Следете не

Скопје

Важни информации од Клиниката за радиотерапија и онкологија која функционира непречено и во услови на КОВИД-19

Avatar

Објавено пред

на

Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија ги информира пациентите дека установата функционира непречено и во услови на COVID-19, поради специфичноста на малигните заболувања.

Пациентите кои примаат хемотерапија и имунотерапија треба да се јават на редовниот закажан термин, како и пациентите со радиотераписки третман. Воедно, препорачливо е таблетарната терапија да ја подигне член на семејството на пациентот.

Совети за пациентите во услови на COVID-19

  • Пациентите да носат маска и ракавици при влез во просториите на клиниката, а доколку немаат маска и ракавици тие ќе им бидат обезбедени од страна на клиниката.
  • Доколку имаат покачена телесна температура, треска и тешкотии при дишењето да не доаѓаат на закажаната контрола, хемотерапија или зрачна терапија на клиниката, туку да се јават кај својот матичен лекар и да го известат за својата состојба.
  • Пациентите додека престојуваат во чекалните треба да држат дистанца од најмалку 1,5 метар од другите пациенти кои се во чекалната.
  • Пациентите и нивната придружба да не влегуваат во просториите на клиниката без да бидат повикани.
  • Да го известат медицинскиот персонал кој е непосредно вклучен во давање на онколошката нега доколку имаат познат случај во нивната непосредна близина кој е позитивен на КОВИД-19.

За потсетување, Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија обезбедува и психолошка поддршка за пациентите со онколошки заболувања, за која може да се обратите на следните телефонски броеви:

Доктор од ЈЗУ УК за радиотерапија и онкологија, во периодот од 10:00 до 12:00 часот на телефон 078/364-629
• Претседателка на комора на психолози, Мирјана Јовановска-Стојановска од 12:00 до 17:00 часот на телефон 070/233-453
• Психолог Александра Стефановска од 15:00 до 18:00 часот на телефон 071/218-050
• Психолог Елена Ѓорѓевска од 17:00 до 20:00 часот, на телефон 078/494-973

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Скопје

Уникатниот „Скопје Сити Мол“ најавува мега попусти и промоции за своите посетители на пролет/лето колекциите

Avatar

Објавено пред

на

Долгото и топло лето направи Skopje City Mall да обезбеди уште пониски, односно навистина намалени ”жешки” цени на своите посетители. Овој период во Скопје Сити Мол започнуваат најголемите попусти и промоции кои продавниците ќе ги понудат на летните колекции.

„Летниот период е секогаш атрактивен за шопинг, затоа заедно со закупците се погриживме нашите посетители да уживаат во намалени цени, големи акции и промоции. Овие попусти се очекувани од јавноста кога се работи за пролет/лето колекциите. Попусти има во скоро сите продавници низ трговскиот центар, традиционално следејќи ги светските трендови во овој период започнаа последните најголеми намалувања на колекцииите. Затоа ги повикуваме сите посетители и љубители на шопингот во овие летни денови да не посетат и да уживаат во големиот избор кој им го нудиме.“ – изјавија од трговскиот центар.

Оваа акцијата е последна акција во која ќе можат да се купат производи од пролет/лето колекциите по пониски цени, а во неа учествуваат речиси сите продавници од трговскиот центар. Таа доаѓа паралелно со периодот кога речиси насекаде во светот започнува големата летна распродажба или ликвидација на парчиња по супер ниски цени.
Овие летни попусти се причината заради која купувачи не можат да го сокријат задоволството од големата понуда на различни производи по екстремно намалени цени.
Следејќи ги принципите на големите продажни акции во најпознатите трговски центри насекаде низ светот, Скопје Сити Мол за љубителите на шопинг, но и сите оние што со задоволство своето слободно време го поминуваат во трговскиот, овозможува чиста и безбедна средина.

