Следете не

На денешен ден

На денешен ден – 20 февруари

Avatar

Објавено пред

на

1631 година – Германските протестантски принцови склучија сојуз со шведскиот крал Густав Втори, внесувајќи ја Шведска во Триесетгодишната војна (1618-48). 1707 година – Почина последниот голем магнат во Индија, Аурангзеб, тој го симна својот татко во 1658 година, ги погуби своите браќа и го узурпираше престолот. Тој ги освои Дин, Кандахар и Кабул и се нарече „Аламгир“ (освојувач на светот). Тој ги охрабри уметноста и науката, основаше училишта и фанатично го ширеше исламот, прогонувајќи го хиндуизмот. Со неговата смрт започна слабеењето на државата Мугал.

1790 година – Умре императорот Јосиф Втори од Австрија, најстариот син на Марија Тереза ​​и нејзиниот совладетел од 1765 до 1780 година. Како приврзаник на просветлен апсолутизам, тој изврши значителни реформи, во 1781 година воведе државна контрола над папските бикови и донесе Уредба за толеранцијата со која тој ја призна слободата на религијата во Австриската империја.

1809 година – По долга опсада, Французите ја освоија Сарагоса, одбивајќи го братот на Наполеон, Јосиф за крал на Шпанија.

1860 година – Во Нови Сад излезе првиот број на „Даница“, најважното книжевно списание на српскиот романтизам, започнато и уредувано од Djорѓе Поповиќ. „Даница“ собра околу сто писатели, меѓу кои Јаков Игњатовиќ, Đуро Јакчиќ, Јован Јовановиќ Змај, Лаза Костиќ, ubубо Ненадовиќ.

1886 година – Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун, еден од основачите на Комунистичката партија на Унгарија – водач на Унгарската советска револуција од 1919 година. Тој е застрелан во сталинистичките чистки во СССР во 1939 година и се рехабилитира по смртта на Сталин.

1908.- Умре писателот Симо Матавуul, член на Српската кралска академија, еден од најистакнатите претставници на српскиот реализам. Неговото најзначајно дело е романот „Бакоња фра Брн“.

1920.- Умре американскиот истражувач, адмирал Роберт Едвин Пири, кој најпрво пристигнува на Северниот пол во април 1909 година. Тој го испитал најсеверниот дел на Гренланд, пловел околу него и во 1901 година утврдил дека станува збор за остров.

1938 година – Британскиот министер за надворешни работи Ентони Еден поднесе оставка во знак на протест против благата политика на премиерот Невил Чембрлен кон германскиот диктатор Адолф Хитлер.

1942 година – Јапонска инвазија на Тимор, Португалија и островот Бали во Холандска Источна Индија за време на Втората светска војна.

1962 година – По успешните летови со суборбитална екипаж, САД го лансираа леталото Меркур-Атлас 6 во орбитата околу Земјата, со кој првиот американски астронаут, Johnон Глен, орбитира околу Земјата три пати. Летот траеше четири часа, 55 минути и 23 секунди.

1967. година – Индонезискиот претседател Ахмет Сукарно му ја предаде целата извршна власт на генералот Сухарто, задржувајќи ја само „титулата“ претседател.

1979 година – Ерупција на индонезискиот вулкан Синир уби 175 лица.

1985 година – Продажбата на контрацептивни средства е легализирана во Ирска, и покрај жестокото противење на Римокатоличката црква.

1986 година – Религиозен конфликт меѓу хиндусите, муслиманите и сиките ја зафати Индија, а во три индиски држави е воспоставен полициски час.

1991 година – Со усвојувањето на амандманот 99 на Уставот со кој Република Словенија се дефинира како независна држава, словенечкиот парламент покрена иницијатива за отцепување од СФР Југославија, додека хрватската влада достави до Собранието амандман на Уставот според кој само нејзините закони се применуваат во Хрватска.

1996 година – Зетови на ирачкиот претседател Садам Хусеин, генерал Хусеин Камел Хасан и неговиот брат Садам Камсел се вратија со своите семејства во Ирак од шестмесечен прогонство во Јордан. Претседателот ги помилува, но три дена подоцна и двајцата беа убиени.

