Следете не

Свет

ХОРОР: Италијанец со наше потекло ја заклал баба му од Македонија и и ја откинал главата

Италијанец со македонско потекло ја заклал својата баба и речиси и ја откинал главата, пред две недели во градот Фрауенфелд, во кантонот Тургау, Швајцарија. Како што информираат тамошните и медиумите во Италија, 19 годишниот внук на бабата е уапсен, но не се познати мотивите за злосторството.

Жртвата, 74 годишна жена која била на гости кај своите три синови во Фрауенфелд, била пронајдена мртва во станот. Според соседите, пред злостортвото слушнале врисоци и расправија, по што било пронајдено нејзиното тело. Еден од соседите ја пронашол убиената старица и повикал полиција.

Убиецот бил пронајден на аеродромот во Цирих каде се обидел да отпатува во Македонија.

Според медиумите, убиецот бил зависник од дрога и имал психолошки проблеми, но досега немал проблеми со законот.

Сепак, тој дошол со сигнален пиштол на работа во фирмата каде работел како електричар, но никому не му се заканувал па не бил уапсен. Но тој на својот Фејсбук профил имал фотографија на која е со „калашников“. Соседите велат и дека еден месец пред убиството во станот дошла полицијата и брза помош за да одведат некого во болницата.

Семејството, Албанци од Македонија кои подолго време живеело во Италија, пред неколку години се преселиле во Швајцарија. Според соседите, тие не комуницирале премногу со станарите.

Извор: Курир

 

© Порта.мк Преземањето на авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно со наведување на извор (хиперлинк) до содржината што се превзема.

Facebook

Последни објави

Временска прогнозаПред 4 часа

Денес сончево со мала умерена облачност, висок УВ до 9 – не очекува топол бран!

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец....

ЗабаваПред 6 часа

Денешен Хороскоп (27 Јуни) Четврток

Овен Работа Имате шанса да ги ставите своите идеи во акција. Ќе ја имате поддршката на лице во знак на...

ЗабаваПред 8 часа

„Check In“: Bionda Band & Addicted 2 U, резервирај за забава!

Бидете дел од домашните збиднувања со „Check In“ Четврток: Bionda Band ●LIVE Петок: Addicted 2 U ●LIVE Резервации на тел:...

СветПред 15 часа

Куче фрлено во катран без грам совест го оставиле да умре, но сепак се спасило (ВИДЕО)

Животните можеби имаат начини да се заштитат себе си, но кога се со луѓето, тогаш може само да веруваат во...

СлучувањаПред 15 часа

(ФОТО) Гушнати татко и ќерка починаа од како не ја препливаа реката за да го остварат сонот

Светот е шокиран од фотографиите објавени во светот денес на безживотните тела на таткото и ќерката кои гушнати лежат на...

НастаниПред 15 часа

Верен другар: Тони Центински со песната за Тоше ги расплака сите, а сцените во позадина ја кинат душата (ВИДЕО)

Тони Цетински одржа концерт за паметење пред полниот Ташмајдан. Публиката во еден глас ги пеела сите хитови на познатиот музичар...

КичевоПред 16 часа

По повод празникот св.Јован Крстител-Иванден во с.Староец ќе се одржи дводневен турнир во мал фудбал

По повод големиот христијански празник св.Јован Крстител – Иванден во кичевското с.Староец традиционално се организира турнир во мал фудбал. За...

КичевоПред 19 часа

ЕВН: Овие кичевски улици ќе бидат два часа без струја

ЕВН известува дека поради планирани зафати на електро дистрибутивната мрежа на ден 26.06.2019 година без електрична енергија ќе останат: Од...

ЗабаваПред 1 ден

Хороскоп за денес (26 Јуни) Среда

ОВЕН Размислувајте однапред при носењето одлуки на деловно поле и важно е некои проекти добро да ги организирате. Со саканата...

МакедонијаПред 1 ден

МВР: „Секогаш ставај кацига кога возиш мотор“ – Разбуди ги добрите сообраќајни навики!

Министерството за внатрешни работи уште еднаш Ве потсетува за сообраќајните правила за возење мотор. Заштитниот шлем го намалува ризикот од...

НАЈЧИТАНИ