Следете не

Lifestyle

Психотест: Колку среќа ви предвидела судбината

Објавено пред

на

За да откриете дали и колку Судбината ви е благонаклонета, одговорете на прашањата од тестот со да и не. Освен што ќе извлечете полезни информации за својата животна стратегија, вие сигурно и ќе се забавувате со тестот, подготвен од д-р Даниел Елман, автор на бестселерот “11 техники за постигнување на среќа. Вистинската!“

 1. Касметот е како гените – човек се раѓа со него.
 2. Успехот во животот зависи многу од шансата што ти се дала.
 3. Судбината е предодредена.
 4. Не можеме да ја смениме Судбината, дури и ако се трудиме од утро до мрак.
 5. Обично го правиме она што можеме, а не она што сакаме.
 6. Треба да имаме одредени дарби или таленти за да успееме во животот.
 7. Луѓето кои мечтаат само си го губат времето.
 8. Ќе избегнеме разочарување, ако не си поставуваме превисоки цели.
 9. Среќата им се насмевнува најмногу на храбрите.
 10. Човек треба да се труди, за да си заслужи шанса.
 11. Неопходно е да се спознаеме себе си, па после тоа да почнеме да делуваме.
 12. Треба да делуваме за да ја спознаеме својата вистинска суштина.
 13. Нема да погрешиме ако постојано се сомневаме во себе.
 14. Ако не успееме да се ослободиме од лошите навики, нема да постигнеме ништо во животот.
 15. Шансата е правопропорционална на мислењето што го имаме за себе си – колку е повисоко, толку подобро ни оди.
 16. Верата во сопствените сили е карактерна особина што малкумина ја поседуваат.
 17. Дури и кога човек не е сигурен во успехот, не треба да пропушти ни една возможност која ќе му се најде на патот.
 18. Неуспехот е доказ за тоа дека не сме ја завршиле задачата како што треба.
 19. Оптимистите веруваат во чуда и во принцип се замозалажуваат.
 20. Песимистите се мудри луѓе – реализмот ги штити од разочарување.

Вашите резултати:

Пишете си по една точка за одговорот со ДА на прашањата: 9, 10, 12, 14, 15, 17.

После додадете по една точка за одговорите со НЕ на прашањата: 1, 2, 3, 4, 5 , 6, 7, 8, 11, 13, 16, 18, 19, 20.

До 7 точки: Користите помалку од 35% од својот касмет(среќа)

Сметате дека добро ги знаете своите возможности и тргнувате од принципот кој гласи: Човек не треба да претерува, не треба да се надмине себе си. Се разбира понекогаш мислите, или само мечтаете дека би можеле да бидете сосема поинаков човек и да постигнете многу повеќе во животот. Но на крај повтрно се спуштате: Зошто да се залажувам? Кога ќе почнете нешто со цел да го смените своето постоење, не делувате со доволно елан и решителност и обично се откажувате на пола пат, верувајќи дека едноставно немате среќа.

Еден совет:

Ако престанете да се потценувате, без да имате апсолутно никаква причина за тоа, ќе сватите дека сте станале не безгласен статист, туку режисер на спектаклот, наречен – Вашиот сопствен живот.

Од 8 до 13 точки: Користите од 40 до 65% од вашата среќа

Стоите цврсто на земјата и имате рационална проценка за реалноста. Но и покрај вашата предвидливост, предрасудите и стереотипите создадени во детството ви пречат да ја покажете пред светот вашата вистинска вредност. Затоа не секогаш ги постигнувате целите и не смеете да сонувате за врвот, кој всушност и не е така далеку, колку што ви се чини.

Еден совет:

Откажете се од животната стратегија која ви наметнува да се однесувате како играч на карти кој добил ас, но вложува како да има слаби карти. Сватете дека вашата судбина зависи само од вас, и не застанувајте на едно место, задоволувајќи се со лесни, небитни победи.