1999 година – Вооружен конфликт меѓу српските безбедносни сили и припадниците на екстремистичката организација Ослободителна армија на косовските Албанци (ОВК) се интензивира на Косово, во областите Подујево, Раховец и Сухарека.

2000 година – Српската полиција за седум дена уапси 24 активисти на студентската организација Отор за антирежимски постери и графити. Апсењето на активистите на „Отпор“ и оневозможувањето на работата на независните медиуми траеше до изборите во септември, на кои, со победата на Демократската опозиција на Србија, беше симнат режимот на Слободан Милошевиќ.

2002 година – Голема железничка несреќа во Египет уби 373 патници и рани 66 лица во пожар на возот на линијата Каиро-Луксор.

2003 година – Во пожар на рок-концерт на Грејт Вајт во ноќен клуб во Вест Ворвик, Род Ајленд, загинаа 100, а 200 беа повредени

2003 година – Командантот на пакистанското воено воздухопловство Мушаф Али Мир (Муршал), неговата сопруга и уште 15 други лица загинаа при пад на воениот авион „Фокер-27“ кај Кохат на северозападот на земјата.

2005 година – Израелската влада донесе одлука да се повлече од појасот Газа и да ги исфрли еврејските населби.

2006 година – Во палатата Даун Кински во Виена започнаа дводневни разговори меѓу претставниците на Србија и Косово за децентрализација на моќта на Косово. Тоа беше исто така почеток на директни преговори за статусот на Косово.

2006 година – Умре пензионираниот архиепископ Пол Марцинкус, близок соработник на папата чиј долг мандат на чело на Банката во Ватикан беше обележан со финансиски скандали, мистериозни смртни случаи и криминал.

2009 година – Русија ги укина визите за патување за српските граѓани.

2009 година – Врз основа на одлуката на Основниот суд во Бања Лука, Исламската заедница во Босна доби околу 32 милиони евра од Република Српска и градот Бања Лука, како компензација за уривањето на 16 џамии во Бања Лука за време на 1992- Војна од 1995 година.

2013 година – Бугарската влада поднесе оставка по масовните протести против високите цени на електричната енергија и падот на животниот стандард, приклучувајќи им се на другите европски влади што паднаа поради „затегнување на ремените“ за време на четиригодишната економска криза.

2017 година – Глад погоди неколку области на Јужен Судан уништени од тригодишната војна и скоро половина од населението имаше потреба од помош од храна.

На денешен ден

На денешен ден – 7 март

Avatar

Објавено пред

на

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои го презедоа Кипар од Венеција во 1571 година. 1765 година – Роден е францускиот хемичар Josephозеф Нипс, пионер на фотографијата. Совршувајќи ја литографијата од 1813 до 1820 година, тој бил првиот во светот што снимил слика добиена во темна просторија со употреба на позлатена бакарна плоча, покриена со чувствителен слој асфалтен лак.

1793 година – Француска конвенција (револуционерно собрание) и објави војна на Шпанија.

1809 година – Умре францускиот дизајнер на балони Jeanан-Пјер Франсоа Бланшард Во 1785 година, тој и Johnон ffефрис први летаа над Ла Манш.

1814 година – 37 000 трупи на Наполеон поразија 90 000 Пруси под водство на фелдмаршалот Блухер во битката кај Линиј, Франција.

1850 година – Роден е чехословачкиот државник и филозоф Томас Масарик, професор на Универзитетот во Прага, борец за независност и прв претседател на Чехословачка, од 1918 до 1935 година.

1876 ​​година – Првиот телефонски разговор го направија телефонскиот пронаоѓач Александар Греам Бел и неговиот соработник Август Вотсон.

1932 година – Умре францускиот државник Аристид Бриан, шест пати премиер помеѓу 1909 и 1929 година, добитник на Нобеловата награда за мир во 1926 година, основач на идејата за Соединетите држави на Европа.

1936 – Со влегувањето на армијата во демилитаризираната Рајнска област, Германија демонстративно го крши Версајскиот мировен договор, склучен по Првата светска војна.

