Следете не

Здравје и убавина

Добро е да се знаат, 5 рани знаци на срцев удар

Објавено пред

на

Болестите на кардиоваскуларниот систем сè повеќе се јавуваат кај помладата популација. Голем број на срцеви напади се забележани кај лица на возраст од 30 до 35 години. Меѓутоа, со навремен третман, може да се избегнат фатални последици. Затоа е важно навреме да ги откриете првите симптоми на срцев удар.

Како да препознаете срцев удар?

Повеќето луѓе се сигурни дека ситуацијата се развива брзо, проследено со остра болка. Всушност, пред да се појави срцев удар, симптомите што тешко можат да се поврзат со оштетување на срцето може да се појават многу порано. Телото се обидува да се бори против болеста самостојно, да го контролира притисокот и пулсот, но може да го забележите проблемот ако обрнете внимание на следниве симптоми.

1. Пореметување во спиењето  

Луѓето ја поврзуваат хроничната несоница со замор поради работа, стрес, диета или недостаток на витамин. Но, 50% од жените кои преживеале срцев удар, изјавиле дека имаат долгорочно нарушување на спиењето. Овој симптом е поврзан со тешко снабдување со крв на мозокот, незабележлив развој на хипоксија и промени во хормоналното ниво. Честопати се случуваат напади на вознемиреност, расте раздразливоста, проследена со сериозен замор …

2. Кратко останување без здив

Пред срцев удар, многу пациенти забележале останување без здив, што се појавило без очигледна причина. Плиткото дишење се случи дури и кога лесно седите или одите. Кашлицата се појави во отсуство на други знаци на настинка или грип. Сепак, во почетната фаза, пациентот може да почувствува мала болка или пецкање во градите, и тоа воопшто не му пречи. Овие симптоми се јавуваат кај 40% од луѓето кои имале срцев удар.

3. Промена на киселини во желудникот

Дигестивниот систем е првиот што реагира на срцеви проблеми. Со намалување на протокот на крв, киселоста во желудникот може да се зголеми, па се појавуваат металоиди, болка во хипохондрија и грчеви во стомакот, а често се јавува повраќање. Овие симптоми и гадење жените се припишуваат на лоша исхрана и диета. Променете ја диетата, консултирајте се со нутриционист, но доколку симптомите продолжат – консултирајте се со доктор.

4. Ладна пот

Ако ненадејното потење не е поврзано со страв, мора да бидете внимателни: појавата на ладна пот на челото без причина може да биде симптом на срцев удар. Кога миокардниот мускул е преоптоварен, телото се обидува да го контролира порастот на температурата и отстранува вишок течност, намалувајќи

5. Болка во рацете и рамената

Болката во рацете и вратот не е секогаш знак на остеохондоза или замор: ако срцето работи наизменично, артериите што го хранат мозокот и ‘рбетниот мозок се стеснуваат. Има грчеви, вкочанетост, болка во задниот дел на главата. Само специјалистички преглед или ултразвук може да ги препознае првите знаци на болеста.

Срцев удар често се јавува кај жени постари од 45 години. Ризикот се зголемува во менопауза, ако работите напорно и сте изложени на стресни ситуации.

За да спречите опасна ситуација, да се откажете од лошите навики, да се грижите за тежината и холестеролот, не заборавајте да спиете 8 часа. Тоа ќе го чува вашето срце.

Здравје и убавина

Кинески научници идентификуваа нов ген кој води до ретка болест на крвта

Објавено пред

на

Кинеските научници идентификуваа нов ген чиј недостаток може да доведе до хемофагоцитна лимфохистиоцитоза (HLH), ретка и опасна по живот болест на крвта, објави новинската агенција Ксинхуа.

Болеста најчесто се јавува во раното детство, а единствена ефикасна терапија е трансплантација на матични клетки. Во претходните студии се идентификувани 12 ризични гени, но тие можат да објаснат само мал број случаи на HLH.

Новата студија, чии наоди беа објавени во списанието за хематологија и онкологија, може да им помогне на лекарите да ги прегледаат популациите со висок ризик за оваа генетска болест и да ги зголемат стапките на рана дијагноза и третман.

Користејќи ја технологијата за секвенционирање на целиот геном, истражувачите од Пекингшкиот институт за геномика, во рамките на Кинеската академија на науките и во соработка со Детската болница во Пекинг на Националниот медицински универзитет, идентификуваа нов NBAS ген кај кинески пациенти со HLH.

Според резултатите од студијата, која опфатила 237 случаи, проценетата фреквенција на варијанти на НБАС кај засегнатите деца била 2,11 отсто, што го прави НБАС вториот најчест мутиран ген. Првиот, наречен PF1, има стапка на мутација од 3,8 проценти.

Истражувањето е најнов пример за засилените истражувачки напори на Кина за спасување на милиони пациенти со ретки болести во земјата, рече Ксинхуа.

/beta

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Дали луѓето со висок крвен притисок можат да пијат кафе?

Објавено пред

на

Фото: Unsplash

Иако нашироко се верува дека кафето го зголемува крвниот притисок, не постои истражување кое потврдува дека тоа е вистина.

Експертите од Германското здружение за срце велат дека можете без страв да пиете најмалку четири шолји дневно, дури и ако страдате од висок крвен притисок. Тие истакнуваат дека не постојат научни докази дека кофеинот е лош за хипертензија.

