Следете не

Случувања

Во БиХ тежок ден, денес констатирани дури 48 починати од Коронавирусот

Објавено пред

на

На денешен ден

На денешен ден – 25 јули

Објавено пред

на

1261 година – Михаил VIII Палеолог повторно го освои Цариград и повторно го прогласи за главен град на Византија. Градот бил освоен од Крстоносците во 1204 година, изгорен и ограбен, и заедно со Венецијанците бил прогласен за главен град на Латинската империја, а главниот град на Византија бил преместен во Никеја (Никејска империја). 1593 година – Францускиот крал Хенри IV, крал на Навара пред доаѓањето на францускиот престол во 1589 година и водач на француските Хугенот, се преобрази во католицизам.

1712 година – швајцарски протестантски кантони ги победија силите на католичките кантони во битката кај Вилмерген, со што завршија верските војни во Швајцарија.

1817 година – по неговото враќање во Србија, убиен е легендарниот водач на Првото српско востание, Đорѓе Петровиќ (Караѓорче). По распадот на востанието во 1813 година, тој побегнал во Австрија, а потоа и во Русија.

1834 година – Умре англискиот поет Семјуел Тејлор Колериџ. Неговите песни „Стариот морнар“ и „Кубла Кан“ се сметаат за врвни дела на романтична, интуитивна поезија, а англо-американската „нова критика“ се базира на неговите теоретски ставови („Книжевна биографија“).

1843 година – Умре шкотскиот хемичар Чарлс Мекинтош, пронаоѓач на водоотпорна ткаенина од мантил од мантил.

1848 година – Роден е британскиот државник Артур Jamesејмс Балфур, премиер (1902-06) и министер за надворешни работи (1916-1919). Во 1917 година, тој предложи создавање на национална држава Евреи во Палестина (Декларацијата Балфур).

1848 година – Австријците ги поразија силите на Кралството Сардинија (Пиемонт) во битката Кустока, потиснувајќи ги првите големи напори за обединување на италијанските територии во единствена држава.

1878 година – Првата кинеска дипломатска мисија во САД пристигна во Вашингтон.

1894 година – Роден е американскиот филмски актер Валтер Бренан, најпознатиот епизодист во светската кинематографија. Тој има глумено во повеќе од сто филмови и има освоено неколку Оскари.

1898 година – Шпанско-американската војна е окупирана од Порторико, отстапена на Соединетите држави со Парискиот мировен договор. Истиот ден во 1953 година, таа доби статус на придружна држава на Соединетите држави.

1907 година – Јапонија прогласи протекторат над Кореја со право да ја контролира својата влада.

1909 година – Францускиот пилот Луис Блериот првпат прелета преку Ла Манш. Тој леташе на растојание од 40 километри од Лебарак кај Кале до Довер за 37 минути.

1917 година – Холанѓанката Маргарета Гертруида Зел, позната како Мата Хари, е осудена на смрт под обвинение за шпионирање за Германците за време на Првата светска војна.

1934 година – Австрискиот канцелар Енгелберт Долфус беше убиен од нацистите во Виена.

1943 година – Италијанскиот диктатор Бенито Мусолини беше принуден да поднесе оставка по седницата на Големиот фашистички совет. Кралот Виктор Емануеле (Марс Виторио) го назначи маршалот Пјетро Бадоliо за премиер. Мусолини беше уапсен и интерниран, а во 1945 година беше застрелан.

1952 година – Стапи во сила Договорот за европската заедница за јаглен и челик, првата фаза од создавањето на Европската унија.

1956. година – Во судир на италијанскиот и шведскиот брод „Андреа Дорија“ и „Стокхолм“ крај брегот на САД во Атлантскиот океан загинаа 50 лица.

1957 година – Тунис стана република, а за претседател е избран Хабиб Бургииба.

1963 година – СССР, САД и Велика Британија беше потпишан договор за забрана на нуклеарни тестови во воздухот, под вода и вселената.

1968 година – папата Паул им забрани на римокатоличките верници од сите вештачки методи за спречување на зачнувањето.