1945 година – Американските трупи за време на Втората светска војна заземаа стратешки важен мост преку Рајна во близина на Ремаген, Германија.

1945 година – Сузбивање на јапонските сили во Втората светска војна, британската 14-та армија влезе во Мандалај, вториот по големина град во Бурма.

1945 година – По оставката на кралската влада, Јосип Броз Тито формира нова југословенска влада, во која се вклучени шефот на предвоената Демократска партија, Милан Грол, како прв потпретседател и Иван Шубашиќ, како министер за надворешни работи.

1951 година – Религиозен фанатик го уби иранскиот премиер Али Размар во џамија во Техеран.

1989 година – Иран ги прекина дипломатските односи со Велика Британија поради објавувањето на книгата на британскиот писател од индиско потекло Салман Ружди, „Сатански стихови“, во која, според иранските верски водачи, исламот е предмет на клевета.

1994 година – Авион со претседателот на Руанда и Бурундијците Хабјариман и Нтјарамир се враќаше од мировните преговори во Танзанија беше соборен за време на слетување на аеродромот во Кигали. Смртта на двајцата претседатели го прекина осуммесечното примирје меѓу племињата Хуту и ​​Тутси и предизвика нов бран насилство.

1998 година – Италијански воен суд го откри капетанот на германските сили на СС во Втората светска војна, Ерих Прибке, за масакрот во Адретанските пештери во близина на Рим и го осуди на доживотен затвор.

1999.- Во Лондон почина американскиот филмски режисер Стенли Кјубрик, еден од најважните режисери. За време на неговата 46-годишна кариера, тој сними 20 филма, од кои најпознати се „Патеки на славата“, „2001: Вселенска одисеја“, „Пеколен портокал“, „Доктор Стрејнџлав“ и „Бери Линдон“.

2002 година – На референдум во Ирска, гласачите гласаа против строгиот закон за забрана за абортус.

2003 година – Светозар Маровиќ, потпретседател на Демократската партија на социјалистите (ДПС) на Црна Гора, е избран за претседател на новиот државен сојуз на Србија и Црна Гора.

2004 година – Костас Караманлис, десничарската Христијанско-демократска партија на Нова демократија (НД), победи на парламентарните избори во Грција и стана премиер. Со ова заврши 10-годишното владеење на социјалистичкиот ПАСОК.

2010 година – почина професорот по руска литература Михаил Михаилов, еден од најпознатите југословенски неистомисленици и интелектуалци.

2013 година – почина Милица Лучиќ Чавиќ, новинар на Телевизија Белград, дописник, а потоа и шеф на редакцијата на Белград на Радио Слободна Европа и претседател на Независното здружение на новинари на Србија (2002-2004).

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 6 март

Avatar

Објавено пред

на

1475.- Роден е италијанскиот скулптор, сликар, архитект и писател Микеланџело Буонароти, еден од најголемите уметници на ренесансата.

1480 година – Во Толедо е потпишан договор со кој се признава португалското освојување на Мароко од Шпанија, а Португалија се откажува од барањето за Канарските острови.

1629 година – Германскиот император Фердинанд Втори од Хабсбург издаде Уредба за враќање во наредба на протестантите принцови да го враќаат во Католичката црква целиот имот запленет од 1552. Фердинанд III го укина указот со Договорот од Вестфалија во 1648 година.

1836 година – Мексиканците, под водство на генералот Антонио Лопез де Санта Ана, го окупираат американскиот Форт Аламо во Тексас. За време на опсадата што траеше 13 дена, сите 156 Тексаши беа убиени, вклучувајќи го и легендарниот Дејви Крокет.

1874 – Роден е рускиот филозоф Николај Александрович Бердјаев, професор на Московскиот универзитет (1920). Мислител на христијанската инспирација, еден од најголемите филозофи на 20 век ја напушти Советска Русија во 1922 година и стана најпопуларниот руски филозоф на Запад. Умре на 23 март 1948 година во Франција („Христијанството и класната борба“, „Значењето на историјата“, „Филозофија на слободата“, „Човек и машина“, „За ропството и човековата слобода“).

1882 година – Принцот Милан Обреновиќ ја прогласи Србија за кралство, а самиот за крал.

