Следете не

Магазин

Во што сè жените се подобри од мажите?

Објавено пред

на

Инспирирани од многуте истражувања, а поттикнати од новата книга „Man Down“ на Ден Абрамс, решивме да собереме на едно место што повеќе информации за работите кои жените ги прават подобро од мажите. Верувале или не, се прават илјадници истражувања на тема мажи vs. жени. Еве ги резултатите од најпопуларните од нив, а кои ги покажуваат жените како претставнички на супериорниот пол:

Жените подобро се справуваат со раскинувањето и лошите моменти во врската

Се смета дека по раскинувањето жените седат дома и јадат сладолед плачејќи, а мажите веднаш трчаат да излезат и да се забавуваат. Но, вистината е дека жените подобро сесправуваат со раскинувањето и лошите моменти во врската. Зошто? Затоа што жените имаат повеќе луѓе со кои можат да разговараат и од кои добиваат поддршка. Мажите од своја страна само ги „голтаат“ фрустрациите и ги чуваат чувствата во себе, а тоа влијае негативно на нивната самодоверба и емотивна состојба.

Жените поднесуваат повеќе болка

Сигурно веднаш помислувате на депилација, породување… Истражувачите сметаат дека жените почесто се соочуваат со болка и чувствуваат поголеми болки во текот на нивниот живот, па токму поради тоа можат подобро да ја поднесуваат болката. Истражување во кое учествувале воени лица покажало дека женските војници поретко пријавувале дека чувствуваат болка во споредба со војниците од посилниот пол. Еден од доказите доаѓа од емисијата MythBusters. Во една од епизодите, учесниците требало да ги држат рацете потопени во преладна вода. Жените издржале за 19% подолго од мажите.

Жените се подобри полицајци и шпиони

Истражувањата покажале дека жените полицајци се подоверливи, помалку корумпирани и поретко употребуваат физичка сила во споредба со полицајците од машки пол. Токму поради тоа, жените подобро се справуваат со насилни ситуации. Во рамките на друго истражување, маж кој се претставувал како привлечна жена контактирал онлајн со машки и женски шпиони со цел да извлече од нив што повеќе информации. Резултатите покажале дека мажите шпиони издаваат доверливи информации полесно од жените.

Жените се подобри коцкари

Да, жените поретко се коцкаат од мажите, но се многу подобри во тоа и почесто остваруваат заработка. Истражување со повеќе од 40 000 коцкари направено со соработка на универзитетите Харвард и Кембриџ покажало дека жените се поефективни во спортското обложување од мажите. Зошто? Затоа што жените се поагресивни, побрзо одлучуваат за својот облог и почесто имаат профит од обложувањето.

Жените се подобри политичари и светски лидери

Маргарет Тачер има изјавено: „Во политиката, ако сакаш нешто да биде само кажано – побарај маж; ако сакаш нешто да биде направено – побарај жена“. И очигледно била во право. Истражувањата покажале дека жените се поефективни политичари, помалку корумпирани и поддржуваат многу повеќе проекти и програми. Во рамките на едно истражување учесниците ги оцениле жените како еднакво добри или подобри политичари од мажите, но кога биле прашани за кого би гласале, за маж или за жена, повеќето учесници одговориле дека би гласале за маж. Тоа е и одговорот на прашањето зошто во светски рамки повеќето политичари се мажи.

Жените се подобри возачи од мажите

Тука не станува збор за паркирање или возење во рикверц, тоа е во областа на мажите. Жените се подобри возачи од мажите затоа што се повнимателни, велат експертите. Едно истражување покажало дека ризикот за возачите од машки пол да загинат во сообраќајна несреќа е за 77% повисок отколку за возачите од женски пол. Друго истражување покажало дека во текот на 5-годишен период, 80% од сите сериозни сообраќајни несреќи во градот Њујорк вклучувале мажи. Освен тоа, мажите почесто добиваат казни за брзо возење.

Жените подобро управуваат со парите отколку мажите

Минатата година Њујорк Тајмс објави статија во која се тврдеше дека жените заработуваат повеќе од мажите на пазарот со акции. Истражувањата покажуваат дека жените се за 3-4% подобри инвеститори и многупати подобри во менаџирањето на семејниот буџет.

Жените имаат подобра меморија од мажите

Жените многу подобро помнат лица, имиња, секојдневни настани, детали од разговорите што ги воделе и сл. Многу истражувања, меѓу кои и минатогодишното истражување на Универзитетот Кембриџ, потврдуваат дека женскиот мозок е поспособен да памти информации од машкиот. Таа способност им помага на жените да се снаоѓаат подобро во многу сфери од животот.

