Следете не

Без категорија

10 факти за Адолф Хитлер, кои сигурно ќе ве изненадат

Објавено пред

на

Адолф Хитлер е личност за која уште многу ќе се дискутира во историјата, за неговите ставови, идеологија, сфаќања на животот.

Денеска на годишнината од неговата смрт ќе претставам факти кои се малце познати за неговото владеење.

1. ХИТЛЕР ЈА ОСЛОБОДУВА ГЕРМАНИЈА ОД МЕЃУНАРДОРНИТЕ БАНКАРСКИ КАРТЕЛИ

Кога Хитлер станува канцелар на Германија, германскиот народ нема работа, нема пари и гладува.Една полна кошница со сто милјарди марки не може да купи ниту еден леб во тоа време.

Многу Германци живеат во бараки, безброј домови и фарми се биле одземени од банките на Ротшилд/Рокфелер.

Со други зборови одговорнoста за големата хиперинфлација е виновна централната бакна во Германија, која има монопол во печатењето на пари.

Германската екомонија е опустошена од банкари, се до доаѓањето на власт на Хитлер.

Кога доаѓа на власт престанува да игра по начинот на Ротшилд/Рокфелер и едно од првите нешто което го прави е да ја опорави корумпираната, базирана на долгови економија.

Тој почнува со печатење на сопствени пари.Новите пари не биле поврзани со злато или друга туѓа валута, односно ја ослободува економијата од светските банкари.

Работниците се плаќани со сертификати, а тие работниците плаќат со стоки и услуги, со што се отвараат нови работни места.

Во одговор на новиот банкарски ситем во Германија, еврејското лоби објавува војна на Германија со бојкот на производите на германските стоки.За две години невработеноста во Германија исчезнува, а за пет години Германија од најбедна станува најбогата држава во Европа.

2. ХИТЛЕР СОЗДАВА ПРОФИТНА ЕКОНОМИЈА СО НУЛА НЕВРАБОТЕНОСТ

Со создавањето на оптествен банкраски ситем, Хитлер продолжува со градење на пони патишта, мостови, канали, пристаништа, како и обноување на веќе постоечките.

Националсоцијалистичка власт настојува жените да бидат домаќинки, а целата работа во обнова на Германија да ја имат мажите.

Националсоцијалистичка Германија е единствена светска економија која имала невработеност која изнесува 0%.

3. ХИТЛЕР ЈА АКЦЕНТИРА СВОЈАТА ПОЧИТ КОН ЖЕНИТЕ, ДЕЦАТА И СЕМЕЈНИТЕ ВРЕДНОСТИ

Поради економскиот хаос кој владеел во Германија пред доаѓањето на Хитлер на власт, Германија имала низок наталитет.

Во 1933 година Хитлер донесува закон кој на младите Германки им дава да добиваат безкаматни заеми од минимум 1000 рајх марки (9 просечни плати) за да основат свој дом и семејство.

За секое родено дете, двојката има право да запази 250 марки.Тој систем создаден од националсоцијалистичка Германија денес е активен во Швејцарија.

Бедните семејства се помагани со финансиска стимулација и семејни и брачни заеми, субвенции за деца добива секое семејство од секој сегмент на општеството.

4. ЗАЧУВУВАЊЕ НА ПРИРОДАТА И ЖИВОНИТЕ

За време на нацистичкото владеење малтретирањето на животно се сметало за голем престап.Ако некој биде фатен како малтетира животно, веднаш бил испраќан во логор.

Кога човек кој се воодушевувал на животните , Хитлер покажува голема загриженост за енденмните животни и создавал закони кои осигурвање нивната сигурност и добар живот.

Во 1934 година Хитлер донесол закон наречен Das Reichsjagdegesetz, односно закон за лов на животни, во кој точно е евидентиран бројот на животни што може да биде убиен за време на лов.Тој закон се користи во повеќето западни земји.

Благодарејќи на тој закон се зачувуваат загрозените видови како волците и евроазискиот Рис.

