Следете не

Технологија

Нова димензија на собирање податоци: Spotify почнува да ги „прислушува“ емоциите на корисниците

Avatar

Објавено пред

на

Новата технологија ќе може да ги открие „емоционалната состојба, полот, возраста и акцентот“ на корисникот на апликацијата и потоа да ги класифицира тие податоци во категории како „среќа, лутина, тага или неутрално чувство“.

Шведската платформа за аудио стриминг Spotify е препознаена ширум светот како еден од најдобрите алгоритми за предлагање музика според вкусот и преференците на корисниците.

Компанијата сега доби патент за нова технологија врз основа на која Spotify треба да ги персонализира музичките содржини засновани на говор, емоции, па дури и акценти.

Со намера „да се закопа подлабоко“ во идентитетот на своите корисници, Spotify во својот патент наведува „метод за обработка на примениот аудио сигнал кој вклучува содржина на разговорот и бучава во заднина“ како и „идентификување на содржината што треба да се репродуцира, врз основа на собрани и обработени аудио сигнали “.
Новата технологија, наводно, ќе може да ја открие „емоционалната состојба, полот, возраста и акцентот“ на корисникот на апликацијата и потоа да ги класифицира тие податоци во категории како што се „среќа, лутина, тага или неутрално чувство“. Ова ќе се постигне со анализа на „метаподатоците од околината“.

Анализираните метаподатоци вклучуваат бучава во позадината што моментално го опкружува корисникот, бучава од возила од улица, говор на други луѓе, чврчорење на птици, звук на печатачи во канцеларија итн …

епак, не е целосно јасно дали и кога новата технологија ќе стане дел од апликацијата, бидејќи честопати важи за нови патенти, но само некои од нив всушност ќе станат дел од нивната апликација.

Откако Spotify ја објави веста за новиот патент, смешни предлози (што можете да ги видите на тестот) почнаа да се појавуваат на Твитер на тема како новата технологија може да работи во случај на некои звуци …

Технологија

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Avatar

Објавено пред

на

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште има многу скриени трикови и одлики што сè уште не ги користите.

Трик за тастатури за брзо движење

Лизгањето е лесно кога имате глушец со тркало за движење. Но, ако користите тастатура, постои начин за брзо движење. Притиснете простор додека прелистувачот е отворен за да дојдете надолу по страницата. Дали сакате да се вратите назад?

Држете го копчето Shift и повторно допрете го просторот. Овој трик можете да го користите во кој било поголем прелистувач. Ако имате проблеми, кликнете на позадината на која било страница и обидете се повторно. Можеби имате ненамерно избран текст или друг елемент.

Пристапете до вашето тајно мени за старт

Редовното мени за стартување на Виндоус е само еден клик. Кликнете на иконата за Windows во долниот лев агол на екранот и подготвени сте. Овие вклучуваат најчесто користени програми, како и опции за напојување и кратенки за поставување на вашиот компјутер.

Но, дали сте чуле за тајното мени Start? Држете го копчето Виндоус на тастатурата и допрете ја буквата X. Ова ве носи во напредно мени со опциите Управувач со уреди, Управувач со задачи и Управување со дискови. Тоа е лесен начин да видите уште повеќе поставки.

Решавање проблеми со чистење на дискот

Со нов компјутер, сите започнуваме супер организирани – бришете датотеки што не ви се потребни, ги спакувате оние што ги сакате во соодветните папки и редовно ја чистите работната површина. Сепак, оваа фаза не трае долго, а вие дури не се свртевте и вашиот компјутер е полн со работи што не ви се потребни.

Во овој случај, користете Чистење на дискот за да направите повеќе простор. Прво одете на долниот лев агол на екранот. Допрете ја иконата за лупа и напишете „Чистење на дискот“ во лентата со задачи каде што вели: „Внесете тука за пребарување.“ Ако немате икона за лупа, кликнете на копчето Start и започнете да пишувате.