Жените би ги победиле мажите на ултра долги маратони

Мажите се подобри спортисти, но жените би можеле да ги победат мажите на ултра долги маратони од 200, 300 или 400 километри без спиење. Зошто? Поради две причини: прво, естрогенот им помага на жените да бидат поиздржливи и второ, женското тело има повеќе масти, па на многу долги патеки тоа е доста полезно.

Жените се хранат поздраво

Американско истражување во кое учествувале 14 000 мажи и жени покажало дека жените избираат поздрава храна и почесто консумираат овошје и зеленчуци.

Освен тоа..

Жените се и подобри:

 • Студенти – повеќе жени отколку мажи завршуваат факултет и тоа со подобар успех;
 • Спикери – луѓето им даваат поголем кредибилитет на вестите кога тие се презентирани од жена;
 • Доктори – жените поминуваат повеќе време со пациентите, повеќе ги охрабруваат и поддржуваат и сочувствуваат со нив, а и пациентите се чувствуваат покомфорно кога се со докторка;
 • Нуркачи – жените се посмирени, помалку агресивни и повеќе внимаваат на нивната безбедност.

Жените:

 • се поорганизирани на работното место;
 • имаат подобро развиено чувство за мирис;
 • живеат подолго;
 • подобро соработуваат и работат во тим;
 • комуницираат подобро;
 • учат полесно од мажите;
 • помалку зборуваат од мажите, но се изразуваат посмислено и поразнообразно од мажите и она што го кажуваат секогаш е поинтересно;
 • се подарежливи од мажите;
 • прават подобро вино.

Докажано е дека жените можат подобро:

 • да прават повеќе работи истовремено (мултитаскинг);
 • да убедат сообраќаен полицаец да не им пише казна;
 • да закажат термин на доктор;
 • да победат во дискусија;
 • да убедат продавач да им даде попуст;
 • да заковаат шајка.

Ова не е конечен список… има многу други нешта кои жените ги прават многу подобро од мажите.

Сепак, ова не значи дека жените се подобри во сè. Мажите се физички посилни и побрзи, подобро паркираат, подобро возат во рикверц, подобро читаат од мапи, подобро гледаат објекти кои се оддалечени од нив (далековидни се), поуспешно држат диети, подобро се однесуваат кон своите пријатели итн.

И за крај, верувале или не, жените многу поретко ги удира гром. Во периодот од 1995 до 2008г., дури 82% од луѓето кои биле удрени од гром во САД биле мажи.

Хороскоп

Хороскоп за денес (19 јуни) сабота

Објавено пред

на

ОВЕН
Без оглед на околината, немојте само да седите и да чекате за другите, туку да бркате што сакате самостојно затоа што токму така ќе поставите стандарди за другите луѓе. Кога станува збор за односите со колегите, не бидете нападни или агресивни. Без разлика колку се бавни луѓето околу вас, треба да одите напред со темпо што ви одговара.

БИК
Додека поагресивните потези ќе ве доведат до подобра позиција, бидете внимателни и не брзајте со одлуки пред да бидете сигурни дека ги имате сите потребни и точни информации. Доколку постои начин што можеби не е тестиран, но сметате дека е погодно да забрзате одредени деловни процеси, слободно искористете го затоа што ќе ја избегнете конкуренцијата.

БЛИЗНАЦИ
Треба да се концентрирате единствено на вашите сопствени цели, па не дозволувајте никој емоционално да ве уценува или да одреди што ќе правите. Постара или помлада личност ќе ви помогне да постигнете добар дел од вашите стари цели, а во текот на денот, ќе ви помогнат луѓето од кои најмалку очекувате. Креативна идеја ќе ви донесе финансиска корист.

РАК
Треба да ги направите сите веќе направени измени, дури и ако некој близок не се согласува со вас. Кога станува збор за работата, внимавајте да не преземате премногу нови одговорности. Обрнете посебно внимание на планирањето и реалното поставување на роковите. Издржете ги старите ветувања во спротивно ќе излезете лошо.

ЛАВ
Не треба да патувате некаде за да најдете малку возбуда и забава. Планирајте го денот така што ќе имате доволно време за предизвикувачки активности, но оние што нема да ве оптеретат премногу финансиски. Колку повеќе правите за другите, толку повеќе напредок ќе постигнете на крајот. Во приватниот живот, не зборувајте постојано за работа.

