Следете не

Храна

Денешна трпеза: Пилешки ражничи со кикиритки

Avatar

Објавено пред

на

Состав:

– 500 гр пилешко бело месо

– 3 kлажици путер од кикирики

– малку маслиново масло

– ѓумбир во прав

– Бибер, сол, чили

– црвена пиперка

– кафеави шампињони

– кромид

– варен ориз

Измешајте го месото исечено на коцки со сите зачини и малку вода. Наредете ги на ражничите со зеленчук и испечете ги на електрична скара. Се служи преку претходно подготвениот ориз.

Храна

За денес направете млечен сос за грицки

Avatar

Објавено пред

на

Потребни состојки:

2 тост лепчиња

50 гр. кравјо сирење

20 гр. пармезан

2 зденки

2 лажици крем сирење

2 лажици кисела павлака

½ лажичка сол

Припрема:

Кравјото сирење издробете го, помешајте го со павлаката, крем сирењето, растопените зденки и пармезанот, па промешајте за да добиете хомогена смеса. Потоа посолете го сосот, промешајте го и сервирајте го во малечок сад. Одозгора украсете со рендан варен морков.

Парчињата леб испечете ги на тост, исечете ги дијагонално и послужете ги со млечниот сос. Наместо леб, може да послужите грисини или други солени грицки. Добар апетит!

Прочитај повеќе...

Храна

Пржено пилешко во масло од кикиритки

Avatar

Објавено пред

на

Состојки:

12 делови од кокошка (најубаво да се користат карабатаци и батаци)

1 литар јогурт

1/2 главица кромид, ситно исечен

2 чешниња лук , згмечени и излупени

2 листа од ловор

4 лажички црвена сол

1 лажичка црн бибер

Малку Tabasco сос, доволно за да малку го обои јогуртот

3 чаши брашно

1, 1/2 лажички сенф во прав

3/4 лажички црвен пипер

Масло од кикиритки, за пржење

Подготовка:

1. Исплакнете ги и исушете ги со салфетка деловите од пилешкото. Во голем сад, измешајте ги заедно јогуртот , кромидот, лукот, ловоров лист, 2 лажички сол, 1/2 лажичка црн пипер, и Tabasco сосот. Потопете го пилешкото во маринадата, покријте, и оставете го во фрижидер преку ноќ.

2.Извадете го пилешкото од маринадата и оставете го да се згрее на собна температура пред готвење. Во сад се мешаат брашното, сенфот во прав, 2 лажички сол, црвениот пипер и остатокот од црниот бибер. Земете најлонска кеса и ставете ја мешавината од брашно во неа. Протресете го секое парче од пилешкото едно по едно во кесата се додека целото не се обложи со брашно.

3. Во голема тава ставете поголема количина масло од кикиритки, загрејте ја тавата на 180°Ц. Пополека ставајте од пилешкото во загреаното масло, пржете околу 6 минути, пополека превртете ги парчињата од пилешкото и пржете уште 6 минути, ако сакате пилешкото да добие златно кафеава боја превртете ги уште еднаш.

4. Место на пилешко на жица решетката постави над хартиен бришач обрабени печење состојба да се исцеди. Дозволете на пилешко да се исцеди за 1-2 минути, пред нервира тоа Over (инаку, собира пареа се издига од хартиени крпи и прави влажна, влажен место на вашата пилешки парчиња), тогаш служи топло. Неексплодираните Fried Chicken (ако имате било какви) прави за голем следниве ден-пикник

Прочитај повеќе...

Храна

Тортата со кафе и ореви веднаш ќе ве освои, направете ја!

Avatar

Објавено пред

на

Потребни состојки:

7 јајца

1 маргарин

100 гр. кокосово брашно

200 гр. шеќер

100 гр. шеќер во прав

1 ванилин шеќер

6 лажици брашно

2 дл. сварено турско кафе

2 лажици какао

50 гр. мелени ореви

1 лист обланда

Изматете ги белките со шеќерот, па додадете ванилин шеќер, свареното кафе, брашно и кокосово брашно. Ставете ја обландата во тава за печење и прелијте ја со смесата. Печете ја кората во рерна на температура од 200 степени целзиусови околу 40тина минути.

Сварете ги изматените жолчки со шеќерот во прав, какаото и 2 дл. вода, се додека кремот не се згусне. Оставете да се излади и додадете го разматениот маргарин и мелените ореви.

Премачкајте ја изладената кора со филот, па украсете ја по желба. Добар апетит!

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СлучувањаПред 7 минути

Страшна несреќа во Романовце, загинаа три деца, а шест се повредени од плинска боца

Три деца загинаа, а шест лица се тешко повредени откако во семејна куќа во кумановското село Романовце изутрината експлодираше плинска...

Временска прогнозаПред 12 часа

Утрово студено, додека преку ден ќе имаме сончево време. Од четврток дожд, а некаде и снег

Времето во Македонија наутро ќе биде студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до...

ХороскопПред 15 часа

Хороскоп за денес (23.02) недела

Овен Моментално сте посветени на некои семејни проблеми па немате доволно концентрација за работата. На полето на љубовта, најважно е...

Здравје и убавинаПред 19 часа

Направете природен лек против кивавица

За многу луѓе кивавицата е синоним за сезоната на вируси . Досадна и упорна. За да ја победите, обидете се...

СпортПред 1 ден

(ВИДЕО) Да не беше Левандовски, грешката на голманот Ноер скапо ќе го чинеше!

Баерн – Падерборн 1:1 на полувреме во рамките на Бундес лигата. Баерн поведе со голот на Гнарби, но пред крајот...

ЗанимливостиПред 1 ден

(ВИДЕО) Со парче бакарна жица и потрошена батерија направи изум и изненади милиони!

Некогаш човечката генијалност и науката може прилично да не изненадат. Она што ќе го видите во ова видео е чиста...

ХороскопПред 2 дена

Денешен Хороскоп (22.02) сабота

ОВЕН На некој начин сега ја докажувате својата посветеност на работа. Важно е да се посветите максимално на своите цели....

Временска прогнозаПред 2 дена

Ветерот го донесе снегот: Веќе над Кичево се формираат бели облаци, се оствари ли прогнозата за промена на времето?!

Под влијание на северен ветер се забележуваат снежни наноси во Кичево но сепак со помал интензитет Утре ќе преовладува променливо...

ВидеоПред 2 дена

(ВИДЕО) Младоженецот и залепи шамар на невестата: Таа се сруши, а гостите се шокираа!

Видеото од свадбата со непозната локација стана вирален хит поради одвратното однесување на младоженецот кон сопругата. На краткото видео се...

КичевоПред 2 дена

Во Кичево дарувани 28 единици крв за светскиот ден на извидништвото

Под мотото „Направи добро дело, дарувај крв“ и по повод на Светскиот ден на извидништвото 22 февруари, извидничкиот одред „Мирко...

НАЈЧИТАНИ