Во 1935 година се донесува “Акт за заштита на природата во Рајхот”

5. ХИТЛЕР ЗАБРАНУВА ЕКСПЕРИМЕНТИ ВРЗ ЖИВОТНИТЕ

Националсоцијалистичка Германија е прва земја во светот, која забранува вивесекцијата или какво и да е тестирања со живи животни.Забраната е на сила од Април 1933 година.

6. ХИТЛЕР ФИНАНСИРА ПРОЕКТ ЗА “СЛОБОДНА ЕНЕРГИЈА”

На Хитлер му е било јасно дека за Германија да биде независна од светскиот банкарски картел, мора да ја намали зависноста од нафта.

Тој стремеж на Германија во нејзиното развивање, довело до финансирање на истражувања за слободна енергија, кои Германија ќе ја направат независна од нафтата.

Проектот бил наречен Нацистичка камбана, а тој имал три цели:

1. Енергична независност

2. Оружје со огромна сила

3. Напредна технологија

7. ГЕРМАНСКИТЕ РАБОТНИЦИ СЕ ДОБРО ТРЕТИРАНИ

Со зголемувањето на стандардот на живот на сите германски граѓани еднакво, Адолф Хитлер го стимулира духот на другарството, среќата и финансира програми за хумано однесување кон работниците.

-Силно субвенционирање на меѓународни одмори

– 134 000 театарски претстави и концерти за 32 милиони Германци (помеѓу 1933-1938)

– Секој граѓанин добил радио

– 5 дневна работна недела

– Бесплатно општо здраство

– Секој што се откажувал да работи бил затворан.Синдикатите биле забранети.

-Сите големи фабрики и заводи треба да имат катови за одмор, кафе, соблекувална, дури и игралиште и базенти за своите работници.

8. ОРГАНИЗИРАНО ИНДУСТРИАЛНО ПРОИЗВОДСТВО И ЗЕМЈОДЕЛИЕ

За разлика од сегашната американска економија, каде произвдоството е според потребата од профит, во Германија Хитлер прави тоа да биде само производство кое ќе ги задоволи потребите на Германците.

Целта е да се произведува за својата земја се, од кое што се има потреба.

Се субвенционираат фармерите и на сите земјоделски производители им се дава гаранција дека се што ќе произведат, ќе биде откупено.

9. ХИТЛЕР ЈА ЕЛИМИНИРА ПРЕСТАПНОСТА И ГО ПОДОБРУВА ЗДРАВЈЕТО НА ГЕРМАНЦИТЕ

Со доаѓањето на Хитлер на власт, бројот на убиства и кражби рапидно се намалува.

Здраството е исто така подобрено, а за тоа еден британски пратеник кој ја посетил Германија ќе напише

Детската смртност е значително намалена, дури пониска и од онаа во Велика Британија. Туберкулозата и сите други заболувања се значајно намалени.Дури и најбедните луѓе се добро облечени и имат насмеани лица.

10. НИТУ ЕДЕН ГРАЃАНИН НЕМА ДА ГЛАДУВА ИЛИ ДА ЖИВЕЕ ВО СТУД

Основната филозофија на националсоцијалистичка Германија е сите граѓани да имат ист стандард на живот.Германија во тоа време може да се пофали со најголемите програми за социално помагање во историјата со слоган “Никој нема да гладува и да мрзне”

Секоја година високопоставените националсоцијалисти и граѓани излегувале на улица, и собирале средства кои се потребни за нормален живот, со што го зголемувале своето другарство.

Без категорија

Дали знаете дека постојат четири пијалоци кои може да се каже дека се подобри од водата за пиење?

Објавено пред

на

Сепак, ако пиете само вода, нема да можете да внесете одредени потребни состојки кои се добри за вас, вели Фелисија Столер, диететичар и физиолог од Њујорк. „Немојте да ме сфатите погрешно, да се пие многу вода е добро за секого. Но, така нема да внесите доволно антиоксиданти, фитосостојки и други потребни нутрициенти“.