ДЕВИЦА
Ќе добиете впечаток дека секој се обидува да ви ги наметне своите идеи и постојано ви кажува како треба да направите нешто. Иако нема да бидете далеку од вистината, обидете се да бидете смирени и не критикувајте никого премногу отворено. Некои предлози навистина вреди за време и внимание, но ако некој прибегне кон сила, подобро да се дистанцирате целосно од таа личност.

ВАГА
Опуштете се и ослободете се од сите предрасуди. Ако се отворите за нови можности и ги прифатите оние предизвици што ве привлекуваат и се умерени, ќе сфатите дека има многу повеќе опции отколку што мислевте. Пократко патување ќе ви се исплати со запознавање интересни луѓе и откривање информации што ќе ви бидат од корист. Станете сериозни во убовта.

ШКОРПИЈА
Вметнете во вашата дневна рутина некои идеи што другите ги имаат или обидете се да го копирате начинот на кој работи личност за која сметате дека е ажурирана. Потрудете се вашиот живот да се движи во поздрава и попродуктивна насока, бидејќи само откако ќе средете сè, ќе можете да им помогнете на луѓето што ги сакате и кои се грижите. Во љубовта можни се кавги и жестоки конфликти.

СТРЕЛЕЦ
Инвестирајте ја својата енергија во иднина. Не дозволувајте да се чувствувате ранливи на нечии барања или коментари, научете како да се дистанцирате и да се дистанцирате од неосновани критики. Ако ви треба предност во бизнисот, погледнете ја старата идеја на креативен начин. Во љубовта слободно прифатете ги предизвиците, големи се шансите за победа.

ЈАРЕЦ
Денот е идеален за разговор за пари и деловни партнерства. Одвојте доволно време за активности што ги планирате со некој близок. Ако имате хоби што сè повеќе го правите, размислете дали можете да го претворите во нов извор на приход. Нема да имате премногу среќа денес во однос на конкуренцијата, затоа не брзајте.

ВОДОЛИЈА
Бидете искрени за тоа што имате и што можете да им понудите на другите, во спротивно може да се соочите со опасно спротивставување, а до крајот на денот и повеќе проблеми. Оставете доволно време за забава и уживање, ќе имате особено среќа во љубовта и романтиката. Патувањето ќе ве привлече, но сепак може да чини премногу.

РИБИ
Веројатно се појавуваат мали несогласувања со семејството и пријателите, но не треба да ги оптеретувате премногу или да направите посебен напор да ги решите денес. Вложете ги своите напори во сè што може да ви донесе напредок на работата. Ако ви пречат прекумерните трошоци, размислете за работа со скратено работно време. Ќе постигнете посебен успех во приватниот живот.

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Мајчиното млеко за бебињата најдобар заштитник од сите вируси и нивните соеви

Објавено пред

на

Со месеци, лекарите, и странски и домашни, зборуваат за тоа како бебињата добиваат антитела преку мајчиното млеко кои ги штитат од коронавирус ако мајката имала 19-та година или била вакцинирана. Ова се однесува и на нејзините мутации, но и на други вируси што ги имала мајката, за кои има антитела во нејзиното тело.

„Ковид 19 е вирусно заболување како и сите други вирусни заболувања. Мајка која страда од какво било заболување, на пример, од сипаници, таа лачи антитела, тие минуваат низ плацентата и го штитат бебето додека е во матката. Ова е апсолутно точно за ковид. Исто така, кога мајката дои, има антитела кои се лачат во млекото. Затоа, ако мајката има антитела, бебето е безбедно “, нагласува гинекологот д-р Мима Фазлагиќ.

Лекарот им кажува на сите жени кои сакаат да бидат вакцинирани да го сторат тоа и да инсистираат на тоа.

„Тоа е светска препорака за бремени жени да се вакцинираат за да се заштитат себе си и бебето во матката. Се разбира дека имаме проблеми во реалниот живот затоа што бремените жени доаѓаат кај мене и ми велат” не сакаа да ме вакцинираат, им рекоа да одам во Трамполин “, но седиштето даде многу јасна препорака. Значи, науката го кажа своето, а науката не е предмет на лично мислење“.

„Колку побрзо се вакцинираме, толку повеќе го спречуваме доаѓањето на индискиот вид и сите други видови.

Истата порака ја има и за жените кои имале ковид – да се вакцинираат еден месец по болеста и негативен тест со цел да се подигне имунитетот.