Кафето може да го подигне крвниот притисок за кратко време бидејќи кофеинот го стимулира кардиоваскуларниот систем и го забрзува пулсот, но тоа обично се случува доколку не сте навикнати на кофеин.

Покачувањето на крвниот притисок е помало кај луѓето кои редовно пијат кафе. Овој ефект се јавува по редовно пиење кафе една до две недели, се вели во соопштението на Германското здружение за срце.

Тоа важи и за зелениот и црниот чај, со оглед на тоа дека и тие се стимуланси.

Сепак, треба да пробате ограничено пиење, што е максимум 400 милиграми кофеин дневно доколку размислувате за здравјето на срцето, велат од ова здружение.

Тоа е сигурно повеќе отколку што повеќето луѓе веројатно ќе пијат – околу четири до пет шолји филтер кафе на ден.

Ако планирате да го измерите крвниот притисок, направете го тоа пред да конзумирате кафе или околу 30 минути потоа, за да бидете сигурни дека тоа нема да влијае на мерењето.

Во меѓувреме, обидете се да ги избегнувате таблетите со кофеин, советуваат од оваа асоцијација, бидејќи тие можат негативно да влијаат на крвниот притисок.

/n1info.com/

Прочитај повеќе...

Здравје и убавина

Овој рецепт за само три дена ги чисти вашите бели дробови

Објавено пред

на

Никој од нас нема време да ги примени комплицираните режими на исхрана кои се неопходни за чистење на организмот. Затоа ви го претставуваме методот кој ќе ви помогне да ги исчистите белите дробови за само три дена.

Многу луѓе никогаш во животот не запалиле цигара а имаат проблем со белите дробови, додека други се пушачи и по 30-40 години, а ги немаат тие проблеми.

Изгледа дека се е индивидуално, но цигарите сепак допринесуваат за лошата состојба на белите дробови. Овој метод им е повеќе потребен на пушачите, но без разлика дали сте пушач или непушач, сигурно ќе ви годи да ги исчистите белите дробови од токсини.

Еве како да го направите тоа за само три дена.

Два дена пред овој процес би требало да престанете да конзумирате млечни производи, а вечерта пред првиот ден од режимот, испијте шолја билен чај пред спиење.

Тоа ќе помогне за вашите црева да се ослободат од токсините, што е значајно за белите дробови да не бидат преоптоварени во текот на процесот на детоксикација.

Постапка:

Исцедете два лимони во 300 милилитри вода и испијте ја пред појадок.

Испијте 300 милилитри сок од грејпфрут или ананас. Овие сокови содржат природни антиоксиданси кои се важни за здравјето на белите дробови.

Меѓу појадокот и ручекот испијте 300 милилитри чист сок од моркови. Тоа ќе помогне за да се зголеми алкалноста на крвта.

Во текот на ручекот треба да испиете 400 милилитри сок богат со калиум. Калиумот е клучен елемент за чистење на белите дробови. Рецептот за овој сок следува во продолжение.

Рецепт:

Во соковник исцедете 350 грама пашканат, 350 грама зелени пиперки, 200 грама поточарка и 350 грама краставици. Тоа би требало да биде мерката за околу 400 милилитри сок.

На крајот, пред спиење треба да испиете 400 милилитри сок од брусница.

Покрај овие сокови, треба да водите сметка и да вежбате во текот на тие денови, доволно да спиете, а можете да направите и топла купка барем 20 минути дневно за да ја зголемите детоксикацијата.

Овој режим можеби е малку напорен, но за само три дена ќе почувствувате неверојатни резултати.

/denar.mk

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Lifestyle57 секунди

Научниците открија колку мравки живеат на Земјата

Се предвидува дека човечката популација во светот ќе надмине 8 милијарди во наредните месеци. Во споредба со мравките, тоа е...

Магазин4 минути

Samsung патентирал препознавање лице со две камери под екранот

Иако новиот патент датира од март 2021 година, Samsung веќе има големо искуство со вакви камери, а серијата Fold веќе...

Магазин6 минути

Сега можете да поништите праќање порака и на iPhone

iMessage за iPhone доби можност за враќање на испраќањето, како и за уредување пораки – еве како можете и вие...

Магазин8 минути

Британската полиција го уапси наводниот хакер на „GTA VI“: Има само 17 години

Според извештаите, тоа е поврзано и со сајбер нападот врз Uber Полицијата во Велика Британија уапсила 17-годишен хакер. Според последните...

Магазин11 минути

Што се случува кога блокирате некого на WhatsApp?

WhatsApp е популарна алтернатива на мејнстрим апликациите за пораки како iMessage и Facebook Messenger, а многумина ја користат услугата како...

Хороскоп12 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт14 часа

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

Спорт15 часа

Барди: „Имаме нови играчи кои во своите клубови даваат голови, нашето време доаѓа, утре одиме на победа пред нашата публика!“

Македонија одигра добро во Тбилиси, но загуби. Капитенот Енис Барди вели дека сепак резултатот е најважен и верува дека сега...

Спорт18 часа

Сите на стадион утре и заеднички со срце да ја бодриме Македонија против Бугарија

Фудбалската федерација на Македонија ги повикува навивачите кои ќе ја бодрат македонската А репрезентација на утрешниот натпревар против Бугарија на...

Временска прогноза18 часа

Попоски најавува пороен дожд, еве кога може да се очекува

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

НАЈЧИТАНИ