Скопје Сити Мол комплетно се прилагоди на новите околности и во најголемиот затворен трговски центар во државата практично се функционира по правилата кои гарантираат безбедност, а вооедно беше и сертифициран од интернационалната организација ‘’Safe Shopping Centers’’ како безбедна дестинација која ги имплементира сите мерки на претпазливсот во својот објект.

Без турканици во чиста и дезинфецирана средина посетителите сведочат дека немаат проблем и се чуствуваат безбедно во Скопје Сити Мол.
При посета на трговскиот центар задолжително е носење на маска.

Уживајте во шопингот!

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Скопје

Акциска на СВР Скопје за диви тркачи со мотори, има и приведени

Avatar

Објавено пред

на

Секторот за сообраќајни работи при Бирото за јавна бебзедност во координација со Одделението за безбедност на сообраќајот при Секторот за внатрешни работи Скопје на 11/12.07.2020 во времето од 20,00 до 02,00 часот спроведе акциска контрола за откривање на возачи на мотори кои организираат “диви трки“ на подрачјето на Скопје.

Притоа санкционирани се 14 возачи на мотори кај кои се констатирани низа прекршоци. Од нив еден моторциклист бил приведен во Полициската станица Карпош, а еден во Полициската станица Чаир поради правење на бучавост над дозволената со нивното движење на моторциклите и поради неносење соодветна документација за истите.

Исто така и два моторцикли ќе бидат однесени на технички преглед за понатамошна постапка

Извор: СВР Скопје

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Скопје

Вашата омилена урбана Зона М1 мрежа со вашите музички желби

Avatar

Објавено пред

на

Убав ден со Зона М1 и вашите музички желби преку смс 141344 од овој момент во следните неколку часа, а ги слушаме директно во живо преку овој линк

Уживајте.. 🙂

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 2 часа

Пороен дожд и грмежи скоро секаде во пладневните часови

Од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во...

ХороскопПред 4 часа

Дневен Хороскоп (15.08) сабота

ОВЕН Ве очекуваат некои деловни промени кои на почеток нема да ви се допаднат. Ново познанство е пред вас кое...

МакедонијаПред 13 часа

8 новозаболени од Кичево, вкупно 160 денес на државно ниво

Во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 38 -Тетово...

КултураПред 15 часа

Денес започнуваат Богородичните пости, еве што не треба да се јаде за време на постите

„За разлика од она што повеќето мислат и чувствуваат, периодот на духовната напрегнатост, Богородичниот пост, е време на радост, затоа...

МакедонијаПред 15 часа

Сообраќај во прекин на регионалниот пат с.Галичник – Маврово поради изведување градежни работи, детали..

ЈП Македонија Пат подружница Скопје почнувајќи од 14.08.2020 год.ќе изведува градежни работи на пат (асфалтирање) на регионален пат Р-2238 с.Галичник – Маврово. Асфалтирањето...

СветПред 16 часа

Рекордни 282 новозаразени лица во Австрија

Во Австрија во последните 24 часа евидентиран е нов рекорден број новозаразени со коронавирус, кој сега достигна дури 282. Од...

СветПред 16 часа

На фрлените маски им се потребни до 450 години за да се распаднат

За еднократна употреба лична заштитна опрема (ППЕ) значително придонесува за веќе сериозната криза со загадување на пластика, предупредуваат експертите. Се...

На денешен денПред 16 часа

На денешен ден (14.08)

Историски настани (14 август) 1248 год. Започна изградбата на катедралата во Келн. 1385 год. Со победата на битката кај Алjубарота,...

ХороскопПред 1 ден

Денешен Хороскоп (14.08) петок

ОВЕН Може да очекувате промени на деловно поле. Се разочаравте во саканата личност. Пред вас е период во кој ќе...

КичевоПред 1 ден

Утре времен прекин на водоснабдување во овие кичевски улици и населби

JП Комуналец- Кичево ги известува корисниците на вода за пиење дека утре на 14.08.2020 година петок од 08:00-14:00 часот, ќе...

НАЈЧИТАНИ