Извор: Српски Б92

Прочитај повеќе...

Магазин

Диета за 2021 година според бројот на побарувања

Објавено пред

на

Барбара Ролс е основач на волуметриската диета и стана најпопуларна во 2021 година и тоа само како диета која брзо губи тежина.
Волуметриската диета е всушност начин на исхрана. Тоа е систем кој нè учи каква храна смееме да јадеме, кога и во кои интервали. Благодарение на овие податоци, ќе изгубиме тежина без да се откажеме и многу брзо.

Предноста на волуметриската диета е што тежината не се враќа од едноставна причина што нè учи како правилно да се храниме.

Правила волуметриска диета:

Оваа диета ја дели храната во 4 групи:

Првата група (храна со мала густина) – овошје и зеленчук со мала количина калории, обезмастено млеко и супа од зеленчук.

Втората група – овошје и зеленчук со скроб, житарици, месо со малку маснотии, мешунки и јадења со малку маснотии.

Третата група – месо, сирење, помфрит, леб, сладолед и колачи.

Четврта група – чоколади, крекери, чипс, ореви, масла, путер

Волуметриската диета вели дека можете да јадете првата и втората група во големи делови и тие се користат да јадат. Кога јадете храна од третата група, ги ограничувате порциите, а храната од категоријата четири ја сведувате на минимум.

Каде и да можете и кога и да можете, заменете ја четвртата група на храна со првата.

Волуметриската диета сугерира да се јаде храна што содржи големи количини на вода:

Супи од зеленчук и чорби
Свежо овошје и зеленчук, а можеби и варен зеленчук
Јогурт
Тестенини наместо леб.

Што можеме да јадеме?

1. Супа од коски во сите варијанти

2. Тестенини и сите видови оброци од салата

3. Риба на сто начини

4. Пилешки гради

Зошто е толку добра волуметриската диета?

Никогаш не сте гладни. Се јадат три оброци, десерти и закуски. Тоа е само точка и ја јадете таа група на храна што е здрава, нискокалорична. Откако овој систем ќе биде усвоен, тој останува со вас до крајот на животот.

Волуметриската диета е повеќе начин на живот отколку диета.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

На денешен денПред 8 часа

На денешен ден – 19 јуни

1566 година – Роден е кралот Jamesејмс Стјуарт, наследувајќи ја Шкотската круна како Jamesејмс Шести во 1567 година по абдикацијата...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (19 јуни) сабота

ОВЕН Без оглед на околината, немојте само да седите и да чекате за другите, туку да бркате што сакате самостојно...

Здравје и убавинаПред 17 часа

Мајчиното млеко за бебињата најдобар заштитник од сите вируси и нивните соеви

Со месеци, лекарите, и странски и домашни, зборуваат за тоа како бебињата добиваат антитела преку мајчиното млеко кои ги штитат...

МагазинПред 21 час

Диета за 2021 година според бројот на побарувања

Барбара Ролс е основач на волуметриската диета и стана најпопуларна во 2021 година и тоа само како диета која брзо...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден – 18 јуни

1155 година – Папата Адријан IV го круниса германскиот крал Фридрих Први Барбароса за римски-германски император. 1429 година – Француската...

ХороскопПред 2 дена

Дневен Хороскоп (18 јуни) петок

Овен Запаметете го добро овој ден, бидејќи ќе бидете среќни во секој момент. Венера ќе ви донесе насмевка на лицето,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Попоски: Подгответе се за на плажа, следната недела доаѓаат температури до 40°C – детали..

Нестабилноста во попладневните часови ќе се задржи и во следните неколку денови кога ќе имаме локална појава на пороен дожд,...

КичевоПред 2 дена

И кичевскиот комплекс „Куќа на Уметност“ нуди работа за „Кувари и Пиц мајстори“

Кичевскиот реномиран комплекс „Куќа на Уметност“ во с.Кнежино има потреба од „Кувари“ за во кујна и „Пица мајстори“ – професионалци...

СпортПред 2 дена

По првите 45 минути Украина води против Македонија 2:0, но фудбалот се игра 90 минути, одиме до крај!

Селекцијата на Украина по 33 минути игра има убедлива предност против Македонија со 2:0 по првите 45 минути игра. Инаку...

АвтомобилиПред 2 дена

Продажбата на нови автомобили во Европа се зголеми за 74 проценти

Продажбата на нови автомобили во Европа продолжи да расте во мај 2021 година, трет месец по ред, закрепнувајќи се од...

НАЈЧИТАНИ