Следете не

Занимливости

Редовен Хороскоп | 01.02 Петок

Објавено пред

на

Овен

Ситуацијата на работа е стабилна и задоволни сте со околностите во кои се наоѓате. Можете да очекувате добар ден.

Подготвени сте да бидете уште некое време сами за да ја најдете личноста која ви одговара.

Ќе ви годи рекреација.

Бик

Денешниот ден е одличен во однос на работата. Не се грижете за ништо.

Личноста која ја запознавте ни носи многу љубов. Пред вас е поволен ден за почеток на нова врска.

Имате многу сила и енергија.

Близнаци

Можете да очекувате силна поддршка од личноста со која сте пријатели пред се, но и колеги.

Ако сте слободни, денот е одличен за нови познанства.

Зголемете го внесот на течности.

Рак

Подготвени сте да работите прекувремено за да остварите добри резултати на полето на работата за да ги подобрите своите финансии.

Ако ви се допаѓа личност родена во знакот Стрелец, можно е односот да ви биде покомплициран.

Внимавајте на имунитетот.

Лав

Не допуштајте да влијае на вас негативната атмосфера во која се наоѓате.

Потребна ви е нова љубов иако се уште не сте ставиле точка на старата.

Грлото ви е чувствително.

Девица

Не е претерано поволен ден за вас. Можни се проблеми и компликации.

Можете да очекувате добар однос со партнерот ако сте во брак. Имате чувство дека совршено се надополнувате.

Ве мачи вртоглавица.

Вага

Поволен ден за приватен бизнис како и за нови важни одлуки.

Можете да очекувате интересен развој на случувањата на полето на емоциите. Симпатијата која ја имате е заинтересирана за вас.

Слаба циркулација.

Шкорпија

Новите ситуации на работа ви носат чувство на нервоза и неизвесност. Можно е и самите да не сте сигурни во која насока оди тоа.

Ве очекува интересно познанство преку пријателите или на некоја забава.

Здравјето е добро.

Стрелец

Потрудете се сериозно да се посветите на своите обврски ако сакате да дојдете до подобрување на ова поле.

Чувствувате тензија во љубовта и постои некоја несигурност во вашиот однос.

Можни се проблмеи со бубрезите.

Јарец

Решени сте да се посветите на својата работа, но постојат некои лични проблеми кои ви пречат во тоа.

Можно е едно скорешно познанство да почне да станува позначајно одошто сте се надевале.

Проблеми со стомакот.

Водолија

Ако сте напнати, таа тензија и лоша енергија ќе им ги пренесете и на колегите.

Спонтано ќе запознаете личност која во вас ќе пробуди силни чувства.

Пад на имунитетот.

Риби

Новите информации кои доаѓаат во вас, на некој начин ве подготвуваат за некои опасности.

Можно е да и се допаѓате на личност која не ја познавате доволно добро.

Избегнувајте го алкохолот.

Занимливости

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

Објавено пред

на

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци!
Сите претплатници кои ќе се определат за Total TV Extra или Total TV Premium пакетот ги добиваат следните поволности:

✅Првите 9 месеци плаќаат намалена претплата за 50 % или за пакетот Екстра – 349,50 денари, а за пакетот Премиум 499,50 денари.
✅Пинк пакет бесплатно за време на договорната обврска
✅Cinestar TV Premiere HD и Club X промотивно во првите 9 месеци за претплатниците на Екстра пакетот.
✅ЕОН бесплатно на еден уред
✅Бесплатна инсталација
✅Бесплатно користење на опрема

За Кичево и регионот контактирајте на 070/855-540

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 3 часа

Moto GP: Среќен крај и завршница на пиедесталот за Фабио Квартараро

Францускиот мотоциклист Фабио Квартараро денеска ја освои титулата во Мото ГП. Денешната трка за Големата награда на Емилија Ромања ја...

СкопјеПред 7 часа

Скопјанец лишен од слобода, превезувал мигранти према Гевгелија

На 23.10.2010 19.00 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, на место викано „Клучка – с.Смоквица“, полициски сужбеници од Полициската станица...

МакедонијаПред 7 часа

Прилепчанец фатен жив додека обивал автомобил

На 23.10.2021 во 21.30 часот на ул.„Рампо Левката“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Д.(38)...

На денешен денПред 12 часа

На денешен ден: 24 октомври

1360.- Англискиот крал Едвард III од Франција и францускиот крал Жан II Бон потпишаа договор во Кале за завршување на...

ХороскопПред 19 часа

Хороскоп за денес (24 октомври) недела

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

ГејмингПред 23 часа

Grand Theft Auto: „The Trilogy – Definitive Edition“ пристигнува во ноември, ова се перформансите кои ќе се потребни на вашиот компјутер

Поминаа неколку недели откако Rockstar официјално го објави Grand Theft Auto: The Trilogy – Definitive Edition. Сега студиото повторно се...

СпортПред 1 ден

(ВО ЖИВО) Репрезентативките до 19 години во поход против Белорусија

Девојките до 19 години денес во 18.00 часот одат по нова победа против домаќинот на квалификацискиот турнир Белорусија 🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰🇲🇰 Гледајте...

БалканПред 1 ден

Состојбата со Ковид-19 на балканот

Во Хрватска, се забележани 3.585 нови случаи на вирусот Корона, а 25 лица починале, објави во саботата на националната цивилна...

Временска прогнозаПред 1 ден

Детали за временската прогноза, ќе биде уште по студено

До крајот на денов времето во Македонија ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб до умерен ветер од...

ХороскопПред 2 дена

Хороскоп за денес (23 октомври) сабота

ОВЕН Максимално сте посветени на обврските и работата, одговорни сте и важно ви е да решите некои проблеми. Доколку имате...

НАЈЧИТАНИ