1900 година – Умре германскиот инженер Готлиб Вилхелм Дајмлер, конструирајќи го првиот бензински мотор во 1883 година. Во 1890 година, тој ја основа компанијата „Дајмлер Моторен-Гезелсафт“, која 26 години по неговата смрт се спои со фабриката на Карл Бенц (Бенц) во компанијата „Дајмлер-Бенц“, производител на престижни автомобили „Мерцедес“.

1927 година – Роден е колумбискиот писател Габриел Гарсија Маркез. Писателот на „магичниот реализам“, жанр кој меша митови, магија и реалност, придонесе најмногу за латиноамериканската литература да се најде во центарот на вниманието на светската културна јавност во 60-тите години на минатиот век. Добитник е на Нобелова награда за литература во 1982 година („Сто години самотија“, „Loveубов во времето на чума“).

1941 година – Крунскиот совет на Кралството Југославија во Втората светска војна донесе одлука Југославија да се приклучи на Тројниот сојуз, под услов Германија и Италија да ја гарантираат нејзината неповредливост.

1944 година – Летајќи од британските воздушни бази, 658 американски бомбардери започнаа деноноќно бомбардирање на Берлин во Втората светска војна.

1945 година – Во Newујорк почина српската сликарка Милена Павловиќ-Барили, една од најважните претставници на надреализмот во српското сликарство. Од 1939 година живееше во САД, каде беше илустратор за модното списание „Вог“ и сценограф и дизајнер на костуми во киносалите во Newујорк. Родена е во Пожаревац во 1909 година.

1946 година – Франција го признава Виетнам како независна држава во рамките на Индокинската федерација.

1949 година – Радио Белград за прв пат ја емитуваше смешната емисија „Весела вечер“, која веднаш стана една од најпопуларните радио емисии.

1953 година – По смртта на Јосиф Сталин, Георги Маленков станува советски премиер и прв секретар на Комунистичката партија.

1957 година – Поранешните британски колонии на Голд Коуст и Тоголанд се обединија во држава наречена Гана, која се стекнува со независност во рамките на Комонвелтот, започнувајќи бран на деколонизација во Африка.

1973 година – Умре американската писателка Перл Бак, позната по своите романи кои го опишуваат животот во Кина („Добра земја“, „Исток, Запад“, „Змејово семе“). Добитник е на Нобелова награда за литература во 1938 година.

1980 година – француска писателка со белгиско потекло Маргерита Јуценар стана првата жена член на Француската академија.

1992 година – Микеланџело, еден од најопасните компјутерски вируси, нападна илјадници компјутери низ целиот свет.

1993 година – Членовите на бунтовничкото движење УНИТА во Ангола го зедоа Хуамбо, вториот по големина град во Ангола, по два месеци борба со владините сили.

1994 година – Умре грчката актерка Мелина Меркури, многу вклучена во борбата против воената хунта во Грција во 60-тите години на минатиот век, а потоа министер за култура во грчката социјалистичка влада („Никогаш во недела“, „Федра“, „Циган и господин“).

1998 година – Во судирите со српските безбедносни сили на Косово беше убиен Адем Јашари, еден од главните водачи на нелегалната Ослободителна војска на Косово.

1999 година – Та Мок, последниот од лидерите на маоистичкото герилско движење Кмер Руж, е уапсен во северна Камбоџа, долж границата со Тајланд, за време на чиј режим околу 1,5 милиони луѓе беа убиени или починаа од глад и болести во втората половина на 1970-тите години

2001 година – Аџилак во Мека уби 34 муслимански аџии.

2002 година – Властите во Индија ја вратија контролата врз западната индиска држава Гуџарат, по еднонеделниот судир меѓу хиндусите и муслиманите, во кој загинаа 803 лица, вклучувајќи и 58 хиндуси кои беа изгорени живи во возот запален од муслиманска банда.

2004 година – Умре најпознатиот бразилски плејбој Jоргињо Гвинле, освојувајќи ги славните убавици меѓу кои Мерилин Монро, Роми Шнајдер, Janeејн Менсфилд, Рита Хејворт и Анита Екберг.

