Следете не

Занимливости

14.07 Сабота | Вашиот дневен Хороскоп

Avatar

Објавено пред

на

ОВЕН
ЉУБОВ:Различните несогласувања кои вам ве пратат во дијалогот со саканата личност не се безначајни, но не се ни тема која треба постојано да се повторува.
РАБОТА: Претерувате со своите амбициозни планови и различни барања, па така ве очекуваат негативни коментари.
ЗДРАВЈЕ: Посветете внимание на работите кои позитивно влијаат на состојбата на вашиот дух и расположение.
БИК
ЉУБОВ: Партнерот се обидува да ви помогне или да ве расположи со совите идеи. Прифатете позитивен поттик и нечие присуство.
РАБОТА: Одредени работи кои ги премолчувате пред соработниците, лесно можат да ве доведат во непријатна ситуација. Побарајте нечиј совет.
ЗДРАВЈЕ: Ќе ви одговара повеќе часовен сон.
БЛИЗНАЦИ
ЉУБОВ: Делувате вознемирено, не можете да ги остварите своите намери во средба со саканата личност. Очекувате расплет.
РАБОТА: Непотребно се заплеткувате во непотребни работи. Немате доволно енергија да се ангажирате на паралелни работи.
ЗДРАВЈЕ: Во вечерните часови ќе ви одговара психолошка релаксација.
РАК
ЉУБОВ:Решете ги своите емотивни дилеми пред некој да не изненади или да ве фати “на дело”.
РАБОТА: Претераното истакнување пред соработниците привлекува негативни коментари
ЗДРАВЈЕ: Контролирајте ги своите внатршни конфликти.
ЛАВ
ЉУБОВ:Очекувате пријатно изненадување во средбата со личноста која добро ги познава вашите желби и потреби.
РАБОТА: Направете се што е потребно за да исполните нечии критериуми. Не се откажувајте од своите намери.
ЗДРАВЈЕ: Зачувајте го оптимизмот и самодовербата
ДЕВИЦА
ЉУБОВ: Се обидувате да игнорирате нечие присуство или порака. Неможете да останете имуни и рамнодушни на емотивните искри кои ве погодуваат.
РАБОТА: Амбициите може да ве заведат на погрешно решение. Реално измерете ги личните можности и избегнувајте различни комбинации во деловната соработка.
ЗДРАВЈЕ: Посветете внимание на правилниот начин на исхрана
ВАГА
ЉУБОВ: Важно е да не пропуштите некои нови или интересни настани кои влијаат на вашето емоционално задоволство. Покажете благодарност за она што го добивате.
РАБОТА: Обрнете внимание на корисни совети и прилагодете го вашето однесување во однос на динамиката на бизнисот за што се залагаат Вашите блиски соработници.
ЗДРАВЈЕ: Насочете ги Вашите мисли и енергија во позитивен смер.
СКОРПИЈА
ЉУБОВ: Нема причина да бидете измамени од големи илузии или нечии ветувања. Разговарајте искрено со вашиот партнер.
РАБОТА: Ако се грижите за добар бизнис рејтинг, мора да прифатите нечие влијание или мислење.
ЗДРАВЈЕ: Премногу загриженост влијае лошо на вашата концентрација и расположение.
СТРЕЛЕЦ
ЉУБОВ: Новото сомневање води кон емоционално оддалечување. Потребно е да создадете хармоничен дијалог со саканата личност.
РАБОТА: Вие делувате снаодливо во почетните фази кога се решаваат важни деловни и финансиски интереси, но Вашата концентрација опаѓа кон крајот.
ЗДРАВЈЕ: Дозволете си повеќе часови здрав сон.
ЈАРЕЦ
ЉУБОВ: Делувате премногу вознемирено и неможете да ги исполните своите намери кога ќе се сретнете со саканата личност. Ве очекува нов расплет на случувањата.
РАБОТА: Вие сте непотребно збунети во различни деловни ситуации. Немате доволно енергија за да се вклучите во паралелни работни места.
ЗДРАВЈЕ: Ќе ви годи психолошка релаксација.
ВОДОЛИЈА
ЉУБОВ: Подобро е да се прифати познатата ситуација. Влегувањето во “забранета зона” или притисок за романтична авантура може да ве разочара.
РАБОТА: Имате амбициозни планови и потреба да се постигне истакната улога, сепак, успехот зависи од нечие влијание.
ЗДРАВЈЕ: Поттикнете трпеливост и самоконтрола.
РИБИ
ЉУБОВ: Спротивно од вашата желба се согласувате на компромис. Партнерот има решавачка улога и последен збор.
РАБОТА: Гледате дека некој ви наметнува поостри критериуми од оние кои ги добиваат вашите соработници.
ЗДРАВЈЕ: Конзумирајте повеќе течности. Водата делува смирувачки.

Занимливости

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Avatar

Објавено пред

на

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете се, ние ќе ви објасниме сè подолу.

Дали знаевте дека за време на сончањето и уживањето на плажа, не уживаат само вашите сетила, туку и целиот организам и имунолошкиот систем? Причината е што за време на сончање и изложување на УВ зраци, вашата кожа произведува витамин Д3 од холестерол. Овој вид на витамин Д обезбедува огромен стимул за нормално функционирање на организмот, а неговиот конкретен придонес најмногу се рефлектира во зајакнувањето на имунолошкиот систем. Се разбира, како и во сè во животот, и во овој случај, клучна мерка, затоа не претерувајте со изложување на сонце. За само неколку минути престој на попладневно сонце, можете да добиете доволна количина на сончева светлина, неопходна за синтеза на потребниот витамин Д3. За време на најжешките денови, препорачаниот престој на сонце е само неколку минути околу пладне, така што ќе можете да добиете витамин Д3 на вистински начин, без да го загрозувате вашето здравје. Секое принудување на сончање во периодот кога сонцето е толку силно може да доведе до оштетување на кожата и посериозни здравствени проблеми со тоа. Препорачаната дневна количина на витамин Д3 е околу 600 IU, иако тоа зависи од возраста на лицето.

