Следете не

Lifestyle

Подготовки за викенд: 7 коктели кои се прават од само две состојки!

Објавено пред

на

Коктелите се одлична прилика да се дружите, но најдобро од сè е што не ви требаат куп состојки за да пиете убави пијалоци. Во некои варијанти, шејкерот не е ни потребен. Ако сакате да се оддалечите од џин и тоник или вотка измешана со сок, пробајте некои од другите комбинации – и забавата може да започне!

Мартини

Мартини е класика со две состојки за која не се потребни големи вештини. Служете го многу ладно и ставете неколку маслинки или кора од лимон во чашата. Во чаша измешајте 50мл вотка и 10мл сув вермут, пополнете го со мраз и кратко промешајте. Префрлете го во  шејкер (не тресете) и исцедете го во чаша.

Џин и чај

Чајот станува сè поголем хит на сцената со коктели. Миксолозите неуморно ги истражуваат најдобрите комбинации во пијалоците, мешајќи со црн, зелен, бел и овошен чај со различни видови џин. Измешајте 60мл џин со 90мл црн ладен чај. Доколку сакате, можете претходно да земете парче портокал, да го ставите на стаклото на чашата и да ставите шеќер на врвот од чашата за подобар вкус.

 Greyhound

Сè што ви треба за овој коктел е 60мл вотка и сок од грејпфрут. Наполнете ја чашата со мраз, истурете вотка и сок до врвот и промешајте. Ако имате грозје од рузмарин, користете го за декорација, но кора од грејпфрут исто така ќе послужи. Уживајте!

Black Russian

Коктелот од ликер и кафе нема многу врска со Русија, освен вотката што традиционално се пие таму. Ставете мраз во чаша за мешање и истурете вотка и ликер од кафе. Нежно промешајте 30 секунди до една минута и сервирајте.

Палома

Мексиканскиот класик е ослободувачки летен коктел.Освежува уште на првата голтка. По желба украсете со грејпфрут.Наполнете чаша со мраз и истурете 60мл текила, додадете сок од грејпфрут и промешајте. Ако сакате, можете да додадете и неколку капки лимон.

Куба Либре

Кубанскиот класичен коктел беше чест гостин во Хрватските кафулиња години пред да стане познат, а со лиметата(вид на лимон) се одделува од популарната рум-кола. Исцедете ја лиметата во чаша, ставете мраз и додадете ги румот и кока-колата.На крајот, украсете го коктелот со парче лимета.

Скоч и сода

Ретко кој коктел може да биде полесен за подготовка отколку виски со сода. Би било идеално да имате шкотско виски, популарниот Скоч. Истурете 60мл виски преку мразот во чашата, а потоа додадете сода и уживајте.

Lifestyle

Мартин од „Некст тајм“ ќе се жени, неговата избраничка го кажа судбоносното „ДА“

Објавено пред

на

По речиси седум години љубовна врска пејачот од популарното братско дуо Next Time – Мартин Филиповски се реши и ја побара за жена својата избраничка Андреа Белеска.

Како што знаеме Белеска е од Кичево, доста позната и успешна во својата спортска кариера, честопати е прогласувана за најдобар ракометен играч во повеќе клубови каде настапуваше, додека моментално ги брани боите на шведски тим.

Од екипата на Порта.мк упатуваме честитки за среќен брак, вечна слога и љубов, за многу дечиња!

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Денес им е роденден: Славчо Попоски, еден од најпознатите метеоролози во Македонија, неговите успешни временски анализи се најчитаните кај нас и на Балканот

Објавено пред

на

Денеска им е роденден: Славчо Попоски, еден од најпознатите метеоролози во Македонија, воедно и наш долгогодишен соработник и автор на метео прогнозите произлезени преку нашиот медиум.

– Среќен сум и се радувам на секој ден, уште повеќе денес, кога ми е роденден. Најнапред ќе ги завршам работните обврски, за потоа да можам да се посветам на моите најмили. Пред нас е убаво септемвриско пладне и затоа решив со семејството и најблиските пријатели, да прославиме во ресторан, на отворено. Имам многу желби и очекувам исполнување. Ја споделувам мојата радост со сите вас драги мои граѓани и сограѓани, и секако ви благодарам многу за честитките кој ги имам во огромен број – на кратко преку телефонски разговор за Порта.мк ни истакна Попоски

Уште еднаш, среќен роденден и само успеси на секое поле, многу здравје, среќа и љубов!

Неговите најнови вести може да ги читате исто така на Метеоаларм – ТУКА

Прочитај повеќе...

Lifestyle

Земјата е тркалезна: 500 години од патувањето на Магелан низ светот

Објавено пред

на

Фото: wikimedia.org

Пред 500 години беше завршено првото обиколување, кое даде доказ дека Земјата е тркалезна. За некои тој настан е поважен од слетувањето на Месечината, но некои сепак мислат дека Земјата е рамна.