2005 година – Физичар и нобеловец Ханс Бете почина во САД откако избега од нацистичка Германија и подоцна стана клучна фигура во развојот на првата атомска бомба. 2007 година – Самоубиствен бомбашки напад во ирачкиот град Хели, јужно од Багдад, усмрти 115 шиитски аџии на пат кон светиот град Карбала. 2007 година – Францускиот социолог и филозоф Jeanан Бодријар, автор на низа важни аналитички сознанија за современото општество, политика и култура, почина во Париз на 77-годишна возраст. Најважни книги: Симболична размена и смрт (1976), Заборавете на Фуко (1977), За заведувањето (1979), Симулакруми и симулации (1981), Фатални стратегии (1983), Илузија на крајот (1992), Совршен криминал (1994) ), Total Screen (1997), Дух на тероризмот 2002). 2012 година – Умре Роберт Б. Шерман, писател на филмската класика на Дизни. Заедно со неговиот брат Ричард, тој компонираше песни за бројни филмови на Дизни, вклучително и „Книгата за џунгла“, „Мери Попинс“, за кои освои два Оскари и една Греми награда, „Аристократи“ и „Чити чити бенг бенг“. 2017 година – Претседателот на САД, Доналд Трамп, потпиша модифицирана верзија на указот за привремена забрана за патување за шест земји со мнозинство муслимани, чијашто оригинална верзија беше забранета од федералниот суд. Државјаните на Иран, Либија, Сомалија, Судан, Сирија и Јемен беа блокирани да влезат во САД 90 дена. Ирак беше тргнат од списокот откако се согласи да соработува со американската влада и да им забрани на своите граѓани да аплицираат за визи.

Прочитај повеќе...

На денешен ден

На денешен ден – 4 март

Avatar

Објавено пред

на

1152 година – Фредерик I Барбароса е избран за германски крал, наследувајќи го неговиот чичко Конрад III. Подоцна бил еден од водачите во Третата крстоносна војна. 1193 година – Смртта на Јусуф Саладин, султанот од Египет и Сирија, основач на династијата Ејубиди, познат воен водач кој ги порази крстоносците кај Хатин во 1187 година и го освои Ерусалим. Освојувајќи го Ерусалим, кој дотогаш беше под франкиска власт 88 години, тој ја предизвика Третата крстоносна војна.

1678 година – Во Венеција е роден италијанскиот барокен композитор Антонио Вивалди. Многу популарен и ценет во неговото време, тој беше заборавен по неговата смрт, а вистинската вредност на неговото обемно дело беше откриена дури во 1930 година, кога беа пронајдени повеќе од половина од неговите познати дела. Напишал повеќе од 300 концерти за соло инструменти и оркестар, вклучувајќи ги познатите „Четири сезони“, околу 60 симфонии, опери и други композиции.

1801 година – Избраниот американски претседател Томас ffеферсон стана првиот американски претседател инаугуриран во новиот главен град Вашингтон.

1857 година – Мировниот договор во Париз ја заврши британско-персиската војна, а Шахот на Персија ја призна независноста на Авганистан.

1877 година – За прв пат беше изведен балетот „Лебедово езеро“ од Пјотр Илич Чајковски во Бо Theaterшој театар во Москва.

1933 година – Френклин Рузвелт положи заклетва како 32. претседател на САД и објавува нова економска програма („Нов договор“) за надминување на ефектите од големата економска криза што започна во 1929 година.

1941 година – Британска морнарица ги нападна германските сили на окупираните норвешки острови Лофотен во Втората светска војна и потона 11 германски бродови.

1945 година – Советската црвена армија го нападна Балтичкото море за време на Втората светска војна.

1964 година – Со резолуција на Советот за безбедност на ООН усвоени мировни сили на Кипар.

1965 година – Сирија национализира девет нафтени компании, вклучително и две американски нафтени компании.

1970 – Бродолом на француската подморница Евридика во Средоземното Море кај Тулон ги уби сите 57 членови на екипажот.

1974 година – Конзервативците загубија на избори во Велика Британија, а премиерот Едвард Хит поднесе оставка. Новата влада беше формирана од лидерот на лабуристите Харолд Вилсон.