Потоа кликнете на апликацијата Disc Cleanup. Ќе видите паѓачко мени што ви овозможува да го изберете уредот што сакате да го исчистите. Од тука можете да ослободите простор со бришење работи, како што се преземени датотеки со програми, привремени (кеширани) датотеки на Интернет, извештаи за грешки во Виндоус, содржина на корпи за отпадоци и многу повеќе. Зумирајте или намалете со две брзи притискања на копчињата

Дали некогаш посакувате веб-страницата да биде само малку поголема? Или можеби гледате aид од мал текст?

Постои решение – брзо зумирајте ја страницата со притискање на Ctrl и копчето +. За да го намалите, притиснете Ctrl и – за да го намалите. Одете чекор напред и зумирајте го целиот екран со притискање на копчињата Виндоус и копчето +. Ова ја отвора алатката Лупа за Windows. Сними скриншот

Кога станува збор за фотографирање слики на екранот, постојат мноштво опции. Еве некои од најкорисните. Ако сакате да снимите само еден дел од екранот, притиснете Windows, Shift, а потоа S за да отворите Snip & Sketch. Повлечете го покажувачот преку областа што сакате да ја снимите на екранот.

Снимката на екранот се додава на таблата со исечоци. Сликата ќе се појави во долниот десен агол. Ако не го фатите на време, кликнете на иконата за известување крајно десно од лентата со задачи. Треба да ја видите исечената слика таму. Кликнете на него за да го зачувате.

За да го снимите целиот екран, притиснете го копчето Windows и копчето Print Screen. Отворете ја апликацијата Фотографии за да видите слика од екранот. Што ако сакате да зачувате цела е-пошта или веб-страница? Најдобро е да додадете екстензија на прелистувач како GoFullPage за Chrome и Microsoft Edge.

Ако ви треба само слика од екранот, бесплатната верзија ќе ја заврши работата.

ФОТО: Geralt Altmann / Pixabay

Прочитај повеќе...

Социјални мрежи

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

Avatar

Објавено пред

на

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што ќе му овозможат на Facebook да ги консолидира сите податоци на своите корисници во сите свои услуги. Германскиот регулатор за приватност започна постапка што сака да го спречи WhatsApp во плановите за ажурирање на својата политика за приватност.

Јоханес Каспар, комесар за заштита на податоци и слобода на информации од Хамбург, се обидува да го спречи Facebook да собира податоци од WhatsApp, стравувајќи дека компанијата може да ги искористи за проширување на бизнисот со маркетинг и рекламирање.

Каспер во изјавата додаде: „Во моментов постои причина да се верува дека одредбите за споделување на податоци помеѓу WhatsApp и Facebook се нелегално спроведени поради недостаток на доброволна и информирана корисничка согласност. Да се ​​спречи нелегалното масовно споделување на податоци и да се стави крај на нелегалниот притисок врз согласноста на милиони корисници, сега е започната формална постапка за заштита на податоците“.

Целта е одлуката да биде донесена пред 15 мај, а тоа е датумот кога корисниците мора да ја прифатат новата политика за приватност или (веројатно) да престанат да користат WhatsApp. Многу е можно оваа нарачка да се однесува само на корисниците во Германија, но сепак постои надеж дека постапката ќе биде разбрана како основа за другите земји и регулатори.

Комесарот од Хамбург претходно успешно спроведе слична наредба против Facebook пред четири и пол години, поради ажурирање на условите за користење на WhatsApp и промените поврзани со размената на информации во компаниите на Facebook. Наредбата беше потврдена од два инстанца и покрај фактот што facebook легално се обиде да се бори против таа одлука, а размената на податоци меѓу facebook & whatsapp оттогаш е поограничена во ЕУ отколку во другите региони.

Извор: Срспки benchmark

Прочитај повеќе...

Технологија

(ВИДЕО) Излезе новиот робот кој личи на куче

Avatar

Објавено пред

на

Новиот робот кој личи на куче би можел да ја земе круната од слични роботи од Бостон динамикс. Станува збор за СН-3 Нова – механичко „милениче“ со четири нозе дизајнирано од дизајнерот Амин Акши.

