Следете не

Кичево

Одбележани 75 години од битката кај Кленоец (ФОТО)

Денес со пригодна свеченост и во присуство на голем број на гости, беше одбележана 75 годишнината од една од најкрвавите битки во Втората светска војна што се одиграла во Македонија, наречена „Македонска Кадињача“. Во битката кај село Кленоец-Кичевско животот го положиле 67 борци и триесетина жители од регионот и оваа битка засекогаш ќе биде забележана како една од најкрвавите што се случила кај нас во Втората светска војна.

По подигањето на знамето на Р. Македонија од страна на потпретседателот на боречката организација Гоце Георгиевски, беше интонирана и македонската химна, а свое обраќање имаше и претседателот на МЗ село Кленоец, Живко Сталески.

Денес на 6-ти октомври 2018 година се собравме овде во легендарното Кленоец, за да ја одбележиме 75-годишнината од трагичната битка водена на овие простори од страна на нашите јунаци чии имиња се испишани на овој споменик. Ова село, овој настан, станаа легенда на нашата историја, битката од 6-ти октомври е битка за која вечно ќе кажуваме ние и нашите поколенија за патриотите, за јунаците, кои несебично ги дадоа своите животи за слобода на нашата татковина. Наша задача е да ги поттикнуваме и потсетуваме сегашните и идни генерации, да не го заборават овој датум и ова место и секогаш да им оддаваат почит на сите оние кои со својата храброст и крв, младост и живот, ја пишуваа нашата бурна историја и ја градеа Република Македонија – рече во своето обраќање претседателот, Сталески.

Потоа пред споменикот во село Кленоец беа положени букети свежо цвеќе од страна на Сојузот на борците, Армијата на Република Македонија, месната заедница, резрвните воени старешни, делегација на родниот град на Свештарот, Гевгелија, почитувачи на оваа епопеја и многу други. На крајот ова одбележување беше надополнето со културно-уметничка програма, литературно читање од страна на поети од Кичево и Прилеп, а се претставија и играорците на КУД „Младост“-Кичево, вокалната група „Преродба“-Прилеп. Историски час одржа Виолета Петкоска историчар од училиштето„ Христо Узунов“ од село Другово.

Текст & Фото: Зоран Антоски

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 13 часа

Хороскоп за денес (20.5) Понеделник

ОВЕН Ве очекува прекинување на договорот за работа, а крајот кој е пред вас ви носи нов почеток кој ќе...

БалканПред 17 часа

За овај преубав пар на матура зборуваат сите: Ангела и Дамјан испратија важна порака (ФОТО)

Ангела Богојевиќ (18) и Дамјан Томиќ (19) деновиве се главна тема за јавноста ширум регионот, откако на социјалните мрежи ги...

Временска прогнозаПред 19 часа

Утре попладне дожд и грмежи, УХМР со прогноза за времето до петок

Времето утре ќе биде променливо облачно, попладне на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

КичевоПред 1 ден

Сообраќајна несреќа на мотоциклист према с.Извор Кичевско

Од информации на терен дознаваме дека во моментов пристигнува болничко возило и увидна екипа од ПС Кичево поради случена сообраќајна...

МакедонијаПред 1 ден

Фантастично и историско 8-мо место за Македонија на Евросонг 2019 (ВИДЕО+ФОТО)

Спектакуларен настап на нашата Тамара Тодевска во финалето на Евросонг 2019! На фантастичната бина воТел Авив во Израел, нашата Тамара блесна на...

КичевоПред 2 дена

Ученици после 60 години му подарија душа и џагор на првото училиште по македонски јазик во с.Подвис – Кичевско (ГАЛЕРИЈА)

Првото училиште на мајчин македонски јазик во селото Подвис на 16 и 17 мај 2019 година беше посетено од ученици...

СветПред 2 дена

Со цел памет го нападна Арнолд Шварценегер од зад грб додека снимаше јавен настан, брука! (ВИДЕО)

Американскиот актер Арнолд Шварценегер беше нападнат за време на јавен настан во Јоханесбург. На видеото објавено од медиумската платформа еNCA,...

Временска прогнозаПред 2 дена

Сепак нови промени: Ќе почекаме за сонце и топло време, повторно следат дождови

Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност. Во текот на денот ќе дува слаб до умерен,...

ЗабаваПред 2 дена

Водителката на Евросонг имаше непријатна ситуација, ги покажа гаќичките (ФОТО)

Една од водителките на вечерашниот Евросонг е израелскиот модел Бар Рафаели.Таа една од заштитните лица на Израел па затоа организаторите...

СпортПред 2 дена

Кружна трка: Денешни резултати, за најава на уште по возбудлив спектакл утре во Кичево

Со трката во Кичево овој викенд, започна шампионатот на Македонија во автомобилизам. Карактеристично за нас и нашиот авто-мото Клуб –...

НАЈЧИТАНИ

Close