1978 година – Првото „бебе во епрувета“ во светот, Луис oyој Браун, се роди во болница во Ланкашир, Велика Британија.

1982 година – Лидерот на Палестинската ослободителна организација (ПЛО), Јасер, потпиша декларација во Бејрут за прифаќање на резолуциите на ООН за постоењето на израелската држава.

1986.- Умре американскиот филмски режисер со италијанско потекло Винсент Минели, добитник на Оскарот во 1958 година за филмот „izижи“ („Американец во Париз“, „irstед за живот“).

1991 година – Советскиот претседател Михаил Горбачов им предложи на лидерите на Комунистичката партија на СССР нова платформа во која градењето на комунизмот веќе не е примарна цел и ги повикува да ги отфрлат „застарените идеолошки догми“.

1992 година – Италијанската влада испрати 7.000 војници на Сицилија во обид да ја разбие мафијата.

1994 година – Израел и Јордан потпишаа декларација во Вашингтон со која се стави крај на воената состојба меѓу двете земји.

1995 година – Меѓународниот кривичен трибунал за поранешна Југославија (МКТЈ) во Хаг ги обвини Радован Караџиќ, Ратко Младиќ, Милан Мартиќ и уште 21 лице, главно команданти и чувари на затворските логори во Босна. Водачот на босанските Срби, Радован Караџиќ и генералот Ратко Младиќ се обвинети за геноцид, воени злосторства и злосторства против човештвото.

2000 година – Суперсоничен авион на Ер Франс се сруши во близина на Париз, кратко по полетувањето. Загинаа 109 патници и членови на екипажот, како и уште четири лица на теренот. Тоа беше прва несреќа на „Конкорд“ откако започна да лета во 1969 година.

2002 година – Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон со кој им се дозволува на Русите да го продаваат и изнајмуваат своето земјиште, првпат од 1917 година.

2011 година – почина кипарскиот режисер Мајкл Какојани, кој се стекна со светска слава со филмот „Грчка зорба“ од 1964 година.

2011 година – Акцијата за окупација на административните пунктови на Јариње и Брњак, спроведена на северот на Косово од специјалната единица на косовската полиција Росу, беше реагирана од локалните Срби со блокирање на најважните патишта, што доведува до една од најголемите кризи на Косово за 13 години. Едно лице го загуби животот, а неколку лица беа повредени и повредени.

2012 година – Австрискиот падобран Феликс Баумгартнер по втор пат скокна од стратосферата од висина од 29 километри. Неговиот претходен скок беше од висина од 22 километри, на 16 март 2012 година.

2013 година – Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки-мун изјави дека повеќе од 100.000 луѓе починале од почетокот на сириската граѓанска војна.

2018 година – Во серија напади во јужната сириска провинција Суеида загинаа 220 лица, а Исламската држава ја презеде одговорноста за тие напади.

Прочитај повеќе...

Македонија

Попоски најавува нов и подолг топлотен бран со температури и до 45°C

Објавено пред

на

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната седмица би можел да биде за паметење и долготраен, со оглед на тоа дека се очекуваат ЕКСТРЕМНО ВИСОКИ температури на воздухот и многу сонце.

Температурите на воздухот од утре па натаму ќе бележат тенденција на секојдневен пораст, а особено топло ќе биде од средината на следната седмица кога температурите ќе се искачуваат во интервалот од 35 до 43 степени. Не се исклучува можноста во централните, како и во југоисточните предели истите да се искачат до РЕКОРДНИ 45 степени.

УВ ИНДЕКОСТ ќе има МНОГУ ВИСОКА вредност (коефициент помеѓу 9 и 10), па затоа граѓаните да бидат КРАЈНО ПРЕТПАЗЛИВИ и да не излегуваат во најтоплиот дел од денот, и да пијат што повеќе течности.

Пишува: Славчо Попоски
Фото: Nitin Dhumal / pexels.com

Прочитај повеќе...

