Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (22.8) Среда

Објавено пред

на

Овен

Работа – Тензијата е голема поради незавршените работи. Не е лоша идеја да се изолирате малку и да се зафатите со работа.

Љубов – Доколку сте во брак, не очајувајте и не мислете дека партнерот ви го свртел грбот. Имате лоша поставенот на ѕвездите на ова поле.     

Здравје – Одмарајте.     

Бик

Работа – Ако работите на полето на приватен бизнис, ве очекуваат големи вложувања. Пробајте на конструктивен начин да се носите со ситуацијата.    

Љубов – Многу сте пасивни на ова поле. Ако сте сами, ќе поминете мирен и спокоен ден.    

Здравје – Пад на имунитетот.     

Близнaци

Работа – Кога се во прашање одредени заеднички вложувања, не е лоша идеја да размислите добро околу довербата која ја имате кон партнерот во бизнисот.  

Љубов – Под притисок сте и добро би било да најдете издувен вентил за тоа.   

Здравје – Голем стрес денес.  

Рак

Работа – Денес сте особено борбени. Внимавајте на изливите на емоции кон лицата во вашето окружување.     

Љубов – Можен е почеток на тајна љубовна врска која носи одредено ниво на страв. Пробајте да размислите добро.    

Здравје – Покачен крвен притисок.     

Лав

Работа – Одлично расположение на работа. Послушајте го својот внатрешен глас кога станува збор за нови одлуки.     

Љубов  – Се забележуваат прикриени емоции кои не можете долго да ги криете. Признајте веќе еднаш.     

Здравје – Зголемен стрес.     

Девица

Работа – Се занимавате со личните проблеми на вашите колеги, а тоа воопшто не е ваша работа.     

Љубов – Ве привлекува повозрасна личност, па нема долго да размислувате колку е важна содржината на тоа што го застапувате како став.

Здравје – Можна е тахикардија.     

Вага

Работа – Полето на кариера ви е доминатно и не треба да застанувате. Дајте енергија кон тоа што го работите.     

Љубов – Излезете со партнерот. Избегнете ги своите правила овој пат.    

Здравје – Без тегоби.     

Шкорпија

Работа – Активното поле на работа и финансии ве исцрпува. Сакате одмор.     

Љубов – Морате уште многу да направите за да најдете среќа на ова поле.   

Здравје – Дигестивни проблеми.    

Стрелец

Работа – Сте имале и полоши денови, затоа стегнете заби и издржете.

Љубов – Сакате некој покрај себе и немате намера да се интегрирате додека се уште сте во заедница која ви ги отвора вратите кон среќата.    

Здравје – Можни се проблеми со имунитетот.    

Јарец

Работа – Не сте доволно зрели за подобри професионални потези. Се е во тоа дека понекогаш грешите и ги поправувате старите предлози.   

Љубов – Не сте романтични во онаа мера во која партнерот го очекува тоа од вас. Морате да ја сфатите суштината на вашите емоции.  

Здравје – Мигрена.   

Водолија

Работа – Пробувате во ред да ги доведете професионалните работи и воопшто не ви е лесно.     

Љубов – Многу одговорно се однесувате кон емоциите на вашиот партнер. Не сакате да пропуштите ништо важно на ова поле.     

Здравје – Пијте течности.     

Риби

Работа – Забележувате стабилност во однос на тоа што го правите.     

Љубов – Морате да поведете сметка за последиците. Слушнете го внатрешниот глас.     

Здравје  – Болки во коските. 

Занимливости

Генијален „стар“ трик за белеење заби

Објавено пред

на

Белеењето на забите е постапка која постојано треба да ја повторувате, а тоа не е толку евтино доколку често го посетувате стоматологот.

Затоа пробајте ја методата за белеење на забите во домот. Потребни ви се само паста, сода бикарбона и фолија.

Смесата од паста помешана со сода нанесете ја на парче алуминиумска фолија, ставете ја на забите и притиснете за фолијата добро да се залепи на забите. Оставете ја така да отстои неколку минути и отстранете ја фолијата и добро исчеткајте ги забите.

Потоа погледнете се во огледалото!

Бидете подготвени за изненадување, бидејќи забите драстично ќе ја промнат бојата. Ако имате тврдокорни наслаги постапката повторувајте ја два пати неделно.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Џиновски делови од 22-тонската погонска ракета биле пронајдени во близина на брегот на Филипините

Објавено пред

на

Парчиња од кинеската ракета Long March 5B, која вчера неконтролирано падна на Земјата, изгледа дека завршиле во Борнео. Иако погонската етапа на ракетата, тешка повеќе од 22 тони, падна на Земјата во текот на викендот, нејзината точна локација не беше позната. Кинеските експерти го поставија местото на несреќата во близина на брегот на Филипините.