Од 14 до 20 точки: Користите од 70 до 100% од касметот, што ви е даден од Судбината

Честитки! Иднината стои пред вас со раширени раце! Вие имате одлична проценка за реалноста, имате практичен и конкретен ум, не паѓате во замките поставени од предрасудите и контраверзното мислење. Шансата да го добиете она што го сакате во животот ќе стане сосема реална откако ќе сватите дека располагате со се што ви е потребно.

Еден совет:

Што ви пречи да се качите на највисокиот врв? Еден подетален поглед врз вас самите и вашите возможности, кои се многу поголеми отколку мислите. Како и поголема проверка кон другите – не сите ви го сакаат доброто. Само така ќе успеете да го насочите своето и на саканите луѓе постоење во вистинскиот правец.

Lifestyle

Утрински навики на луѓе кои живеат најдолго

Објавено пред

на

Дали знаевте дека во некои делови на светот луѓето живеат подолго? Овие области се нарекуваат сини зони. Ова име за првпат го користел авторот Ден Бутнер, кој во своето истражување ги означил таквите области на картата со сини кругови.

Жителите на сините зони често живеат до 90 и дури 100 години. Покрај долг животен век, тие се карактеризираат и со добра физичка форма, како и ментално здравје. Некои од овие области се островот Икарија во Грција, Калифорнија во Соединетите држави, Окинава во Јапонија, полуостровот Никоја во Костарика и Сардинија во Италија.

По долгогодишно истражување на овие области, Бутнер заклучи дека сите жители имаат две заеднички работи: добри здравствени навики и социјална вклученост.

Процесот на стареење не може да се запре, но ова се начини на кои можете да придонесете за подолг живот.

Пијте кафе или чај

Луѓето во сините зони пијат до три шолји кафе наутро. Како што одминува денот, тие преминуваат на чај, а по пет часот попладне на вино. Покрај тоа што помага да се одржи телесната тежина, кафето и чајот го снабдуваат телото со хранливи материи кои го забавуваат стареењето и помагаат да се намали ризикот од хронични заболувања. Пиењето на овие пијалоци се прави во друштво, што изгледа катарзично и релаксирачки.

Појадокот е задолжителен

Не јадеме ниту пиеме во текот на ноќта, па затоа сме гладни и жедни наутро, дури и ако тоа не го чувствуваме. На нашето тело му треба вода за да ги започне своите процеси, затоа чаша вода треба да биде првото нешто што ќе го внесете веднаш штом ќе се разбудите. Јадеме „гориво“ за да го започнеме денот и утринскиот оброк треба да биде обилен и разновиден.

Утринска рутина против стрес

Луѓето во сините зони спијат кога спијат и се будат без будилник. Така, тие го избегнуваат стресот, кој се смета за тивок убиец и прави значителна штета на нашето тело. Воспоставувањето утринска рутина ни помага да бидеме поуспешни и поефикасни, и многу успешни луѓе тврдат дека се будат пред пет наутро и не чувствуваат стрес. Некои истражувања, исто така, покажаа дека луѓето наутро живеат подолго од оние кои имаат навика да бидат будни до доцна и да спијат до утрото.

Спијте доволно

Ноќните птици обично не си дозволуваат доволно спиење, имајќи предвид дека на возрасно лице му требаат најмалку шест, и идеално осум часа дневно. Исклучете ги екраните пред спиење, оставете да ве разбуди природната утринска светлина и избегнувајте прекумерна физичка активност пред спиење.

Извор: Nova
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Руската филмска екипа подготвена да го сними првиот филм во вселената

Објавено пред

на

Рускиот екипаж составен од двајца космонаути и двајца филмски професионалци треба да полета на Меѓународната вселенска станица (ISS) на почетокот на следниот месец за да го сними првиот филм во вселената, објавија руските филмски работници.

Четирите треба да бидат лансирани во вселената на 5 октомври од вселенското летало Сојуз МС-19, кое ќе стигне до ISS.

Лансирањето ќе дојде само три недели по испраќањето на ракетниот брод SpaceX со првиот целосно цивилен американски екипаж во тридневна приватна мисија на орбитата на Земјата.

Тоа е продолжение на децениската конкуренција меѓу Русија и САД во освојувањето на вселената.

