Следете не

Балкан

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Avatar

Објавено пред

на

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги објавија нивните фотографии од матура. Сите беа воодушевени затоа што овие двајца млади покажаа дека меѓу нас нема никакви разлики и дека сите сме исти.

Имено, Дамјан кој што има мускулна дистрофија и е во инвалидска количка, облечен во преубаво одело на матурската вечер се појави со неговата другарка и и посвети неколку убави стихови, бааш онакви какви што беа убави и самите тие – принц и принцеза.

Затоа што ти си принцеза од некој друг свет, напиша во насловот на фотографијата Дамјан.

Прво не очекуваш ова да се случи во толкав број и дека сите вака ќе реагираат. Има многу деца со различен хендикеп и инвалидитет кој што со ова би се навредиле, затоа што со самото тоа се прави разлика, како да се тие нешто поинакви, ја започнува својата приказна Дамјан.

Тој додава дека ова никој не треба да го свати како сожалување, туку како поддршка.

View this post on Instagram

"Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica, nesrećna je na svoj način" rekao je veliki Tolstoj. Oduvijek sam vjerovao u nasu sliku srećne porodice, vjerovao i vjerujem. Mi saborci prebrodili smo mnoge bure, prezivjeli mnoge ratove a opet ostali zajedno i izasli iz svega 10 puta jaci. Jer kada vlada jedinstvo porodice ni jedna sila ne moze da poremeti nista, jer kada je sklad iznutra sve ide mirnim tokom. Sve dok je porodica na okupu sve ce cvjetati, a kada ona nije kako treba, nista nije. Boricemo se da ocuvamo ovu oauzu koju smo 19 godina zalivali i njegovali zajedno, spremni za nove pobjede i nove bure, koracamo sigurno. Volim vas najmiliji moji. ❤️🥰

A post shared by Дамјан Томић (@damjantomicc) on

Не сум јас за жалење, се сметам за ист како што е Ангела или било кој друг, но и таа мене за таков ме смета. Инаку, животот е борба, сите ние имаме непријатности и лоши искуства поради нешто, но сметам дека тоа се се надминува преку љубовта. Она која ја добивате од блиските, но и она кја ја давате на другите, истакна за „Телеграф.рс“ Дамјан.

View this post on Instagram

moje tri3️⃣🏡💙

A post shared by Дамјан Томић (@damjantomicc) on

Неговата другарка Ангела која 2020 година треба да матурира одлучи да му биде партнерка, одма откако и сопшти дека девојката со која требало да оди на матура, од оправдани причини го откажала доаѓањето.

View this post on Instagram

carobnjak je bila🧚‍♀️✨

A post shared by Дамјан Томић (@damjantomicc) on

Најпрвин мислеше дека тоа е голема обврска и дека не може да се изведи, но јас сепак го направив тоа. Неговото воодушевување и воозбуденост ме исполнија и се потрудив да му биде една од најубавите вечери. Искрено не очекував толкава голема поддршка и медиумска покриеност од сите страни, дури во едни моменти ми беше и непријатно, раскажува Ангела, другарката на Дамјан.

View this post on Instagram

Zdravo Damjane iz budućnosti pišem ti ovo pismo da me ne zaboraviš. Nadam se da me se sjećaš, prošlo je mnogo vremena, nadam se da si ostao isti da držiš do onoga što su te roditelji učili, da si dobar čovjek prije svega. Poštuješ li druge? Imaš li ljubavi za ostale? Osjećajnosti? Nadam se da imaš. Nadam se da kad ovo budeš čitao, da ćeš uveliko uživati u ciljevima koje si ostvario, nadam se da si tamo gdje si stremio da budeš, da si okružen ljudima koje si volio, i koje voliš. Nadam se da te niko nije napustio, i da jeste ne očajavaj uvijek oni koji su trebali da odu otišli su, a koji su tu, da su tu jer su trebali biti gdje jesu. Volio bih da si srećan i da uživaš u tome što radiš, jer učio si se da posao ako se ne radi iz ljubavi i s ljubavlju ne vrijedi mnogo, nadam se… Nadam se da si dobro, da su ljudi koje voliš zdravi i srećni, porodica, prijatelji, iskreno se nadam… Ne, neću se nadati, ja vjerujem jer sila vjere je najjača na ovom svijetu, vjera u dobro. Ja vjerujem u tebe Damjane da te ni jedna sila ljudska ili viša ne može promijeniti a i da pokuša kad god vidiš da se mijenjaš pročitaj ovo i sjeti se vjera i ljubav u životu su najvažniji, i poštuj sve kao što si i poštovao, šaljem ti pozdrave.👨‍🎨