Сепак, локалните медиуми во Борнео тврдат дека остатоците од ракетата завршиле и на тој остров. За среќа паднале на земјоделски ниви и нема повредени.

Астрономот Џонатан Мекдауел, кој го следи движењето на вселенските објекти, забележал дека остатоците паднале многу блиску до селата и куќите.

„Сто метри лево или десно и можеше да биде сосема поинаква приказна“, истакна Мекдауел.

Кина вчера објави дека проектилот паднал во морето кај Филипините. Меѓутоа, додека минувал низ атмосферата, остатоците кои паѓаат од него би можеле да завршат во голем радиус.

Видео од остатоците може да погледнете ТУКА

/rts.rs

Прочитај повеќе...

Занимливости

Во 2022 година исчезнаа 80.000 Bitcoin милионери

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Инвеститорите кои го постигнаа својот статус на милионери благодарение на високата цена на водечката криптовалута, веќе не се милионери, барем повеќето од нив. Драстичниот пад на цената на криптовалутите, главно најпопуларни од сите, значи дека над 80.000 луѓе повеќе не се милионери.

Bitcoin милионери

Пред 9 месеци, поточно на 12 ноември 2021 година, неколку дена откако Bitcoin достигна рекордно високо ниво од 69.000 долари, скоро 109.000 биткоин паричници чуваа повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin.

Денес, кога цената на 1 Bitcoin се бори да го задржи својот нос над 20.000 долари, само 26.284 паричници можат да кажат дека имаат повеќе од 1 милион долари во криптовалута Bitcoin , што значи дека бројот на милионери BTC е намален за над 75 отсто во последните 9 месеци.

Драматичниот пад на вредноста на криптовалутите доведе и до намалување на бројот на „крипто китови“, сопственици на паричници кои имаат повеќе од 10 милиони долари на својата сметка. Бројот на такви корисници падна од 10.587 паричници на 4.342, што е пад од речиси 60 проценти.

И покрај падот на вредноста на целиот крипто-пазар, се појавија над 13.000 нови паричници кои имаат најмалку еден BTC во нивниот дигитален џеб.

Сегашната состојба на пад на цените е комбинација од сложени настани кои имаа негативно влијание врз криптовалутите. Тука мислиме на регулативите на Федералните резерви на САД, геополитичката нестабилност, зголемената инфлација и кредитните стапки. За жал, без вистинска стабилност на финансиските пазари ширум светот, се чини дека цената на Bitcoin и другите криптовалути ќе продолжи да страда уште некое време.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп3 часа

Викенд Хороскоп (сабота 20 август)

ОВЕН Доаѓа време во кое ќе успеете да остварите успех на работно поле. Конечно ќе бидете задоволни со својата работа....

Временска прогноза7 часа

Попоски најавува големо невреме, ова се најновите информации

Во следните денови времето ќе биде многу нестабилно и на многу места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално...

Македонија10 часа

Албански државјани фатени во шверц на 50 кг охридска пастрмка

Денеска (19.08.2022) по преземени мерки и активности од страна на полициски службеници од Одделението за прекуграничен криминал-Струга, во содејство со...

Хроника11 часа

ТАЖНА ВЕСТ: Почина девојката која се здоби со тешки телесни повредни поради страшен удар од автомобил во Тетово

Во Клиничкиот центар во Скопје почина 23-годишната Т.Р, од тетовското село Сараќино која беше тешко повредена како пешак на 15...

Спорт11 часа

ФК Борец и Слога Виница силите ќе ги одмерат на 24 август

Комисијата за натпревари при ФФМ на денешната седница донесе одлука натпреварот во рамките на првото коло од Втора МФЛ помеѓу...

Автомобили13 часа

Дали знаете како е создадена мерката – коњска сила?

Во автомобилската индустрија, коњската моќност стана стандард за изразување на моќта на агрегатот, односно неговата максимална моќност. Овој термин настанал...

Магазин14 часа

Како да избришете дупликат слики и видеа на Android

Често се случува да имате повеќе копии од иста слика или видео на вашиот телефон. Ова може да биде проблем,...

Магазин14 часа

ОПАСНОСТ ЗА КОЈА НЕ СТЕ СВЕСНИ Полнењето на мобилниот телефон преку ноќ е многу ризично

Ова е една од најлошите работи што можете да ги направите кога станува збор за полнење на батеријата Се подготвувате...

Свет14 часа

Од Лондон до Мајами за помалку од 5 часа? Се враќаат суперсонични авиони

Само да се потсетиме на нереалните брзини што ги постигна Concorde. Овој француско-британски проект е еден од најбрзите патнички авиони...

Магазин14 часа

Instagram ќе тестира фотографии во резолуција 9:16

Instagram наскоро ќе им овозможи на корисниците да објавуваат фотографии во 9:16 на нивниот feed, како дел од тестот што...

НАЈЧИТАНИ