И 500 години откако остатоците од експедицијата на Фердинанд Магелан се вратија во Шпанија и донесоа доказ дека Земјата е тркалезна, само во Бразил повеќе од 11 милиони луѓе веруваат дека земјата е рамна плоча. Ова го покажува новото истражување на јавното мислење на институтот „Датафолха“, пренесува Дојче веле.
„Рамните заземјувачи“ не му веруваат на Магелан

Неколку дена по точната 500-годишнина од крајот на експедицијата која докажа дека Земјата е тркалезна, на шпанскиот остров Менорка се одржува конгрес на шпанските „рамни заземјувачи“. Интересот за тој конгрес беше толку голем што организаторите беа принудени да бараат поголема сала, вели организаторот на тој собир Марија Љомпарт.

Таа и нејзините созаговорници веројатно ќе ги игнорираат државните свечености во вторник, 6 септември, кога шпанскиот крал Фелипе Шести ја одбележува 500-годишнината од враќањето на Викторија, единствениот од петте бродови што се врати во родното пристаниште Санлукар. де Барамеда во Андалузија по тригодишна одисеја.

Повеќето од 239-те морнари кои тргнале кон Индија во 1519 година во потрага по зачини не се вратиле живи. Меѓу нив бил и водачот на експедицијата Фернандо Магелан, Португалец кој пловел под шпанско знаме и по кого го добил името теснецот на крајниот југ на американскиот континент кој води од Атлантикот до Тихиот Океан.

До откритието поради бибер и цимет

„Историски гледано, тоа патување е поважно од слетувањето на човекот на Месечината. Тоа откритие тогаш практично промени сè“, изјави шпанскиот вицеадмирал Хоркада Рубио од комитетот за прослава на годишнината од обиколувањето на планетата Земја, која во Шпанија се слави под името „Пет века“.

На сличен став е и сонародникот на Магелан, претседателот на португалскиот парламент, Аугусто Сантос Силва. Тој го нарекува првото обиколување на светот „првата глобална акција“.

Португалската круна, сепак, не била заинтересирана за експедицијата на Магелан на запад во тоа време, бидејќи веќе воспоставила профитабилна трговија со зачини долж источната рута до Индија (откриена од португалскиот морепловец Васко де Гама).

Магелан ги оставил своите коски на Филипините

Пингвините, теснецот, соѕвездијата и телескопите се именувани по Магелан, но тој самиот не го преживеал патувањето околу светот. Загинал во 1521 година во битка со домородците на Филипините. Според приказните, тој лично бил убиен со отровна стрела од началникот Лапу-Лапу, кој денес на Филипините се слави како национален херој.

Копија од бродот „Викторија“ може да се посети денеска во пристаништето Санлукар де Барамеда. По повод годишнината, дури и стриминг сервисот „Нетфликс“ продуцираше серија за „Експедицијата што го промени светот“. Едно е речиси сигурно: Љомпарт и нејзиниот тим од рамна земја сигурно нема да ја гледаат таа серија.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Хороскоп8 часа

Хороскоп за понеделник (26 септември)

ОВЕН Денес бидете внимателни да не се најдете себеси во некои контраверзни ситуации. Доколку проблемите ви изгледаат како да ќе...

Спорт10 часа

Ѓоковиќ играше повреден, за медиумите изјави дека се надева на поголема подготвеност во Торино

Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ призна дека веќе неколку дена има проблеми со повреда на зглобот на десната рака, пренесуваат...

Спорт11 часа

Барди: „Имаме нови играчи кои во своите клубови даваат голови, нашето време доаѓа, утре одиме на победа пред нашата публика!“

Македонија одигра добро во Тбилиси, но загуби. Капитенот Енис Барди вели дека сепак резултатот е најважен и верува дека сега...

Спорт14 часа

Сите на стадион утре и заеднички со срце да ја бодриме Македонија против Бугарија

Фудбалската федерација на Македонија ги повикува навивачите кои ќе ја бодрат македонската А репрезентација на утрешниот натпревар против Бугарија на...

Временска прогноза14 часа

Попоски најавува пороен дожд, еве кога може да се очекува

Денес времето ќе биде стабилно, суво и сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен ден1 ден

25 септември – На денешен ден

1345 година – После три години неуспешни обиди, српскиот император Дусан го освои Сер, кој ги водеше патиштата што доведоа...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (25 септември)

ОВЕН Иако не сакате да чувствувате притисок од другите луѓе додека работите, денес Овенот може да го стори токму тоа...

Скопје2 дена

Во Скопје утре посебен сообраќаен режим во следниве реони поради „ИТ трка“

Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 25.09.2022 (недела), со почеток во 09.00 часот, во организација на Здружението...

Култура2 дена

(ФОТО) IQ UP! – Кичево официјално започна со работа, дечињата со нетрпение го очекуваат следниот час преку првата македонска едукативна франшиза

IQ UP! (www.iqup.mk) е прва македонска едукативна франшиза за деца од 5 до 12 години. Компанијата IQ UP! е дел од...

Скопје2 дена

Нов случај со измама за наводно случена сообраќајка, старица оштетена со 7260 евра

На 23.09.2022 во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно...

НАЈЧИТАНИ