Следете не

Спорт

(ФОТО) Кичевчанец се закити со сребро на овогодинешната „Атлета на Македонија 2019“

Avatar

Објавено пред

на

Кичевчанецот Драган Веланоски на свои 29 години и 76 kg, го оствари сонот да се натпреварува во дисциплините на „Атлета на Македонија 2019“.
Со напорни диети, секојдневни тренинзи се стигнува до целта, иако дебитираше практично го зграбивме второто место во „Body Classic“ дисциплината и донесовме сребро во Кичево и диплома за клубот „Флекс“, а настапуваше за клубот „Атлета“ од Скопје.
– Можам да издвојам само дека прекрасно е чувството иако сосема различно на сцената, се надевам дека ова ќе биде мотив за поголема работа во иднина не само кај мене туку и кај помладите, бидејќи имаме потенцијал како град и заинтересирани момци кои сакаат да вложат во самите себе..
Ја користам оваа прилика да Ви се заблагодарам вас како медиумски покровител „ПОРТА.мк“, мојот тренер Живорад Милутиновиќ од Србија за професионалните тренинзи, Боди Билдинг Клуб – „Флекс“ Кичево, каде вежбав секојдневно и за мене беше секогаш отворен, момците без кои неможев да го замислам денот каде вистинско уживање беше секој миг пропратен со многу искуства, помагања околу вежби, тренинзи и најважно од се исхраната, луѓето кои ме бодреа и од зад сцената: Марјан Ризов, Артан Селими, Кристијан Цветаноски и Милан Дамјаноски, како и на сите спонзори и добронамерни луѓе кои ми помогнаа на секаков начин за ова натпреварување, АТВА Маркети, АТВА Резиденс, Balkan Sabit, 2ss, Унимак 95, Nusret Kompani и други – на кратко додаде за нашиот портал Драган.

Спорт

Ла Лига повторно со иницијатива да се играат првенствени натпревари надвор од Шпанија

Avatar

Објавено пред

на

Раководството на шпанската Ла Лига не се откажува од идејата да се игра првенствен натпревар во друга земја. Според објавеното од Ла Лига, средбата меѓу Атлетико Мадрид и Виљареал треба да с еигра во Мајами, САД.

Средбата, закажана за 8 декември, ќе биде првиот натпревар од Ла Лига што ќе се одржи надвор од Шпанија.

„Ел Конфиденсијал“ информира дека е потпишан договор меѓу лигата и клубовите натпреварот да се игра на стадионот „Хард Рок“.

Прочитај повеќе...

Спорт

Доколку нема квалификации за Ф1, ова е листата на стартери за следната трка

Avatar

Објавено пред

на

Саботните квалификации за ГН на Јапонија и официјално се откажани поради невреме и силни ветрови.

Како и во два претходни наврати, очекувањата се дека пилотите ќе се борат за пол-позицијата в недела изутрина, во пресрет на трката. Доколку тоа не се случи, стартниот ред ќе биде направен од вторите слободни тренинзи одржани денес.

Според истите, Валтери Ботас ќе стартува пред Луис Хамилтон и Макс Верстапен. Леклерк и Фетел од Ферари ќе стартуваат од четвртата, односно петтата позиција.

Предвидувањата се дека временските услови нема значително да се подобрат до крајот на викендот. Тоа го става во опасност одржувањето на трката на патеката „Сузука“.

/Kurir.mk

Прочитај повеќе...

Спорт

(ВИДЕО) Одлично! Пандев асистира, Елмас погодува, Македонија води против Словенија на „Тодор Проески“

Avatar

Објавено пред

на

Горан Пандев му асистираше на Елиф Елмас во 50 минута за водство на Македонија против Словенија во натпреварот од 7 коло од евроквалификациите.

Ако во првото полувреме, судиите имаа простор за размислување и му го поништија голот на Елмас, тоа не можеа да го сторат во петатата минута во вториот дел.

Заслужено водство за Македонија, заслужена радост за Елмас кој го постигна својот трет гол во овој циклус квалификации.

Извор: Дриблинг.мк

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 2 часа

Редовен Хороскоп (19.10) Сабота

ОВЕН Иако сакате да ја промените работата, имате впечаток дека сѐ уште не сте сосема подготвени на тој чекор. Не...

КичевоПред 3 часа

(ГАЛЕРИЈА) Вечерва во Кичево беше успешно реализиран хуманитарен концерт наменет за доизградба на црквата „Св.Атанасиј“ од с.Миокази

Денес, петок 18.10.2019 успешно се реализираше хуманитарен концерт чии финансиски средства од продадените карти директно се наменети за доизградба на...

КичевоПред 8 часа

Кичевчани спремно е се за одржување на Хуманитарен концерт, повелете

Спремно е се за реализација на Хуманитарниот концерт за доизградба на светиот храм во с.Миокази – Св.Атанасиј. Настанот ќе го...

ВидеоПред 1 ден

(ВИДЕО) На ракија проба да јава коњ, но некако не му одеше…

Кутриот „малку“ се напил и не може сега ниту да се качи на коњот. Очигледно сега се му е недостижно:

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (18.10) Петок

ОВЕН Може да очекувате фаза која ќе биде многу поволна за вас. Ќе успеете да остварите стабилизација на работа. Ве...

Живот и стилПред 1 ден

Обратна психологија на жените: Вака се врти маж на мал прст

Не за џабе се вели: „Мажот е главата на семејството, но жената е вратот”. Таа е таа која има способност...

КичевоПред 1 ден

(ФОТО) Конечно се започна со „асфалтирање“ магистралниот пат на излез од Кичево

После речиси месец и половина возење како „по шини“ врз огромен број концентрирани честички „прашина“ денес механизацијата започна да го...

СпортПред 2 дена

Ла Лига повторно со иницијатива да се играат првенствени натпревари надвор од Шпанија

Раководството на шпанската Ла Лига не се откажува од идејата да се игра првенствен натпревар во друга земја. Според објавеното...

БалканПред 2 дена

Малолетничка си го убила бебето – и помогнала мајка и

Уапсена е малолетничка под сомнение дека го убила своето новороденче, а во тоа и помогнала и нејзината мајка. Според неофицијални...

БалканПред 2 дена

Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата

Со цел да се обезбеди договор за новата фабрика на Фолксваген, Бугарија е подготвена двојно да ги зголеми субвенциитете што...

НАЈЧИТАНИ