Следете не

Спорт

РК Вардар со полна пареа против Веспрем, буквално го риба теренот со противникот по 30 минути игра

Avatar

Објавено пред

на

Македонскиот ракометен шампион замина на заслужена пауза со пет гола предност.

Одигра одлични 30 минути во финалниот меч од ракометната Лига на шампиони, против Веспрем, клубот кој многумина го сметаат за фаворит. Вистински кошмар за одбраната на Веспрем се брзите вардарови играчи.

Одличен на голот е Дејан Милосављев, а одличен настап во првиот дел од натпреварот имаа Караџиќ, Дибиров, Стоилов, Кристопанс

Спорт

MMA | UFC 259 – „Напорно работев за овој ден, тактиката беше да се држи растојание“ – Србинот Ракиќ го декласираше Тијаго Сантос

Avatar

Објавено пред

на

Александар Ракиќ направи уште еден чекор кон освојувањето на титулата со победата над Тијаго Сантос започнувајќи ја главната карта на UFC 259 изминатава ноќ.

И покрај тоа што не беше борбата со најмногу активности, Ракиќ беше во можност да го задржи Сантос на крајот на неговите удари и удари скоро цела битка во трите круга, што доведе до едногласна одлука донесена од судиите. Резултатите гласат 30-27, 29-28 и 29-28 за Ракиќ, кој ја освои втората вкупно втора победа во низа.

„Напорно работев за овој ден. Нема шанси да ја изгубам оваа борба “, рече Ракиќ потоа. „Планот на играта беше да се задржи растојанието, да се стигне до него со долгите удари. Знаеме дека Тијаго е чекан. Планот на играта беше да се задржи растојанието и да се издвои. „Ја сакам мојата шанса да добијам титула. Ова е трет поранешен предизвикувач на титулата за мене и ги победив сите “.

Лесните тешки категории ја почитуваа моќта што секој од нив може да ја искористи, бидејќи ниту Ракиќ или Сантос не беа во можност да се посветат на комбинациите во првиот круг. Ракиќ успеа со неколку удари од далечина, бидејќи ја искористи својата висина и достигнување за да го задржи Сантос на растојание, додека го спречи Бразилецот да ја испушти својата разорна моќ.

Поранешниот кандидат за титулата едноставно не ја покажуваше својата агресија на ударите, додека поминуваше многу време на задната нога. Додека Сантос беше дефинитивно пробен, Ракиќ сепак беше претпазлив да не се вклучи во огнена борба со неговиот тежок противник.

Како што борбата се префрли во последната рунда, Сантос конечно започна да се буди по насилството на неговите тренери и тој започна да го обележува Ракиќ со неколку тешки удари. Ракиќ заврши добра работа да не апсорбира премногу штета, но неговиот резултат исто така опаѓаше откако во голем дел го контролираше темпото во текот на првите 10 минути.

ФОТО: Jeff Bottari/Zuffa LLC

Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Кичевчанецот Николоски е државен шампион за 2020 во мотоспорт – категорија „Ендуро Е2 класа“

Avatar

Објавено пред

на

Денес со почитување на мерките од пандемијата Ковид-19 се одржа манифестација за прогласување на шампиони во мотоспорт за изминатата 2020 година. На наше задоволство, пријателот Синиша Николоски се закити со првото место во Ендуро класа „Е2“ и сосема заслужено е државен шампион.

На кратко додаде дека пред се, се заблагодарува на неговиот клуб „Мото Велес“ како и до претседателот Сашко Ванов и нашиот портал кој редовно ги следи натпреварувањата.
Честитки, за уште поголеми успеси на домашен и меѓународен терен!
Прочитај повеќе...

Спорт

(ФОТО) Официјално започнат мега фудбалскиот стадион во Штип, кој ќе биде спремен за сите меѓународни натпревари

Avatar

Објавено пред

на

Фудбалската федерација на Македонија преку #hattrick програмата на УЕФА во соработка со општина Штип и Фудбалски клуб Брегалница / Football Club Bregalnica официјално ги започна градежните активности за изградба на Градскиот стадион во Штип.

