Следете не

Гејминг

Кичевски тим за прв пат на турнир во светската игра „Valorant“ вечерва

Објавено пред

на

Денес, 20.06.2020 ќе се одржи турнирот во VALORANT под водство на Македонската Еспорт Федерација (Macedonian Esport Federation).

Valorant е игра која за краток период постигна голема популарност, па благодарејќи и на компетитивноста која е основа на играта, во повеќе региони, па и кај нас се организираат турнири.

Ова ќе биде прв турнир во Valorant, кој се организира во Македонија а како дел од учесниците ќе настапат и наш кичевски тим, претставници на KGU (Kichevo Gamers United).

Од страна на Македонската Гејминг Федерација, сме известени дека првиот стрим започнува во 19:00. Првите тимови кои ќе бидат пренесувани на нивниот официјален стрим ќе бидат избрани рандом, а од вториот стрим веќе ќе се пренесуваат тимовите со најдобар скор од претходната. Па така се надеваме дека во втората рунда ќе имаме можност да ги гледаме и нашите претставници.

Им посакуваме многу среќа и се надеваме дека ќе имаме можност да ги гледаме повторно и утре во големото финале.
GL HF

Официјалниот стрим ќе биде на следниот линк ТУКА

Гејминг

Македонската „ЕСпорт“ Федерација ја најави шестата сезона од првата македонска „ЕСпорт“ лига – Најдобрите gaming тимови ќе не претставуваат во Израел

Објавено пред

на

Македонската Еспорт Федерација ја отвора новата сезона на лиги каде што домашните тимови и играчи поединци ќе можат да бидат дел и да поминат низ овие национални квалификации за да се здобијат со титулата репрезентација на Македонија за 2021 година.

Најдобрите тимови и играчи ќе не претставуваат на претстојното Светско Еспорт Првенство во Ејлат, Израел што исто така традиционално се оддржува секоја година, а е во организација на Меѓународната Еспорт Федерација каде што членува МЕСФ.

Оваа година лигата ќе се состои од четири наслови од кои два од нив се играат на компјутер или Counter Strike: Global Offensive и DOTA2, а другите два наслова ќе се играат на PlayStation 4 конзолата или Pro Evolution Soccer 2021 и Tekken 7.

Учество во лигата ќе земат тимовите и играчите кои се официјално регистрирани како членови на МЕСФ.

Предвидените датуми за почеток на истите се:

DОТА 2
– Започнува на 5-6 јуни 2021 година.

CS:GO
– Започнува на 19-20 јуни 2021 година.

PES 2021
– Запончува на 3 јули 2021 година.

Tekken 7
– Започнува на 4 јули 2021 година.

Преносите од лигата ќе можете да ги најдете на официјалниот канал од МЕСФ на Твич, секој
викенд од 15:00 часот.

Организатор на националните квалификации и лига на Македонија е ESPORTS.MK под
надлежност на МЕСФ, а од таму ни порачуваат дека во наредниот период ќе следат дополнителни
информации поврзани со лигата, додека информациите ќе можете да ги најдете на официјалните
профили од федерацијата на социјалните мрежи.

Прочитај повеќе...

Гејминг

За помалку од една недела, продадени се три милиони примероци од играта Resident Evil Village

Објавено пред

на

Capcom објави дека испратил над три милиони копии од новата игра Resident Evil Village за платформите PS5 / PS4, Xbox Series X / S, Xbox One и PC. Според play.co.rs, кога серијата за прв пат дебитираше, компанијата продала над сто милиони игри со името Resident Evil на своето име од 1996 година.

Интересот на играчите за новата титула само потврди дека овој жанр и франшиза сè уште имаат поддршка од фановите, а играта дефинитивно стана една од поважните серии на Capcom. Resident Evil Village е продолжение на Resident Evil 7, кој беше продаден во 8,5 милиони примероци до минатата година.

За да ја прославиме дваесет и петтата годишнина, компанијата планира да објави онлајн мултиплеер игра Resident Evil Re: Verse, во која ќе можете да играте со популарни ликови од франшизата, вели play.co.rs Играта ќе биде бесплатна за сите клиенти на Resident Evil Village, и ова е само почеток на проширувањето на брендот во мејнстримот, бидејќи исто така доаѓа анимираната серија на Netflix Resident Evil: Infinite Darkness.

ФОТО: Miguel Lagoa / Shutterstock.com

Прочитај повеќе...

