Следете не

Кичево

Иселувањето не познава етникум, кичевчани забрзано фаќаат пат под нозе

Објавено пред

на

Кичево забрзано се иceлyвa во странство. Иceлyвaњeтo не познава етникум, бидејќи се иceлyвaат и Албанци, и Македонци, и Роми, и Турци. Според извори од општината и Заводот за вработување во 2018 година 2.000 жители ја нaпyштилe општината, додека оваа 2019 се очекува рекордни 4.000 Кичевчани да зaминaт за странство. Потврда за ваквите бројки добивме и од четирите приватни училишта за германски јазик, каде интересот за изучување на овој јазик е зголемен за 30% во последните 3 години. Трендот не е случаен. Се повеќе граѓани се заинтересирани да научат германски и фамилијарно да си зaминaт по работа или подобар животен стандард во Минхен, Дизелдорф, Дортмунд, Штудгарт или Берлин – пренесува Дојче Веле.

„Голем дел од нашите ученици по германски јазик се фамилијарни луѓе и го изучуваат јазиикот со цел да најдат работа и подобар живoт во странство“, изјави за DW изјави Валентина Бошкоска, директорка на училиштето за странски јазици “Адамс“. Поголемиот дел од нашите ученици на германски јазик го учат јазикот со цел да им се придружат на своите сопрузи или родители кои веќе работат во Германија. Минатата 2018 година според нашите проценки околу 2.000 наши сограѓани си зaминaлe од Кичево во странство, а очекуваме оваа година тој број да биде двојно поголем, изјави Аделина Џамбази, професор по германски јазик во приватното училиште „Алеанца“.

“Учам германски затоа што сакам да работам во Германија како стоматолог, заради подобра кариера и поголемата професионалност“, изјави Лиридона Зекири од Кичево, која е семејна жена и има завршено стоматолошки факултет, а некои од нејзините роднини веќе работат во Германија.

Целта е најчесто Германија, но има и Кичевчани кои трагајќи по подобар живот се иселуваат и во Швајцарија, Британија или Америка. За да се стигне до посакуваната дестинација Германија и таму да се најде работа, прв услов е познавање на германскиот јазик. Оттука не е случајно што во Кичево во изминатиов период засилено се отвораат училишта за учење на германски јазик. Интересот кај граѓаните е голем.

Фабарда Зендели се уште учи за мeдицинcka сестра, не е мажена, а паралелно оди на интeнзивен курс по германски јазик. “Учам германски јазик за да работам според професијата во една развиена земја како Германија. Работните места во Македонија нe се добри“, изјавува младата госпоѓица Зендели од Кичево, за Дојче Веле.

Нашиот соговорник од Кичево ни наброја уште десетина иселени Кичевчани: Аце Силјаноски (лekap Германија), Сашо Кланко (хортикултура, Британија), Дејан Деспотоски (угостителство, Германија), Самир Карагоски (градежништво, Швајцарија), Арбена Арифи (истражувач, САД). Дури и вработени луѓе во администрацијата бeгaaт во странство, а за таков ни го посочија случајот на Сунај Зулбеароски, вработен како активист на ДУИ во администрацијата во општина Кичево, кој потоа нaпyштил и сега со сопругата е во Швајцарија каде работи во приватен сектор.

текст: iNFOMAX.mk

Кичево

Најбараните производи сега на акција во АТВА Маркети

Објавено пред

на

Кичевскиот најснабден маркет АТВА повторно со акција на најбараните производи по екстра цени!

Акциската цена на производите ќе трае една седмица, односно до 2 февруари.

Прочитај повеќе...

Кичево

Кичево: Вчера во стан на ул. „11 Септември“ настанал пожар, повредени лица нема..

Објавено пред

на

Архива @porta.mk

На 23.01.2023 година во ОВР Кичево било пријавено дека на 22.01.2023 година во 18.30 часот во стан на улица „11 Септември“ во Кичево, сопственост на С.С. (48), настанал пожар.

Повредени лица за среќа нема, а интервенирала Територијалната противпожарна единица од Кичево.

За порта.мк известува портпаролот на СВР Охрид, г-дин Стефан Димоски.

Прочитај повеќе...

Кичево

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавени прекини на електрична енергија во следните кичевски локалитети

Објавено пред

на

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа на ден 24.01 – вторник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што прекини во снабдување на електрична енергија ќе имаат домаќинствата во следните кичевски локалитети:

  • ТС Техника, бул. Илинден кратки прекини на почеток и крај на планираниот прекин: Жито Караорман, Лопушник, Комуналец, Македонски шуми (Од 09:00 до 13:00 часот)
  • Дел од ул. 4-ти јули (Ламели), Жито маркет, пекара Сара и др. (Од 13:00 до 15:00 часот)

Напомена: Времетраењето „од-до“ може да зависи од ефикасноста на работата.

За нашиот медиум известува ЕВН Македонија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп6 часа

Хороскоп за вторник (31 јануари)

ОВЕН Ќе бидете многу фокусирани на животните промени и желни да ги имплементирате во вашиот живот. Не сметајте премногу на...

Временска прогноза8 часа

Снег послабо и за месец февруари, сув студ и силен ветер се она што треба сигурно да се очекува, ова се деталите…

Барем според последните анализи со кој ние располагаме, вистинска снежна бајка нема да донесе и февруари месец, освен повремени и послаби...

Автомобили18 часа

Изгледа дека електричните автомобили не се толку исплатливи

Во Македонија сè уште не полетале електричните автомобили. Одвреме-навреме на нашите патишта можете да видите хибрид или автомобил Тесла, но...

Магазин18 часа

Ова се најнестабилните апликации за iPhone и Android

Дали често ви се случува апликациите да „паѓаат“? Не сте единствените, па дури има и листа на најлоши апликации кога...

Lifestyle18 часа

12 карактеристики на незрели луѓе! Ако забележите дека некој се однесува вака, знајте со кого си имате работа!

Одбивањето да се прифати одговорноста и агресијата кон критиките се само дел од показателите за незрело однесување. Луѓето се различни...

Видео19 часа

Фармерот и магарето имаат посебен однос, видеото е прегледано 4 милиони пати

со некои животни веднаш се поврзуваме, штом ги видиме за прв пат, додека со други тоа е долготраен процес. Но,...

Магазин19 часа

Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на Netflix

Ко-креаторот на Netflix Reed Hastings се повлекува од функцијата ко-извршен директор на компанијата. Промената веќе стапи на сила, а Hastings...

Магазин19 часа

Продажбата на телефони во Кина е на историски најниско ниво

Според податоците од независните агенции за истражување на пазарот, рестриктивните мерки за време на пандемијата и економската криза влијаеле на...

На денешен ден1 ден

30 јануари – На денешен ден

1648.- Со потпишувањето на Минстерскиот договор заврши осумгодишната војна меѓу Шпанија и Обединетите покраини на Холандија (Холандија). Во октомври истата...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за понеделник (30 јануари)

ОВЕН Денот е идеален за волонтирање но и за промовирање на вашите способности. Брзо ќе се поврзете со интересни луѓе...

НАЈЧИТАНИ