Следете не

Занимливости

Хороскоп за денес | 28.01 Понеделник

Објавено пред

на

Овен

Можен е мал конфликт со колегите денеска. Ве очекуваат мали непријатности.

Се чувствувате осамено и потребни ви се промени на полето на љубовта. Направете го тоа што е потребно за да си најдете среќа и самодоверба.

Чувајте ги бубрезите.

Бик

Ве очекуваат многу обврски во текот на денешниот ден. Правилната организација ви е најважна.

Ако сакате ново познанство и љубов, потребно е што почесто да излегувате.

Имунитетот ви е ослабен.

Близнаци

Можни се компликации на полето на работата. Пред вас се проблеми кои нема да можете сами да ги решите.

Сосема неочекувано ќе сретнете симпатија од минатото. Можно е повторно да се пробудат некои чувства во вас.

Проблеми со аритмија.

Рак

Денешниот ден може да биде малку тежок за вас, па не почнувајте нови работи.

Често ве нервираат навиките на саканата личност. Ви се чини дека пренаглувате во некои реакции.

Здравјето е добро.

Лав

на полето на работата ќе го остварите сето тоа што го планирате. Пред вас е генерално поволен ден.

Не сте сигурни како да ги прифатите промените кои ги забележувате кај вашиот партнер. Можно е да сте изненадени од некои работи.

Чувствителен кардиоваскуларен систем.

Девица

Можете да очекувате проблеми на полето на работата. Поволен ден за некои важни прашања.

Потребно ви е поголемо разбирање од страна на партнерот. Понекогаш имате впечаток дека не сте разбрани доволно.

Проблеми со стомакот.

Вага

Проблемите кои ги имате на работа ќе успеете да ги решите многу лесно. Поволен ден за вас.

Важно е на саканата личност да и покажете дека имате трпение во љубовта.

Проблеми со грлото.

Шкорпија

Ќе добиете прилив на пари денеска. Ве очекува можност да завршите некои разговори.

Ситуацијата меѓу вас и саканата личност не е онаква каква што сакате да биде. Пробувате да најдете решение за тоа.

Зголемен апетит.

Стрелец

Ако се потрудите доволно, ќе успеете да остварите подобрување на околностите на ова поле.

Потребно ви е некое време за партнерот. Можно е на некој начин да сте одалечени еден од друг.

Проблеми со вртоглавица.

Јарец

Наскоро ќе имате можност да склучите ново партнерство кое би можело да биде многу значајно за вас. Денешниот ден е клучен за тоа.

Можно е емоциите да ве влечат назад кон личност која се уште не сте ја преболеле.

Проблеми со несоница.

Водолија

Го добивате тоа што долго го очекувавте, но сега не сте сигурни како да се поставите.

Имате добар однос со партнерот. Одлично се сложувате и немате проблеми во комуникацијата.

Зголемете го внесот на минерали.

Риби

Ќе се потрудите да се посветите на работата иако можеби денес не сте сјајно расположени.

Избегнувајте кавги со саканата личност. Не е добар ден за тоа.

Здравјето ви е чувствително.

Занимливости

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

Објавено пред

на

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци!
Сите претплатници кои ќе се определат за Total TV Extra или Total TV Premium пакетот ги добиваат следните поволности:

✅Првите 9 месеци плаќаат намалена претплата за 50 % или за пакетот Екстра – 349,50 денари, а за пакетот Премиум 499,50 денари.
✅Пинк пакет бесплатно за време на договорната обврска
✅Cinestar TV Premiere HD и Club X промотивно во првите 9 месеци за претплатниците на Екстра пакетот.
✅ЕОН бесплатно на еден уред
✅Бесплатна инсталација
✅Бесплатно користење на опрема

За Кичево и регионот контактирајте на 070/855-540

Прочитај повеќе...

Занимливости

Најмногу казни за брзо возење добиваат возачите на „Јапонски модели“ на автомобили

Објавено пред

на

Американската веб-компанија „Insurify“, која се занимава со споредби на автомобилско осигурување, ги анализираше податоците за пребрзо возење во однос на 393 модели на возила и ги утврди возачите чии автомобили имаат „најтешка нога“ на гас.

Моделот што најчесто се казнува за возење со голема брзина во САД е Subaru WRX трета година по ред. Уште поинтересен е фактот дека Subaru трипати се појавува на топ 10 листата, со своите три модели – WRX, BRZ и Impreza.

Според податоците, 18,8% од возачите на WRX имаат барем еден билет за брзо возење, што не е споредливо со државниот просек од 9,59 проценти, пренесува N1.

Групата Hyundai исто така е многу добро застапена на листата – во првите 10 се појавуваат Hyundai Genesis Coupe (17,72%) и Kia Stinger (16,58%) и Hyundai Veloster (14,65%).