A post shared by Дамјан Томић (@damjantomicc) on

 

Балкан

(ВИДЕО) Само балканец ова го може, од пенџере фрли мебел!

Avatar

Објавено пред

на

Несекојдневна сцена на фрлање мебел од четвртиот кат од една зграда е снимена во Босна. На снимката се гледа како човек фрла мебел преку балконот во дворот на зградата, кои потоа се распаѓа на неколку парчиња кои летаат низ дворот.

За среќа, во тој момент никој не влезе во дворот затоа што можеше да настрада.

Приказната да биде уште пострашна, децата од околните згради често си играат во овој двор.

Прочитај повеќе...

Автомобили

(ГАЛЕРИЈА) Македонци доминираа на „Night Car Meet 2k19“ во Врање, нашите „Car Club-Kicevo“ и останатите авто-клубови од Скопје и Охрид ги собраа пехарите!

Avatar

Објавено пред

на

И оваа година после како што најавија бурните периоди од убави случувања популарните „Major Team“ од Врање ни приредија одличен собир на платото пред спортската сала и го реализираа второто Night Car Meet 2k19.

Покрај прекрасната храна, ладните пијалоци, одличниот прием, настанот беше посетен од многу љубители на модифицираните возила, олд тајмерите, дрифт-возилата и останатите под-категории кои беа вклучени, имаше и интересни игри за посетителите кои на настанот му дадоа посебен шмек.

Нашиот кичевски „Car Club-Kicevo“ зеде учество на овој гламурозен собир со свои 3 возила и со особена чест ние да Ве известиме дека се вративме со 2 пехари за звук, едниот е за второ место на нашиот член Александар Мендизоски, кој со своите три 12-ки во своето Audi успеа да достигне дури 135,3 dB и да биде доволно за втората позиција во својата категорија, додека Бајрам Алиески (Бани) со своето Peugeot 307 се натпреваруваше во „extreme“ класата на озвучување и го освои исто така второто место со неверојатни 138,8 dB достигнување на својот bass-set.

Бајрам Алиески (лево), Александар Мендизоски (десно)

За нас е ова голем успех од 3 автомобили освоивме 2 пехари, бидејќи надвор од нашите граници патуваме за прв пат како релативно нов клуб и се надевам дека така и ќе продолжиме во рамките на можноста ќе бидеме и побројни за поголеми успеси, голем поздрав до организаторите како и до хотел „Ponte Bianco“ каде бевме одлично пречекани – за нашиот портал изјави Иван Стојкоски од „Car Club-Kicevo

Тука беа и нашите пријатели од Охрид кои допатуваа во поголем број од „USCCO“ каде имаа свои членови кои освоија 2 пехари – Александар Стефаноски освои второ место за озвучување во категорија „Ц“, како и Тоше Грнчески – трето место во категорија „Euro Styling“ со својот Audi A6.

Исто така и пријателите од Скопје, „Extreme Power of City-Skopje“ – Филип Јанковски со својата „Corsa OPC“ освои 1. место за најниско возило со неверојатни 3,6cm, 2.место за styling (Euro Class) како и 3. место за озвучување во „Extreme“ класата. Ико Љубовчевиќ MAZDA x333 1. место во PRO Street, Виктор Стаиќ 1. место street C, Ивица Гриц 2.место street B и PRO street исто така како и награда за Роберт со својата Алфа.

