Следете не

Кичево

(ГАЛЕРИЈА) Г-дин Симо Блажески од Кичево ќе ве воодушеви со својот „Мини-Музеј“ на антиквитети кој го негува и чува цел свој живот

Avatar

Објавено пред

на

Денес нашето попладневно кафе го пиевме кај г-дин Симо Блажески од Кичево, роден 1942 година од с.Козица – кичевско, сега има полни 77 години. Дедо Симо е еден од ретките собирачи на антиквитети во Кичево, кој после 20 години живеење во селото доаѓа да живее во нашиот град, каде своевремено работел во фабриката „Копачка“, потоа во „Винарска Визба“, па за на крај својата пензија чесно да ја одработи како професионален шофер на камион во далечната ЈНА, здобиен со многу признанија за дејноста.

Љубовта кон антиквитетите кај него се раѓа од рана младост, така што со собирање на историски и вредни нешта има започнато пред повеќе од 30 години, за официјално да направи просторија во својата куќа пред кичевчани од 2014 година до ден денес.

Да се собираат вакви материјали кој се од историско значење може да бидат од одредена историска епоха, незаборавни настани, што е одраз на модните трендови на било која возраст, реткост и посебност, културни, уметнички и материјални вредности, кои имаат за цел директно да ве вратат во годините наназад, како тоа изгледало и како се чувало.

Просторијата содржи доста квалитетни материјали уредно поставени, напишани од која година датираат и што значат, како и секогаш хигиенски чисти и со голем мерак чувани, од кој може да се издвојат следните актиквитети: Традиционалниот Чекрек за предење волна – 1982 год, Рачна машина за мелење место – 1968, Пегла на Жар  – 1955 год, Женски скутини од волна, Мини-Фрижиер за патување 1975 год, Кафемат од 1983 год директно од Ирак, Рачни сатови кога било поим во тоа време да ги поседуваш, Глежњаци од ЈНА, Прибор за јадење од ЈАТ – 1982 год даден додека се патувало во авион за кој е сведок самиот дедо Симо.

Во прилог ви ја претставуваме мега-галеријата преку нашиот објектив, за прв пат премиерно на интернет просторот:

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Кичево

Случаи со кучиња скитници како и 186 решенија за изолација, 585 казни за заштитни маски

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на изминатото деноноќие (31.05/01.06.2020 година) на територијата на Македонија на 186 лица им се издадени решенија за изолација, а 52 лица потпишале изјави за самоизолација.

Од страна на полициски службеници извршени се контроли кај лица во изолација и самоизолација, не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.

Исто така по однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани се 585 прекршоци.

На 31.05.2020 во 19.10 часот во Полициската станица Кичево, М.Е.(39) од Кичево пријавил дека на бул. „Ослободување“ во Кичево бил каснат од куче скитник.

Извор: МВР

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

„Bacardi“ – Кичево денес со активна достава на храна и кафе за носење

Avatar

Објавено пред

на

Нашите партнери од Bacardi Lounge Bar ве известуваат дека денес 31.05.2020 недела ќе бидат достапни само за достава на храна и кафе за носење од 12:00 до 21:00ч на ☎️ 076/599-566

Вкусете го најубавото мени и најубавото кафенце до вашата сакана дестинација.

Со почит.

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Кичево

Вчера 38 казни за лица од Кичево поради не носење маски за заштита од Коронавирус

Avatar

Објавено пред

на

Во текот на изминатото деноќие, полициските службеници, издале 151 прекршочен налог на физички лица за сторен прекршок спротивен на уредбата со законска сила за носење лична заштита на лицето (Охрид-62, Струга-43, Кичево-38, Дебар-08)

Апел до сите граѓани да ја почитуваат уредбата за носење маски за заштита.

Извор: ОВР Кичево

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 12 часа

Денешен Хороскоп (02.06) вторник

ОВЕН Подготвени сте да работите прекувремено и максимално да се посветите на работата за да остварите напредок. Доколку ви се...

МакедонијаПред 23 часа

РКЕ одлучи: Од ноќеска по оваа цена ќе точиме гориво

Регулаторната комисија за енергетика си објави новите цени на нафтените деривати кои ќе стапат на сила од полноќ. Малопродажните цени...

МакедонијаПред 1 ден

Денес 89 нови случаи на Корона вирус во нашата држава

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Бројот на нови позитивни случаи на Ковид-19 изнесува 89 случаи и...

КичевоПред 1 ден

Случаи со кучиња скитници како и 186 решенија за изолација, 585 казни за заштитни маски

Во текот на изминатото деноноќие (31.05/01.06.2020 година) на територијата на Македонија на 186 лица им се издадени решенија за изолација,...

МакедонијаПред 1 ден

Од денес започнува уписот на првачињата

Во период од денес, 1 јуни, до 30 јуни, во основните училишта во земјава ќе се запишуваат ученици во прво...

Временска прогнозаПред 1 ден

И денес слично како и вчера, краткотрајни локални врнежи од дожд можна е и ретка појава на грмежи, од четврток стабилизација на времето

Времето денес ќе биде променливо облачно со локални врнежи од дожд, особено во западните делови. Можна е и ретка појава...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (01.06) понеделник

ОВЕН Доаѓате до нови идеи, креативноста ви е денес нагласена и посветете се на тоа. Го променивте мислењето за саканата...

Живот и стилПред 2 дена

Ослободете се од целулитот за само 30 дена

Благодарение на овој рецепт за природен лосион, резултатите ќе ги забележите веќе за 30 дена. Не трошете пари на креми...

МакедонијаПред 2 дена

Бројките не стивнуваат, денес нови 62-ца заболени од Ковид-19 кај нас

Во последните 24 часа направени се 771 тестирање, а регистрирани се 62 нови случаи на Ковид-19 и тоа во: Скопје-24,...

Живот и стилПред 2 дена

Недела е ден за..

Иако многумина ја сметаат неделата за монотон и досаден ден, сепак неделата е онаква каква што ќе направите да биде....

НАЈЧИТАНИ