Volkswagen Golf GTI исто така го најде своето место на листата, иако очекувавме подобро со осмото место и 14,95 проценти.

„Insurify“ забележува дека малопродажните цени на сите овие автомобили се пониски од националниот просек од 41.044 американски долари, што може да го објасни поголемиот број казни со фактот дека едноставно има повеќе од нив на улица.

Извор: Српска Нова
Фото: Garvin St. Villier

Прочитај повеќе...

Занимливости

Лекарите имаат објаснување зошто ни „игра“ окото и лек за таа според нив „контракција“ на кружен мускул на окото

Објавено пред

на

Кога ни „игра“ окото, обично велиме дека ќе се радуваме, и дали го знаете професионалното име за оваа појава? Блефароспазмот е дефиниран како контракција на кружниот мускул на окото.

Зошто ни „игра“ окото?

Обично, кога горниот капак одеднаш почнува да се грчи (игра), не можеме ништо да направиме за да го спречиме. Се уште нема медицинско решение за овој проблем. Сепак, студиите покажуваат дека ова воопшто не е ретка појава. На сите им се случило, меѓутоа барем еднаш во животот да пишува за своето око.

Во повеќето случаи, лекарите воопшто не знаат зошто се јавува блефароспазам. И многу често исчезнува самостојно. Она што е интересно е дека речиси 60-70 проценти од оние со кои овој феномен е нешто почест се жени. Еден начин да избегнете грчење на очните капаци е да се грижите за одмор и да спиете доволно.

Што е тоа „лек“?

Лекарите веруваат дека кога човек води нормален живот, спие најмалку осум часа дневно и не е нервозен за ситници, тогаш нема проблем со „грчење“ на окото.

Не претерувајте со пијалоци кои содржат кофеин, советуваат лекарите. Силен чај и кафе, особено попладне, само ќе го поттикнат блефароспазмот.

Ако ова „играње“ на окото е екстремно и го нарушува квалитетот на животот, тогаш постојат сериозни методи на лекување кои вклучуваат инјекции на ботулински токсин во очниот капак, велат лекарите.

Извор: kurir.rs
Фото: Noelle Otto / pexels

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 1 час

Познати четвртфиналистите во Купот на Македонија во фудбал

Вчера беа одиграни натпреварите од 1/8 финалето од Купот на Македонија. Вардар, Македонија Ѓ.П, Пелистер и Струга Трим Љум по...

КичевоПред 1 час

Кичевски улици, бул. Ослободување, магистрален пат и автобуска станица – Денес со прекин на електрична енергија

Поради зафати на електродистрибутивната мрежа денес 21.10.2021 година – четврток, ЕВН Кичево ќе работи на терен, така што прекини во...

ЗанимливостиПред 1 час

Кралска Тотал ТВ понуда: Крунисај го твојот дом со квалитетна и најбарана ТВ програма било каде во Македонија

TOTAL TV EXTRA & TOTAL TV PREMIUM – 50% попуст на претплата во првите 9 месеци! Сите претплатници кои ќе...

ХороскопПред 12 часа

Дневен Хороскоп (21 октомври) четврток

ОВЕН Расположението на денот е чиста среќа, драги наши Овни! Уживате во плодовите на вашиот труд. Beе можете да се...

СпортПред 14 часа

(ФОТО) Нашите млади фудбалерки славеа против Фарски Острови

Македонската женска репрезентација до 19 години со триумф против Фарски Острови ги започна квалификациите за пласман во Елитна фаза за...

КичевоПред 17 часа

🎵 La Casa: Иван Илиев и Антонио Пејоски викендов со свирка во живо

Кичевскиот комплекс La Casa продолжува со најдобрите забави во градот. Оваа викенд агенда ќе има дефинитивно романтичен стил. Петок: Иван...

Временска прогнозаПред 1 ден

Најнови метео вести, викендов следува промена на времето

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

МакедонијаПред 1 ден

Предмалку регистриран земјотрес во западниот дел од државата

Предмалку почувствуван земјотрес во југо-западниот дел од Македонија. Според ЕМСЦ информациите говорат дека потресот е со јачина од 3.2 степени...

ХороскопПред 1 ден

Хороскоп за денес (20 октомври) среда

ОВЕН Ве очекува подобрување на полето на заработка. Може да се надевате на пресврти на ова поле. Можна е прилика...

КичевоПред 2 дена

Најдобрите омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена во АТВА Маркети – Кичево!

Најдобро покажаните омекшувачи за алишта сега достапни по акциска цена само во АТВА Маркети – Кичево, посетете ги веднаш и...

НАЈЧИТАНИ