Новиот стадион во Штип ги задоволува сите критериуми на УЕФА за одигрување на меѓународни натпреварувања, клупски и репрезентативни.

– Како претседател на Фудбалската федерација на Македонија се чувствувам и гордо и среќно што започнуваме со реализација на исклучително важен фудбалски проект

Изградбата на Градскиот стадион во Штип е еден од врвните приоритети за нас.
Заедно со УЕФА и општина Штип во следниот период ќе изградиме репрезентативен стадион кои ги исполнува сите критериуми за одигрување на меѓународни клупски и репрезентативни натпревари”.

“Како еден од нашите најголеми фудбалски центри, градот и фудбалскиот клуб Брегалница ја заслужува сета поддршка од Фудбалската федерација на Македонија. Целосно ќе ја изградиме западната трибина и ќе бидеме логистика за сите други потреби околу изградбата на стадионот”.

“Подобрувањето на фудбалската инфраструктура е еден од клучните делови во работењето на ФФМ и за многу кратко време ја менуваме сликата на стадионите во нашата држава”.

“Упатувам благодарност до општина Штип, фудбалскиот клуб Брегалница и Општинскиот фудбалски Сојуз за поддршката и помошта која ја даваат во реализација на проектот.
Со нивна помош и поддршка од ФФМ и УЕФА, Штип наскоро ќе биде пример за успешна фудбалска приказна во државата. – вели актуелниот претседател на ФФМ, г-дин Муамед Сејдини

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ТехнологијаПред 2 часа

„Seagate“ откри комплетен план за производство на хард дискови од 50 и 100 терабајти

Откриен е комплетен план, еве што можете да очекувате во блиска и далечна иднина. Seagate планира да лансира хард диск...

LifestyleПред 3 часа

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жената. Одберете порака и покажете го вашето внимание. Честит празник дами!

Денес е 8-ми март, меѓународниот ден на жените кој се празнува секоја година. Овој празник настанал како резултат на борбата...

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 8 март

1846 година – Во Белград е отворена првата читална во Србија, наречена Српска читална, подоцна читална во Белград. 1879 година...

ЗанимливостиПред 3 часа

Поради вродена заштита научниците открија кој не страда од опасната болест „рак“

Истражувачите проценуваат дека 11 до 25 проценти од светската популација умира од рак. Слична статистика е обично типична за животните....

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп (8 март) понеделник

ОВЕН Бројни обврски се пред вас, но вие сте подготвени за нив. Амбициозни сте и многу сте посветени на работата....

ЗанимливостиПред 6 часа

Студија покажала дека гумите за џвакање предизвикувале главоболка?

Студијата покажала дека во текот на еден месец неконзумирање гуми за џвакање, 87 отсто од испитаниците немале главоболки или симптомите...

МакедонијаПред 10 часа

Денес 333 нови случаи на Ковид-19, починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.259 тестирања, а...

LifestyleПред 11 часа

(ВИДЕО) Ако се сака, сѐ се може – DJ Babura – Џуниор со музички сет од врвот на Маврово

ДиЏеј Бабура Џуниор на врвот на Маврово, со нов диџеј сет. Момчето кое безрезервно може да се каже дека е...

Здравје и убавинаПред 13 часа

Зошто е битен витаминот „Д“ и што може дополнително да предизвика

Кога имате мигрена, силната сончева светлина може да биде иритирачка. Но, редовното криење од сончевите зраци исто така може да...

Мобилни уредиПред 21 час

Од Кина стигнува мега мобилен на пазарот со екран од 165Hz, 18GB РАМ и 5,050 mAh батерија

RedMagic, гејмерскиот бренд на ZTE (поточно, неговиот оддел Nubia), претстави два нови телефони во соработка со кинескиот гигант Tencent. Станува...

НАЈЧИТАНИ