Следете не

Здравје

И премногу пиење вода не е на арно – еве ги најлошите последици од „прехидрирање“

Честото потсетување и предупредување за важноста од доволното внесување на течности во организмот и хидрирањето на дневна основа треба да се сфатат најсериозно. Но, еднакво треба да се внимава и да не се претера со хидратацијата и внесувањето на дневни количини на вода.

Проблемите кои ги предизвикува дехидрирањето се општо познати и докажани. Но, испаѓа дека, сепак, може да се претера и со пиење вода, кое еднакво носи навистина сериозни нарушувања на здравјето и потенцијално фатални последици кои можат да резултираат со смрт.

Просечната количина на вода која возрасен човек треба да ја консумира дневно е 3 до 4 литри. Сепак, треба да се има на ум и фактот дека човечките бубрези имаат капацитет за обработка на само еден литар вода на час. Ако претерате со пиењето вода, бидејќи течноста нема каде да оди освен во бубрезите, истата се сместува во внатрешноста на клетките кои поради тоа набабруваат.

Тој процес се нарекува и труење со вода. Истиот опасно го намалува нивото на натриум во крвта, поради што телото потешко го регулира крвниот притисок. Симптомите од труење со вода вклучуваат главоболка, збунетост, чувство на мамурлук, но ако дојде до зголемување на крвниот притисок, пациентот може да добие оштетување на мозокот, да падне во кома, а во најекстремни случаи и да почине.

Лекарите препорачуваат проверка на бојата на мокрачата со цел да можете приближно да си го одредите нивото на „прехидрираноста“.

Лиз Вејнанди, регистрирана диететичарка на државниот универзитет „Векснер Медикал Центар“ во Охајо, вели дека треба да внимавате вашата мокрача да одржува „светла лимон жолта боја“, пренесува Popsugar.

Особено на ова се предупредуваат маратонските тркачи и планинските тркачи, кои треба да внимаваат колку вода пијат за време на трките, со оглед на тоа дека студијата посветена на оваа проблематика покажува дека еден од шест тркачи развива благо труење со вода.

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 2 часа

Глупави нешта (part II) – ВИДЕО

ЗабаваПред 6 часа

Трите најпаметни хороскопски знаци: Еден е толку интелигентен што нема шанси да го измамите

Да се биде паметен не е станува збор за интелегенција. Едноставно, некои луѓе знаат како најдобро да ги употребат своите...

Временска прогнозаПред 12 часа

Мај месец динамичен и нестабилен, температури до 30°, но и дожд и грмежи!

Месец мај оваа година треба да биде малку потопол за разлика од изминатата година што значи дека може да очекуваме...

КичевоПред 17 часа

Нашиот храм Св.Петар и Павле организира Велигденски натпревар во повеќе категории

Им се соопштува на сите православни христијани дека 110 повод славењето на големиот христијански празник ВЕЛИГДЕН црквата Свети Апостоли ПЕТАР...

ЗабаваПред 18 часа

Дневен Хороскоп | 19.04 (Петок)

Овен Ако имате желба да ја смените работата, денеска ќе добиете можност за тоа. Бидете храбри и прифатете го предизвикот....

СветПред 21 час

Во Кина на аеродром на „рендген“ во куферите најдоа дете на скенер (ВИДЕО)

На железничките станици во Кина, слично како на аеродромите, патните торби од патниците се проверуваат со рендген снимка. Токму оваа...

ЗабаваПред 21 час

Дедово сам си го зема бастунот кога му паѓа, но со финта и тоа пред женска! (ВИДЕО)

Кој би очекувал ваква сцена на еден изнемоштен дедо, гледајте до крај! . Geplaatst door Imam Lud Da Sam Papir...

ЗабаваПред 21 час

Србин во Саудиска Арабија – „Немој sleep, we played ко курац, not good мајсторе“ (ВИДЕО)

Говорот на српскиот ракометен тренер Бошко Јоловиќ на полувремето од натпреварот на младинците во Саудиска Арабија стана вирален хит на...

ЗдравјеПред 23 часа

3 кафиња во денот ќе ве оддалечат од болести, дознајте повеќе.

Ако одлучите да престанете да пиете кафе тоа може да доведе до сериозни промени во вашето тело. Еве како вашето...

ЗабаваПред 2 дена

Дневен Хороскоп | 18.04 Четврток

Овен Не сте задоволни со моменталната работа, но не сакате да се откажете од сигурноста која ја имате. Добро би...

Популарни

Close