„Во овој филм, заплетот се врти околу обичен човек, лекар кој немал никаква врска со истражување на вселената или воопшто размислувал за тоа, но му било понудено да патува до ISS. „Бидејќи е хирург, ќе мора да оперира астронаут, премногу болен за да се врати на Земјата и да му го спаси животот“, изјави режисерот и актер Клим Шипенко (37) пред новинарите пред поаѓањето на екипажот за космодромот Бајконур во Казахстан.

Во филмот ќе бидат прикажани и професионални космонаути кои ќе бидат составен дел од екипажот.

„Нема да глумам во филмот, но ќе треба да дадам се од себе за да разберам како се снима филмот на толку необично место – во вселената“, рече командантот Антон Скаплеров.

Работниот наслов на драмата е „Предизвик“. Руската вселенска агенција Роскосмос објави дека сака да го приближи просторот до поширок слој луѓе.

Главната актерка во филмот, Јулија Пресилд (36), на новинарите откри дека треба да научи како да биде шминкер и костимограф.

„Нема да биде исто како што би било на Земјата, но ние ќе дадеме се од себе. Ние сме подготвени. Малку е предоцна за страв затоа што веќе сме поминале долг пат…, Бајконур е пред нас и многу повеќе што треба да се направи и, искрено, едноставно немам време да се плашам “, рече таа на прес -конференцијата.

Режисерот Шипенко, висок 1,90 см, додава дека неговата висина не му помогнала како дел од обуката во авионот и дека неговото претстојно патување нема да биде премногу пријатно.

Но, тој вели дека во иднина ќе размислува повеќе за вселената: „Во ред, сега ќе летам во вселената како што е, но кога ќе одлучиме да снимаме продолжение – за патување на Марс, ми ветија повеќе простор. ”

Извор: n1info
Фото: Unsplash

Прочитај повеќе...

Lifestyle

🎵 „La Casa“ продолжува со најдобрите забави во градот, тридневна агенда на музички настани, резервациите се отворени

Објавено пред

на

Почитувани, од кичевска „La Casa“ пристигна предстојната викенд агенда која не смеете да ја пропуштите, спремете се за тридневно музичко уживање на отворено, покрај базен до раните утрински часови, на добропознатата, стара локација, со нов модерен стил.

Многу забава и одличен проверен амбиент.

Четврток, одличните „Скадаралија“ после подолго време во Кичево:

Петок, вистинско време за урбана димензија на Hip Hop музика со мегапопуларниот македонски DJ K-105 со најновиот сет со full performance.

Сабота, дечките од „Скандал Састаф“ ќе бидат главните виновници за да ја заокружите вашата викенд агенда со хитови во живо и здравица!

Бројот на резервации е ограничен, така што навреме резервирајте го вашиот викенд престој на ☎️ 076/223-007, поради тековна припрема за нов помодерен стил на летниот дел од „La Casa“ Restaurant & Bar

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

МагазинПред 3 минути

Претставен OnePlus Watch Harry Potter Edition

OnePlus Watch Harry Potter Edition беше официјално претставен, три месеци пред дваесетгодишнината од објавувањето на првиот филм за Хари Потер....

МагазинПред 3 часа

Прелистувањето на интернет на мобилни уреди никогаш не било полесно и поточно

Се проценува дека новиот начин на прикажување на резултатите од пребарувањето ќе го зголеми просечно бројот на прегледани страници. Google...

МагазинПред 3 часа

Зошто Netflix влегува во сферата на видео игрите?

Netflix ги избра видео игрите како едно од своите најважни деловни потфати. Netflix gaming Netflix почнува да произведува видео игри,...

Временска прогнозаПред 5 часа

Уште денес променливо облачно, од утре сонце и стабилизација

Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со слаб ветер од променлив правец. Особено во...

ХороскопПред 16 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 23 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 1 ден

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 1 ден

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 1 ден

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен денПред 2 дена

На денешен ден (17 октомври)

1797.- Во италијанското село Кампоформио кај Удине, потпишан мировен договор меѓу Австрија и Франција, со што се укина Венецијанската република....

НАЈЧИТАНИ