Витаминот Д3 е неопходен за земање во есенските и зимските месеци, кога сме особено подложни на вируси и настинки. Сепак, имајќи ја предвид климата во која живееме, тоа е практично невозможно. Што да правам тогаш? Алтернативен начин на земање витамин Д3 се фармацевтски производи кои се присутни на пазарот, како и одредени намирници богати со овој витамин, како што се млечни производи, рибино масло и мрсна храна, кои многумина не ги сакаат. Затоа, идеален избор за природен внес на витамин Д3 е млекото и млечните производи, особено оние кои се дополнително збогатени со овој витамин, бидејќи млечните масти кои се наоѓаат во млекото овозможуваат витамин Д3 добро да се апсорбира.

Недостаток на витамин Д3 се манифестира преку ослабување на специфичните функции во телото, што подоцна доведува до слабеење на целокупната здравствена слика. Бидејќи витаминот Д3 е исклучително важен за развојот и јачината на коските, тие се оние кои страдаат од недостаток на витамин. Постојаната болка во коските и мускулите е значаен показател дека недостасува витамин, а тоа исто така може да доведе до остеопороза, ако недостатокот е голем и континуиран. Покрај тоа, сончевиот витамин има огромно влијание врз расположението. Затоа, ако долго време ви недостасува витамин Д3 во големи количини, и чувствувате расположение што не може да се припише на некоја посебна причина, тогаш проблемот е во недоволното лачење на хормонот серотонин одговорен за расположението, кој, меѓу другото, стимулира , витамин Д3. Проблемите со варењето може да бидат предизвикани и од недостаток на витамин Д3. Проблемот се рефлектира првенствено во тешката работа на цревата, можната нетолеранција на глутен и воспалителни болести на цревата. Алергиите се исто така можна опција ако витамин Д3 не е присутен во организмот во доволни количини.

На крајот, можеме да заклучиме: во текот на летото, умереното сончање ќе му обезбеди на вашето тело доволно количество витамин Д3 за нормално функционирање на организмот и имунитетот, додека за време на есента и зимата треба да барате извор на витамин Д3 во достапната храна, на пр млеко збогатено со витамин Д3.

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Avatar

Објавено пред

на

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

Прочитај повеќе...

Занимливости

Што се случува со Биткоинот, денес вртоглаво падна за 17% ?

Avatar

Објавено пред

на

Цената на биткоинот денес падна за 17 проценти, што предизвика распродажба на пазарите со криптовалути

Инвеститорите беа нервозни поради брзиот астрономски раст на нејзината цена, а берзанските и краткорочните играчи побрзаа да заработат од профитот.

Најголемата криптовалута во светот претрпе најсилен дневен пад во последниот месец, паѓајќи на 45.000 долари, пренесува Ројтерс.

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХроникаПред 10 часа

Единаесет припадници на вооружените сили загинаа во хеликоптерска несреќа во Турција

Турското Министерство за одбрана доцна вчера објави дека единаесет припадници на вооружените сили загинале, а двајца се повредени при падот...

СветПред 11 часа

(ВИДЕО) Жителите во паника, на Нов Зеланд му се заканува „Цунами“ по земјотресот од 8,1 степен според Рихтер, во прилог снимки од серијата потреси..

Серија силни земјотреси го погодија Нов Зеланд. По земјотресот со јачина од 7,3 степени според Рихтеровата скала во 2:27 часот...

ХороскопПред 11 часа

Хороскоп за денес (5 март) петок

ОВЕН Овните денес би можеле на ум да имаат најмногу загриженост околу финансиите. Можеби сте имале повеќе трошоци во последно...

КичевоПред 20 часа

Важна информација од Кичевска Парохија

Кичевското архиерејско намесништво ги известува своите верни чеда дека на ден 05.03.2021 година (петок) ќе се изврши општ Парастос (опевање...

МакедонијаПред 21 час

Денеска 721 нови случаи на Ковид-19, драстичен скок на новозаболени

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 357 -Прилеп...

ЗанимливостиПред 22 часа

Сè што треба да знаете за витамин Д3

Сонце, море, плажа, витамин Д3. Ако не сте многу јасни за тоа како овие термини се меѓусебно поврзани, не грижете...

СветПред 23 часа

Тинејџер во Австралија починал откако бил каснат од медуза

Тинејџер во Австралија почина откако го касна отровна медуза, што е прв ваков случај во последните 15 години, соопштија денес...

ЗанимливостиПред 23 часа

(ФОТО) За 8-ми март женски продукти на акција само во АТВА Маркети – Кичево

Бараните женски производи по повод 8-ми март, на акциска цени само во реномираните АТВА Маркети од Кичево

СпортПред 23 часа

Се е спремно за реваншот помеѓу Ливерпул и Лајпциг на истиот стадион

УЕФА закажа уште еден натпревар помеѓу Ливерпул и Ред Бул Лајпциг на исто место – во Будимпешта. Првиот натпревар помеѓу...

Временска прогнозаПред 23 часа

До крајот на денот топло, од утре во текот на денот облачноста ќе се зголемува и температурите ќе се спуштаат, детали..

Денес времето кај нас ќе биде сончево и релативно топло. Ќе дува слаб до умерен ветер од променлив правец, додека...

НАЈЧИТАНИ