ви даде „кратенка“ за да ги идентификувате слабите лозинки што можете многу брзо да ги промените. „За да ја потврдите вашата лозинка, кликнете на копчето што се појавува под вашиот профил или рачно напишете chrome://settings/passwords во лентата за адреси“, изјавија од компанијата Google.

Менаџерот за лозинки на Google Chrome веќе може да складира податоци од повеќе платформи и да ве извести дали вашата лозинка е слаба. Новата верзија му овозможува на корисникот брзо и лесно да ги идентификува и поправи слабите лозинки преку поставките на Chrome. “Слабите лозинки ве доведуваат во ризик и треба да ги избегнувате. Во Chrome 88, сега можете да извршите едноставна и комплетна проверка за да идентификувате слаба лозинка и да преземете нешто”, посочува Google.

Новите опции поврзани со безбедноста доаѓаат откако Chrome кон крајот на минатата година измени неколку поставки во својот интернет прелистувач. Меѓу другото, тие им овозможуваат на нивните корисници автоматски да водат до страница или платформа доколку се зачувани информациите за вашата сметка, сето тоа без да ги синхронизираат тие информации преку Chrome.

 

Прочитај повеќе...

Технологија

Другата апликација на Фејсбук има 1,3 милијарди корисници и нема заштита за нивните податоци

Avatar

Објавено пред

на

Во ситуацијата со новите правила на корисникот на WhatsApp, малку луѓе се справиле со Facebook Messenger и податоците што им се достапни „по своја волја“

Начинот на кој популарните мобилни апликации, кои секојдневно ги користиме за да комуницираме, ги користат нашите приватни податоци и контакти е во центарот на вниманието последните две недели, откако WhatsApp ја ажурираше политиката за приватност на корисничките податоци.

Меѓу бројните текстови за тоа што значат новите правила за корисниците, за нивниот „егзодус“ од WhatsApp до Signal и Telegram како алтернативи, малкумина се занимаваа со друга голема апликација за „пораки“, сопственост на Facebook.

Ова го стори деновиве магазинот Форбс, чиј колумнист Зак Дофман, експерт за сајбер безбедност, предупреди дека 1,3 милијарди корисници на Facebook Messenger треба „да го земат WhatsApp како сериозно предупредување“ за безбедноста на нивните податоци.
Messenger, кој настана како дел од Facebook за испраќање приватни пораки, а потоа стана самостоен, е најслабата апликација од ваков вид во однос на заштитата на податоците – бидејќи нема систем за шифрирање пораки.

– Сите добро знаеме дека Facebook живее од нашите податоци. Така плаќаме за таа „бесплатна услуга“. Сепак, некои граници мора да постојат – пишува Дофман.

Со „Facebook Messenger“ не постои енкрипција „end-to-end“, како што е случајот со „WhatsApp“. Врз основа на тоа, WhatsApp може барем да тврди дека „тие не можат да ја видат содржината на корисничките пораки“.

Сепак, тоа не е случај со Messenger, предупредува Дофман и посочува дека „самиот Facebook признава дека ја следи содржината на приватните пораки меѓу корисниците“.

– Facebook дефинитивно ги споделува сите свои метаподатоци со себе! – наведува колумнист на Форбс и го наведува примерот на двајца истражувачи за сајбер безбедност (Томи Миск и Талал Хај Бакр) кои заклучиле дека социјалната мрежа презема приватни датотеки што корисниците ги испраќаат и споделуваат, како и линкови до одредени страници што се наоѓаат во пораките.
– Проблемот со Messenger, кој има пристап до сите приватни информации на корисниците, може лесно да се реши со воведување на „енкрипција end-to-end“ – заклучува Дофман.

Прочитај повеќе...

Мобилни уреди

НЕ КЛИКАЈТЕ на оваа порака, опасен вирус кружи по „Viber“

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на вчерашниот ден на популарната социјална апликација „Viber“ кружат пораки со македонски текст дека сте добиле награда пропратена со анкета во линк која доколку ја кликнете директно ќе станете потенцијален праќач (заразен) на сите контакти.

Апел до сите корисници доколку ја добиете оваа форма на порака да ја игнорирате и така да се заштите, додека админстрацијата од „Viber“ не го одстрани овој вирус.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

КичевоПред 38 минути

АТВА Маркети со неделна ацкија и супер цени на попуст

Супер неделна акција, за супер неделни цени во АТВА Маркети – Кичево

Временска прогнозаПред 42 минути

Најнови метео информации: Од пладне дожд, на планините поинтензивна снежна покривка

Денес од пладневните часови и тоа од запад ќе започнат врнежи од дожд кој ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и во попладневните...

На денешен денПред 7 часа

На денешен ден – 23 јануари

1516.- Умре Фернандо Втори, кралот на Арагон од 1479. Тој ги обедини двете главни пиринејски држави, кои подоцна станаа Шпанија,...

ХороскопПред 9 часа

Дневен Хороскоп (23.01) сабота

ОВЕН Расположени сте за работа, исполнети сте со енергија и ентузијазам. Сепак, од друга страна, вашиот имунитет се намалува. Можеби...

МакедонијаПред 13 часа

Регистрирани 307 нови случаи на Ковид-19 од 1854 тестирања, починале 14 лица, билансот по градови е следен..

Во последните 24 часа се направени 1854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 137 -Куманово...

СпортПред 17 часа

Сејдини: На клубовите им се заканувале со ваучери

Во Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) денеска беше одржана прес-конференција на која зборуваше првиот човек Муамед Сејдини. Сејдини повика прес-конференција...

КичевоПред 20 часа

СВР Охрид: Вчера во Кичево извршени се 40 контроли на угостителски објекти

Според статистичките податоци на МВР, во изминатото деноноќие, на подрачјето на СВР Охрид, полициските службеници констатирале 43 прекршоци за неносење...

МакедонијаПред 21 час

Од ноќеска горивата поевтинуваат, ова е новата цена

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги денес соопшти дека бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за...

МакедонијаПред 22 часа

Денес од 12:00 до 16:00 часот закажано минирање на локалитетот од автопат Кичево – Охрид, делница Пресека

Од фирмата МАКТЕК Дооел, известуваат дека денес 22.01.2021 година од 12:00 дo 16:00 часот, стручниот тим на Мактек Дооел ќе...

Временска прогнозаПред 22 часа

Денес облачно со умерен ветер, викендот пред нас идеален за снег на скијачките терени

До крајот на денов времето во државава ќе биде променливо облачно а ќе дува и умерен ветер од јужен правен...

НАЈЧИТАНИ