Следете не

Занимливости

Дневен Хороскоп (23.01) Среда

Објавено пред

на

Овен

Во текот на денешниот ден ќе ви недостасува трпение кога станува збор за работата и така ќе влегувате во конфликтни ситуации.

Одлучувате да не бидете во врска во која сте незадоволни. Не сте подготвени да ги менувате работите.

Покачен крвен притисок.

Бик

Пред вас е поволен ден во кој можете да остварите стабилност во работата.

Склони сте кон тајни врски.

Ве мачи несоница.

Близнаци

Не сте заинтересирани за промена во однос на работата. Иако имате некои понуди, сепак сметате дека оваа работа многу ви одговара.

Партнерот станува несигурен. Вашиот однос навлегува во сериозна криза.

Ве мачи напнатост.

Рак

Имате нови идеи и подгтовени сте максимално да и се посветите на работата за да го постигнете тоа што го сакате.

Мошне брзо ги менувате партнерите и донесувате импулсивни одлуки. Можно е да сте склони кон авантури.

Имате многу енергија во себе.

Лав

Подготвени сте да влезете во ризик, ако сметате дека тоа ќе ви се исплати. Пред вас е ден кој може да биде поволен за работата.

Партнерот ве обожава.

Избегнувајте алкохол.

Девица

Очекувате промени во однос на заработувачката. Можно е да сте загрижени за финансиите, но тоа е само привремено.

Имате некои дилеми и не сте сигурни која одлука треба да ја донесете.

Ви недостасува сон.

Вага

Ве мачи голем притисок кога станува збор за работата, а и незадоволни сте со ситуациите кои се случуваат на ова поле.

Се трудите отворено да и покажете на саканата личност што би промениле во односот.

Чувајте ги забите.

Шкорпија

Максимално сте посветени на работата, но денеска ќе треба малку да одморите.

Решивте да преземете иницијатива во однос на личноста која ви се допаѓа. Подготвени сте за нови почетоци.

Ве мачи вкочанетост.

Стрелец

Не очекувајте другите да ги решат вашите проблеми. Посветете и се на работата.

Ве очекува средба со личност која сака сериозна врска.

Проблеми со бубрезите.

Јарец

Ќе ви биде потребно големо трпение за да ги решите проблемите на полето на работата.

Пуштате партнерот да одлучи какви промени сака во вашата врска.

Намалете ги слатките.

Водолија

Финансиската ситуација е променлива, а тоа ве нервира.

Партнерот ви е верен, а вие сте многу среќни. Го имате тоа што го сакате.

Можни се проблеми со вртоглавица.

Риби

Преземате одговорност во работното окружување и за тоа ќе бидете наградени.

Разочарани сте од љубовта. Имавте доверба, но сфативте дека сте погрешиле.

Добро се чувствувате.

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Занимливости

(ВИДЕО) Вистински дела на љубезност и човечност ширум светот во една компилација

Објавено пред

на

Овие луѓе ги заслужуваат дефинитивно сите почести, во една видео компилација од 3 ипол минути видете ги најдобрите вистински дела на човечност, љубезност ширум светот

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

ХороскопПред 5 часа

Денешен Хороскоп (18 октомври) понеделник

ОВЕН Денес, се ќе се сведе на достигнувања, а не на тоа што сте или како се чувствувате за другите...

МакедонијаПред 13 часа

Ова се денешните Ковид бројки по градови

Во последните 24 часа направени се 3.045 тестирања, а регистрирани се 329 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 178...

МакедонијаПред 20 часа

Утрово земјотрес детектиран во северозападниот дел на Македонија

Земјотрес со магнитуда од 2,2 степени според Европската макросеизмичка скала, утрово околу 7.23 часот беше почуствуван во Маврово и околината....

Здравје и убавинаПред 21 час

Десет намирници за спас од болки за вашето грло

Болката во грлото е чест и непријатен здравствен проблем во постудените денови. Најчестите причини се вируси или бактерии, но иритациите...

Временска прогнозаПред 21 час

Облачно уште денес, од утре повеќе сончеви периоди и покачување на дневните температури – Ова се деталите..

Уште денес ќе имаме пооблачно време, локално ќе има услови за краткотраен слаб дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер...

На денешен денПред 1 ден

На денешен ден (17 октомври)

1797.- Во италијанското село Кампоформио кај Удине, потпишан мировен договор меѓу Австрија и Франција, со што се укина Венецијанската република....

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (17 октомври) недела

ОВЕН Нема да направите грешка доколку строго се придржувате до работата и обврските викендов. Ако одлучите да ја помешате работата...

МакедонијаПред 1 ден

Ковид-19 дневен биланс: 395 нови и 14 починати

Во последните 24 часа направени се 3.595 тестирања, а регистрирани се 395 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје – 177...

МагазинПред 1 ден

Apple го намалува производството на iPhone 13

Недостатокот на чипови влијаеше врз одлуката на Apple да го намали планираното производство на телефонот iPhone 13. Првичните планови беа...

СветПред 1 ден

Кинески астронаути пристигнаа на вселенската станица

Кинеските астронаути пристигнаа во вселенската станица каде треба да престојуваат рекордни шест месеци, објави државниот CCTV. Вселенското летало Шенжоу-13 со...

НАЈЧИТАНИ