Свет

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Објавено пред

на

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром Хавана, изјави во четвртокот директорот на ЦИА, Вилијам Барнс.

Барнс, кој беше назначен за прв дипломат во кариерата од страна на американскиот претседател Џо Бајден на чело на ЦИА, во интервју за „National Public Radio“ (NPR) рече дека ги засилил напорите на својата агенција за утврдување на причината за овој синдром.

Тој потврди дека, покрај другите чекори, му дал упатство на еден висок офицер кој некогаш го водел ловот на Осама бин Ладен да ја предводи работната група која го испитува синдромот и тој ја зголемил тројно големината на медицинскиот тим што учествувал во истрагата.

Агенцијата исто така го скрати, од осум на две недели, времето кога луѓето поврзани со ЦИА треба да чекаат прием во Националниот воено-медицински центар Валтер Рид, рече тој.

„Сметам дека е длабока обврска на кој било водач да се грижи за луѓето и јас сум решен да го сторам тоа“, изјави Барнс за НПР во првото интервју откако стана директор на ЦИА во март.

Барнс потсети дека Американската национална академија на науките потврди дека е веројатна теоријата дека синдромот предизвикува зраци на „насочена енергија“.

Постои „многу силна можност“ дека синдромот е намерно предизвикан и дека Русија може да биде одговорна, рече Барнс, воздржувајќи се од конечни заклучоци до крајот на истрагата.

Синдромот Хавана, со симптоми како што се вртоглавица, гадење, мигрена и пропаѓање на меморијата, е именуван така затоа што првпат бил забележан кај американски работници во амбасадата во Куба во 2016 година.

Извор: Nova
ФОТО: SAUL LOEB / AFP / Profimedia

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 3 часа

На денешен ден – 25 јули

1261 година – Михаил VIII Палеолог повторно го освои Цариград и повторно го прогласи за главен град на Византија. Градот...

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (25 јули) недела

ОВЕН Денот е идеален за тестирање на сопствените верувања и размислување за подобар животен стил. Слободно размислете за сè што...

Здравје и убавинаПред 6 часа

Овие намирници ќе ви помогнат за подобрување на нивото на холестерол

Како што веќе знаеме храната има директно влијание врз многу аспекти на животот, вклучувајќи го и здравјето на срцето. Но,...

МакедонијаПред 11 часа

Попоски најавува нов и подолг топлотен бран со температури и до 45°C

Топлотниот бран кој е со потекло од југ (северните предели на Африка) и кој ќе ја зафати нашата територија следната...

МагазинПред 14 часа

Лозаноска: Сонот ми е остварен, мојата „vintage“ продавница за рачно изработен накит и модни додатоци е отворена!

На 21-ви јули во Скопје блесна „Леана“, нов продажен салон за рачно изработен накит и модни додатоци. Се наоѓа во...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (24 јули) сабота

ОВЕН Се чувствувате подготвени да прифатите дополнителна работа што може да биде отскочна даска за вас и која може многу...

СветПред 2 дена

Повеќе од 200 американски официјални лица добија мистериозна болест, ЦИА ја повикува Русија

Околу 100 вработени во ЦИА и членови на нивните семејства се меѓу 200-те американски службеници кои страдаат од мистериозниот синдром...

СветПред 2 дена

Автомобилот Тесла повторно ќе може да се купи со биткоин

На иницијатива на нејзиниот сопственик Илон Маск, компанијата Тесла, која произведува електрични автомобили, неколку пати го смени ставот кон криптовалутата...

СветПред 2 дена

На прагот на новата ера на откривање – НАСА ги објави плановите за Марс

Rover Perseverance се подготвува да го собере првиот примерок од карпи од Марс, објави во средата американската вселенска агенција. Собирањето...

Временска прогнозаПред 2 дена

Продолжува стабилното време со мала локална облачност, од недела многу топло, ова се деталите..

И понатаму продолжува периодот на стабилно, суво и сончево време со мала локална облачност. Повремено ќе има услови за изолирана...

НАЈЧИТАНИ