Гејминг

Неофицијално PS5 спрема „PRO“ верзија во втората половина од 2022 година?

Објавено пред

на

Најпопуларната конзола за играње „Playstation 5“ се појави кон крајот на минатата година, проследена со бурни овации од публиката и критичарите благодарение на иновациите што ги донесе во играњето со конзоли, што се рефлектираше во рекордната продажба за краток период.

Доминацијата на конзолата доаѓа во екот на нејзиниот недостиг, но се чини дека Sony веќе видел недостаток, бидејќи се шпекулира дека се прави редизајн на петката. Според извештајот на порталот DigiTimes, планирана е редизајнирана конзола Playstation 5 за втората половина на 2022 година.

Редизајнот не значи голема промена на чипсетот на самата конзола, бидејќи се вели дека се планира премин кон комплетно нов AMD процесор, изграден на 6nm архитектура. Тековниот процесор PS5, исто така произведен од AMD, е 7nm со осум јадра од генерацијата Zen 2. Преминувањето кон новата технологија несомнено ќе значи многу подобри перформанси и значителна ефикасност при лансирање содржина за PS5.

Ако им се верува на овие тврдења, кои сè уште не се потврдени, се чини дека Sony планира да донесе модел на конзола со овој редизајн, кој би можел да се нарече PS5 Pro.

Она што е прилично изненадувачки тука е времето помеѓу доаѓањето на новата генерација и новиот модел во неа. Интервалот од само 2 години не изгледа како доволно време за оригиналниот модел да биде соодветно прифатен, особено што недостигот е сè уште актуелен, а неговиот крај не се гледа.

Секако, бидејќи ова се неофицијални гласини, треба да ги чекаме Sony да објават официјално соопштение.

ФОТО: profimedia

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

СпортПред 1 час

Арнаутовиќ се спаси, доби само 1 натпревар суспензија, неговата навреда не е карактеризирана на расна и етничка основа

Австрискиот репрезентативец Марко Арнаутовиќ денеска е суспендиран на еден натпревар откако го навреди нашиот македонски репрезентативец Езѓан Алиоски на меѓусебниот...

МакедонијаПред 2 часа

Навивај за Македонија со најдобрите и квалитетни телевизиски понуди на ТоталТВ !

Навиваме за Македонија сите заедно! Со Тотал ТВ утре во 15:00 часот не го пропуштајте натпреварот за ова лето Македонија...

КичевоПред 3 часа

Кичевската улица „Скопска“ утре блокирана за сообраќај поради градежни работи

ЈП Комуналец – Кичево ги известува граѓаните со живеалишта на ул. „Скопска“ утре на ден 17.06.2021 (четврток) од 08:00 до...

КичевоПред 4 часа

Кичево денес прв град по новозаболени од Ковид-19, ова е билансот по градови

Министерството за здравство денеска информираше дека во изминатото деноноќие се потврдени 15 нови случаи на Ковид-19, односно, регистрирани се 5...

МагазинПред 6 часа

„Протече“ новиот Windows 11: Како изгледа, како звучи и што ни носи?

Информациите за изгледот и новите карактеристики на Windows 11, познат и како „Sun Valley“, стигнаа до медиумите откако неколку слики...

СпортПред 7 часа

ФФМ известува дека мора негативен Ковид-19 тест за сите кои имаат билети за утрешниот натпревар со Украина

Фудбалската репрезентација на Македонија, утре од 15 часот на „Националната Арена“ во Букурешт го игра вториот натпревар на ЕП 2020...

СветПред 7 часа

Канцерогени хемикалии пронајдени во шминка производи во САД и Канада

Една нова студија открила високи нивоа на маркери за токсични PFAS супстанции во 52 проценти од 231 шминка производи тестирани...

Временска прогнозаПред 13 часа

Покачување на дневните температури, во попладневните периоди продолжува нестабилното време

Денес времето во Македонија ќе биде сончево и потопло со умерена локална облачност. Попладне особено во планинските региони ќе има...

СпортПред 14 часа

Алиоски: Точно знаеме што да подобриме, најважно е да веруваме во себе и во тимот, одиме на победа!

Македонската А репрезентација на 17. јуни ја очекува вториот натпревар од Европското првенство. Украина е селекцијата на која ќе им...

На денешен денПред 14 часа

На денешен ден – 16 јуни

1671 година – Водачот на востанието Дон Козак и селанец, Степан Стењака Тимофејевиќ Разин, беше јавно погубен во Москва. Во...

НАЈЧИТАНИ