Затоа треба да посегнете по други здрави напитоци за да ја одржувате хидратацијата на вашето тело. Во прилог четири пијалоци кои се подобри од водата:

Зелен чај

Истражувањата покажаа дека овој напиток го намалува холестеролот и крвниот притисок, го стабилизира нивото на шеќер во крвта, па дури и дека уништува клетки на рак.

Зелениот чај го заштитува мозокот. Истражувањата покажаа дека помага во спречување на наслаги на нервите што водат до Алцхајмерова болест, а ја подобрува активноста на мозокот во делот одговорен за меморија.

Во неодамнешна студија презентирана во 2015 година на Меѓународната конверенција за Алцхајмерова и Паркинсонова болест, истражувачите го поврзаа зелениот чај со превенција од ментални болести кај луѓето над 60 години. Тоа се должи на богатството од антиоксиданси што го нуди зелениот чај.

Што е најважно, зелениот чај е многу малку обработуван, па со негова подготовка добивате шолја полна антиоксиданси. Зелениот чај одлично помага и при слабеење.

Кокосова вода

Од 2007 до 2009 година пет пати се зголемила потрошувачката на кокосова вода во САД, а тоа се должи на препораките дека овој напиток е полн со електролити кои на извонреден начин го рехидрираат телото по вежбање. Дури една студија објавена во Medicine & Science in Sports & Exercise докажа дека кокосовата вода ги надополнува течностите во телото подобро од вода.

Таа е богат извор на натриум, калиум и магнезиум основните електролити потребни на телото, а кокосовата вода ги има истите рехидрирачки својства како и спортските пијалоци, минус шеќерот.

Во една чаша пијалок има 60 калории. Некои производители во неа додаваат шеќер, а се препорачува да се купи чиста и да се додадат во неа поблаги овошја.

Пиво

Толку од наводите дека чаша студено пиво ги уништува мозочните келии. Новите анализи во 32 различни студии објавени во весникот PLOS Oneпокажуваат дека пивото го редуцира ризикот од Парикнсонова болест.

Според истражувањата, луѓето кои пијат една или повеќе чаши на ден пиво, но да пијат само пиво, а не да мешаат и вино и ракија, имаат 59 отсто помали шанси да заболат од невродегенеративни болести од луѓето кои не пијат алкохол.

За споредба, оние кои пијат само жестоки пијалоци и тоа повеќепати на ден имаат два пати поголеми шанси за развој на Паркинсонова болест.

Друга добра вест за пивопиите е дека едно истражување објавено во Journal of Agricultural and Food Chemistry потврди дека xanthohumol состојката во пивото помага во борбата со рак, а има и кардиоваскиларни бенефити и го штити мозокот од Паркинсон и Алцхајмер.

Млеко

Има многу контроверзи околу пиењето млеко. Некои нутриционисти велат дека помага во обидот за намалување на тежината, па се до превенција од рак. Некои велат дека млекото помага во здебелеувањето, го намалува нивото на калциум, предизвикува рак, и други болести. Сепак, бројни студии покажаа дека млекото е здрав пијалок.

Ново истражување на Универзитетот на Канзас медицинскиот центар покажа дека пиењето млеко го зголемува нивото на glutathione во мозокот, моќен антиоксидант кој им помага на клетките во борбата со таканаречените слободни радикали.

„Слободните радикали предизвикуваат оксидативен стрес, кој води до различни состојби, меѓу кои и Алцхајмер и Паркинсон“, вели Столер.

Според студијата, возрасните кои пијат по три чаши дневно млеко имаат највисоко ниво на glutathione антиоксидантот.

Прочитај повеќе...

Без категорија

Microsoft ќе ја исклучи поддршката за Windows 10 20H2 во мај

Објавено пред

на

За само неколку недели, на 10 мај 2022 година, Microsoft ќе ја прекине поддршката за корисниците кои не го ажурираат оперативниот систем Виндоус. Имено, тогаш поддршката за Windows 10, верзија 20H2, ќе престане.

