Следете не

Кичево

Започнува проектот „Факти за градот Кичево“

„Факти за градот Кичево“ преставува проект на историчарот Доц.Др Никола Митровиќ Бабе и е своевидно продолжение на проектот „Факти за градовите“ во кои нема да биде само нашиот град Кичево, опфатени се и градовите Охрид, Струга, Битола и Скопје.

„Факти за градот Кичево“ е хартиен додаток со секое нарачано кафе низ кичевските кафетерии и ресторани во кои има пишани податоци за урбаната историја на градот Кичево.Податоци кои покрај едукација допринесуваат и за забава и дополнителна кафе тема на разговор. Така можете да ги сретнете податоците кога е изграден булеварот во градот Кичево, кој бил првиот хотел во градот, кога градот Кичево добил улично осветлување и слични други тематики од градската историја.

Самата идеја започнува да се имплементира од понеделник 03.12.2018 година во Lоungе bar New Аge а ќе се прошири низ другите кафетерии и ресторани кај кои ќе има интерес. Проектот е заштитен и го има во три јазици, македонски, албански и англиски.

За сите заинтересирани, дополнителни нарачки од „Факти за градот Кичево“ може да се извршат на електронската пошта: nikmitrovic@yahoo.com

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

ЗабаваПред 3 часа

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 3 часа

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

Без категоријаПред 11 час

Со ѕидни цртежи учениците од ОУ „Санде Штерјоски“ го разубавија училиштето

Благодарение на инвентивноста и желбата на учениците од осмо и деветто одделение, ѕидот на училиштето во кое до скоро ја...

Без категоријаПред 12 часа

Закопал стара гума во дворот. Ќе се воодушевите кога ќе видите зошто!

Луѓето од секогаш се во потрага по креативни идеи кои ќе го разубават нивниот животен простор, а кои не бараат...

Без категоријаПред 12 часа

Позитив видео кое ќе ве наежи, пробај да не заплачеш!

Видео на кое не можете а да не пуштите солзи….

ЖивотПред 12 часа

Притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат до 25-тата година

Видео со моќна порака го прикажува притисокот кој родителите од Кина го вршат врз своите ќерки за да се омажат...

Временска прогнозаПред 12 часа

Кон крајот на денот ќе биде нестабилно со можни врнежи од дожд во реони

Времето попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со...

ЗабаваПред 1 ден

Дневен Хороскоп (25 Јуни) Вторник

ОВЕН Иако вашите очекувања не се преголеми, денес е неповолен ден за вас, па тешко дека ќе успеете да остварите...

КичевоПред 1 ден

Св.Пречиста Богородица: Косење на ливади оваа сабота и недела, обезбеден превоз за сите што ќе пружат помош

Почитувани пријатели Ве известуваме дека на ден 29.06 сабота и 30.06 недела се започнува со косење на Манастирските ливади од...

КичевоПред 1 ден

Прскање против комарци во наредните два дена во Општина Кичево

Во наредните два дена на територија на Општина Кичево ќе се спроведе превентивна систематска дезинсекција. Оваа операција ќе се изведува...

НАЈЧИТАНИ