Додека Мартин Митевски од Скопје со својата Mazda 323f доби заслужена награда за најдобар багажен простор (гепек)

Ги поздравуваме и дечките кои ги престигнавме на пат за Врање од Скопје и честитки бидејќи земаа 1.место со својата Mazda Miata (црвена)  за најниско возило од кров со остварен рекорд од 106,5 cm.

Битолчани со полни раце работа на собирот, нивното присуство исто така го красеше настанот, но поради ангажираноста на претседателот во судскиот тим – не се натпреваруваа.

Во оваа прилика да ги поздравиме DJ Deda, како и дрифтерите со своите BMW машини кои никого не оставија рамнодушен, Марко Микиќ и Никола..

Секоја чест за организацијата и прекрасниот прием, ви пренесуваме фотографии кои сметаме дека се вистинскиот опис и дел од амбиентот преку нашиот објектив, уживајте..

Прочитај повеќе...

Балкан

Балканот во црно: Утрово згаснаа четири млади животи во тешка сообраќајка кај Шабац, доаѓале од забава..

Avatar

Објавено пред

на

Тешка сообраќајна несреќа се случила околу 5 часот утрово во градот Табановиќ во близина на Шабац, под неопределени околности, автомобилот „Форд Фиеста“ од регистарски таблички на Шабац излетал од патот и го удрил столбот на јавното осветлување.

Во несреќата, Сара Л. (18), Ивана Б. (20) и Тања Л. (18) и Миодраг Ј (20) ги загубија животите,  додека Маја Л. (20) која возела е надвор од животна опасност и е на болничко лекување.

Несреќата се случила само еден километар од селото Маквански Причиновиќ, во кое живееле.

 

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 10 часа

19.09 Четврток | Дневен Хороскоп

ОВЕН Не брзајте премногу со завршувањето на важни работни задачи, најдобро е сѐ да се одвива полека. Иако мислевте дека...

Временска прогнозаПред 15 часа

Влегуваме во зона на облачност, засилен ветер и услови за дожд

Облачноста доцна попладне и навечер ќе почне да се зголемува и ќе има услови за слаб локален дожд. Зголемена облачност...

ВидеоПред 18 часа

(ВИДЕО) Прекрасно доаѓа да се видат љубезни луѓе!

Стварно е прекрасно да се видат љубезни луѓе на планетата… Еве мал исечок за убав ден..

ЗабаваПред 23 часа

12 интересни факти за кафето

►Дејството на кафето е откриено во 9-тиот век во Етиопија, кога сточарот што ги пасел козите, забележал дека плодовите кои...

Временска прогнозаПред 23 часа

Вонредна временска прогноза: Вадете ја топлата облека од плакарите

Драстична промена на температурите во Македонија, најавуваат метерозлозите. Според нивните анализи температурите се значително под просекот за овој дел од...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детална анализа: Огромна разлика во температури, од 36°C на 0, доаѓа студен фронт во нашата држава

Голем пад на температурите, постепено наоблачнување во текот на утрешното попладне и вечер како и северен ветер кој долж Повардарието...

ХороскопПред 2 дена

18.09 Среда | Редовен Хороскоп

ОВЕН Имате многу работа и не ви е лесно да ги завршите обврските сами. Потребна ви е поддршка и помош...

СпортПред 2 дена

ОДБОЈКА ЕП: По Белорусија на колена и Словенија! Горда МАКЕДОНИЈА, секоја чест момци!

Одбојкарите на Македонија по вчерашната победа над Белорусија, пред малку го совладаа и домаќинот Словенија со 3:1 во сетови, што...

КичевоПред 2 дена

ЈП „Студенчица“ – Кичево: Утре е можна заматеност на вода за пиење, поради прочистување на изворот

ЈП „Студенчица“ – Кичево ги информира корисниците на вода за пиење дека утре на ден 18.09.2019 година (среда) во периодот...

МакедонијаПред 2 дена

„Ќе играм на твојата матура сине“ – Ајде сите телефоните во раце за Мери од Кичево, бидете хумани!

Драги наши хумани луѓе, на чекор сме до целта Мери да замине на роботерапија во реномираната Неуро Медик – Клиник,...

НАЈЧИТАНИ