1977. година – Силен земјотрес во Романија, во кој најтешко беше погоден главниот град Букурешт, уби повеќе од 1.500 луѓе, а 35.000 останаа без домови.

1996 година – Бомбаш-самоубиец уби најмалку 14 лица и повреди над 130 лица пред најголемиот трговски центар во Тел Авив.Тоа беше четврти напад во Израел во последните девет дена.

1998 година – По судирите меѓу српските безбедносни сили и вооружените Албанци во областа Дреница, во кои загинаа десетици, Албанците од Косово започнаа масовни демонстрации низ целото Косово. Илегалната организација, Ослободителна војска на Косово, ги покани своите сонародници да и се придружат и најави одмазда, а Советот на НАТО во Брисел оцени дека Косово не е само внатрешно прашање на СР Југославија, туку и на меѓународната заедница.

2002 година – Лидерот на Демократската лига на Косово, Ибрахим Ругова, стана првиот претседател на Косово под меѓународна администрација. За прв премиер е избран Бајрам Реџепи, функционер на Демократската партија на Косово.

2002 година – Во дводневен верски конфликт меѓу хиндусите и муслиманите во западната индиска држава Гуџарат загинаа повеќе од 500 лица.

2003 година – почина Сер Харди Ејмис, дизајнер и ветеран на британската мода, чии модели ги носеа богатите и славните, вклучувајќи ја и британската кралица Елизабета Втора.

2004 година – Во пожар во српскиот манастир Хиландар на Света Гора изгореа две третини од манастирскиот комплекс.

2009 година – Албанецот Гани Гаши е осуден на 17 години затвор. Ова е прво судење за воени злосторства на Косово и се одржа под покровителство на ЕУЛЕКС.

2011 година – почина Михаил Симонов, дизајнер на најпознатите модели на рускиот борбен авион „Сухој“.

2012 година – Владимир Путин беше избран за претседател на Русија, кој претходно ја извршуваше таа функција два мандата (2000-2008).

2015 година – почина Владимир Дивjanан, рок музичар и текстописец, член на џез-рок групата Мерлин и Звук улице и водач на ВИС Идоли. Во својата независна кариера од 1985 година, заедно со поп-рок форма, тој исто така се занимаваше со филмска музика.

2017 година – почина филмскиот режисер и публицист Лазар Стојановиќ, автор на забранетиот филм „Пластичен Исус“ (1971), во кој тој го критикуваше тоталитаризмот на 20 век, фашизмот и комунизмот и за што беше осуден на три години затвор .

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МакедонијаПред 4 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 5 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 7 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 15 часа

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

КичевоПред 15 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: За утре најавени прекини во електрична енергија, Мак.Брод, како и регионот – с.Манастирец, Пласница, Крапа…

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 08.03.2021 година – понеделник, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на својот реон, така...

На денешен денПред 15 часа

На денешен ден – 7 март

1573 година – Во Константинопол е потпишана војна за ставање крај на војната меѓу Венецијанската Република и Отоманската империја, кои...

СпортПред 15 часа

MMA | UFC 259 – „Напорно работев за овој ден, тактиката беше да се држи растојание“ – Србинот Ракиќ го декласираше Тијаго Сантос

Александар Ракиќ направи уште еден чекор кон освојувањето на титулата со победата над Тијаго Сантос започнувајќи ја главната карта на...

СветПред 17 часа

(ВИДЕО) Инцидент на Сибир, избувнат пожар поради истекување на нафтени деривати од гасоводот

Околу 1.000 квадратни метри беа погодени од пожарот што избувна поради дефект во нафтоводот што минува низ коритото на реката...

ХороскопПред 21 час

Дневен Хороскоп (7 март) недела

ОВЕН Брзиот раст што му се случува на Овенот во последно време, овој викенд може да биде малку премногу за...

МакедонијаПред 22 часа

Предмалку земјотрес регистриран со епицентар на 14км западно од Гостивар

Предмалку почуствуван земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтер. Од информациите на ЕМСЦ епицентарот се наоѓа 14км западно од...

НАЈЧИТАНИ