Веќе го знаеме роботот Спот од Бостонска динамика. Обично го споредува со куче и има различни апликации – од влечење рикша, отворање врата, до подвижни кутии и други повеќе или помалку сериозни активности. Новиот робот SN-3 Nova припаѓа на истото семејство и е направен за извршување на оние работни места што се опасни за човечкото суштество и може да ја загрози неговата тешко заработена слава.

Постојат многумина кои тврдат дека четириножниот Спот изгледа малку дистописки, поради начинот на кој се движи и задачите за кои е обучен досега. Така, овие роботи се опишани како оние кои „можат да се искачуваат по скалите, и да се движат низ комплексен терен со неверојатна леснотија“, и можат да се движат со брзина од 1,6 метри во секунда и да издржат 90 минути активност по полнење, за да користат LIDAR видливост на 360 степени, како и систем за откривање и беснеење на висина благодарение на што можат да го мапираат секој внатрешен и надворешен простор во три димензии. Така, Спот може слободно да се движи, без да удира пречки, како и да следи насочени предмети, без дополнителна обука.

Конкуренцијата е соочена со тешка задача – SN-3 Nova е дизајниран како робот за одржување на електронски уреди лоцирани во средини опасни по здравјето на луѓето. Од предната страна има LED дисплеј, а има и 3D ласерски скенер и HDR камера. Благодарение на инструментите „ЕндоВрист“, овој робот може да ги поправи повеќето електрични уреди, без временско ограничување што постои кога станува збор за човечки работници.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СветПред 2 часа

Британските научници истражуваа кои вакцини даваат повеќе антитела во организмот

Првото истражување на британските научници, кое директно го спореди имунолошкиот одговор на вакцините Фајзер и Астразенека, откри слично ниво на...

МакедонијаПред 4 часа

Денеска 949 нови случаи на Коронавирус, починале 33 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.610 тестирања, а...

ТехнологијаПред 5 часа

Неколку паметни трикови за Windows 10 оперативниот систем кои сигурно не сте ги знаеле

Според „Мајкрософт“, повеќе од милијарда уреди користат Windows 10. Скоро шест години по неговото објавување, сигурни сме дека сè уште...

СпортПред 7 часа

Македонската футсал репрезентација вечерва со директен пренос на МРТ3 игра против Романија

Македонската футсал репрезентација вечерва во 18:00 часот (директен пренос на МРТ 3) против Романија во Темишвар (ги затвора квалификациите за...

КичевоПред 8 часа

ЕВН КЕЦ Кичево: Најавен прекин на електрична енергија од половина час во следните кичевски села утре

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа утре на ден 15.04.2021 година – четврток, ЕВН КЕЦ Кичево ќе работи на терен, така што...

КичевоПред 10 часа

Во Кичево пронајдена неексплодирана граната, од ДЗС е безбедно подигната

Вчера на ден 13.04.2021 година во 12:30 часот во ОВР Кичево пријавено е дека на автопатот во изградба Кичево-Охрид, во...

Социјални мрежиПред 16 часа

Новата политика на приватност од „WhatsApp“ може да биде нелегална?

WhatsApp се соочува со бурни реакции откако објави дека сака да ја ажурира својата политика за приватност со измени што...

СпортПред 21 час

Нашата репрезентација до 19 години победи против Црна Гора во првиот контролен меч, вториот е закажан за утре

Репрезентацијата на Македонија до 19 години славеше победа против Црна Гора во рамките на првата контролна средба одиграна меѓу овие...

КичевоПред 21 час

Највкусното мени од „Bacardi Lounge Bar“ до вашата сакана дестинација, брзо и било каде во Кичево, порачајте веднаш!

Поради актуелнита мерка за затворање на угостителските објекти која стапи на сила од 7 април до 20 април, преку нашиот...

На денешен денПред 22 часа

На денешен ден – 14 април

1629 година – Роден е христијанскиот математичар и астроном Кристијан Хајгенс. Открил прстен околу Сатурн и конструирал часовник со нишало....

НАЈЧИТАНИ