Сепак, треба да се има предвид дека ова не е крај на поддршката за Windows 10 воопшто, бидејќи ќе трае до 2025 година. Со овој потег Microsoft сака само да ги „направи“ корисниците, доколку не сакаат да се надоградат на Windows 11, барем да имаат ажурирана верзија на оперативниот систем Windows 10. Компанијата објави дека по тој датум, на корисниците кои ќе повикаат поддршка за верзијата 20H2 ќе им биде наложено да ја надградат до најновата верзија, 21H2. Инаку, Microsoft од почетокот на оваа година агресивно ги тера корисниците да инсталираат нова верзија на ОС на нивните системи.

Што се однесува до крајот на поддршката, таа ќе се однесува на четири варијанти на Windows 10 20H2 OS, кои беа претставени во октомври 2020 година:

  • Windows 10 Home, version 20H2
  • Windows 10 Pro, version 20H2
  • Windows 10 Pro Education, version 20H2
  • Windows 10 Pro for Workstations, version 20H2

Извор: Betanews

Прочитај повеќе...

Без категорија

Од сега споделувајте видеа директно од YouTube на SnapChat

Објавено пред

на

Корисниците повеќе нема да мора да копираат или на друг начин да се обидуваат да споделуваат видеа на YouTube преку Snapchat.

Сега корисниците на Android и iOS можат директно да споделуваат видеа на YouTube преку Snapchat камера, било на Stories или на поединечни Snaps. Исто така, можно е да се применат креативни слоеви, како што е текстот, додека автоматизираните налепници на Snapchat ќе ги одведат гледачите директно до видеото, било во апликацијата YouTube или во веб-прелистувачот.

Сè што треба да направите е да кликнете на „сподели“ во апликацијата YouTube и да изберете Snapchat кога ќе се појави како опција. Snap истакнува дека ова е прв пат линковите на YouTube да можат визуелно да се споделуваат.

Новата опција ќе биде од посебно значење за оние кои сакаат да споделуваат пократки клипови, а за тоа на YouTube има Shorts кои се соодветни за апликацијата Snapchat.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп1 час

Хороскоп за вторник (29 ноември)

ОВЕН Пред да одлучите да направите промени, размислете добро дали само досадата ве мотивира. Имено, тоа не е доволна причина...

Македонија7 часа

Предмалку регистриран земјотрес во околината на Кичево од 2 степени

Слаб земјотрес со интензитет од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево, известува 4News.mk Епицентарот бил на 17...

Македонија11 часа

Од ноќеска повторно малопродажната цена на горивата се намалува, еве по која цена ќе возиме..

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија11 часа

Опасноста демне, вчера 953 санкционирани возачи кои возеле побрзо, дури 500 возила пречекориле брзина во населено место

Во текот на вчерашниот ден (27.11.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија...

Гејминг12 часа

Microsoft открива кога GTA VI може да биде објавена

Се појави документ со поим за можниот временски период на издавање на играта GTA 6. GTA (Grand Theft Auto) е...

Магазин12 часа

Збогум на авионски режим: 5G поврзување со мобилен телефон наскоро во текот на летот

Европската унија ја отвора вратата за инсталирање антени 5G во авионите за да им овозможи на патниците да остваруваат повици,...

Свет12 часа

Кина утре ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 кон својата вселенска станица

КИНА ќе го лансира вселенското летало Shenzhou-15 до својата вселенска станица на 29 ноември во 23 часот (1508 часот по...

Автомобили13 часа

Светот се менува: Секој втор возач ќе се откаже од возилото до 2030 година?

Возачите ќе претпочитаат да користат услуги наместо да поседуваат автомобил. Водечката консултантска компанија за менаџмент и технологија BearingPoint сугерира дека...

Магазин13 часа

Маск потврди дека Twitter ги шифрира директните пораки (DM)

Новиот сопственик на Twitter , Илон Маск, потврди дека компанијата планира да воведе end-to-end енкрипција (E2EE) за директни пораки на...

Магазин13 часа

Маск се заканува дека ќе создаде алтернативен телефон доколку Apple и Google ја забранат апликацијата Twitter

Илон Маск, кој е сопственик на Twitter, изјави дека ќе создаде алтернативен телефон доколку неговата социјална мрежа биде забранета во...

НАЈЧИТАНИ