Следете не

Свет

КОГА ЛУЃЕТО ЌЕ ОДАТ НА МАРС? Сè зависи од една одлука на Америка, експертите тврдат дека е поблиску отколку што мислиме!

Објавено пред

на

Совршеното слетување на Perseverance минатата недела стана петтиот ровер на НАСА кој стигна до Марс

Иако човечкото патување до Марс е технички близу, веројатно е далеку со децении поради неизвесно финансирање.

Вернер Фон Браун, креаторот на програмата Аполо, започна да работи на мисија на Марс веднаш по слетувањето на Месечината во 1969 година, но планот, како и многу други по него, не се движеше подалеку од таблата за цртање.

Што го прави Марс толку тежок? За почетници, растојание. Астронаутите би морале да поминат 225 милиони километри до Марс, и тоа кога двете планети се релативно блиску една до друга.

Треба да се има на ум дека астронаутите на долго патување со месеци се соочуваат со два големи здравствени ризици: зрачење и микрогравитација. Првиот го зголемува ризикот од развој на рак подоцна во животот, а вториот ја намалува густината на коските и мускулната маса. Значи, ако нешто тргне наопаку, сите здравствени проблеми мора да се решат на самата планета.

„Научниците научија многу од претходните мисии на Месечината од летовите на астронаутите и престојот во вселенските станици“, рече Jonathan McDowell од Центарот за астрофизика Harvard-Smithsonian.

Тој вели дека општите идеи за тоа како да се информира мисијата на Марс постојат, но деталите недостасуваат.

„Еден начин да се намали изложеноста на зрачење е да се забрза патувањето“, рече научникот Laura Forczyk, објаснувајќи дека ова би можело да вклучува употреба на нуклеарен термички погонски систем што создава многу поголем притисок од конвенционалните ракети со хемиски погон.

Друга опција може да биде изградба на вселенско летало со залихи на вода што ќе го впие вселенското зрачење.

На Марс исто така е потребно да се најде начин да се дише во атмосфера со 95 проценти јаглерод диоксид. Упорноста, заради техничка демонстрација, има инструмент што го претвора јаглерод диоксидот во кислород. Зрачењето исто така ќе биде предизвик на планетата поради нејзината многу тенка атмосфера и недостатокот на заштитна магнетосфера. Затоа, тие ќе треба да изградат засолништа или дури и да ги закопаат.

Политичка волја

Експертите се согласуваат дека најголемата пречка е политичката волја на американскиот претседател и Конгресот.

„Ако човештвото како вид, особено американските даночни обврзници, одлучат да одвојат големи суми пари, би можеле да бидеме на Марс до крајот на 2030-тите“, рече Мекдауел. Тој не смета дека тоа ќе се реализира дотогаш, но би бил изненаден ако тоа не се случи една деценија подоцна. Форчик се согласува.

Претседателот Бајден сè уште не ја изнесе својата визија за Марс, а НАСА се соочува со ограничувања на буџетот и веројатно нема да ја исполни својата цел да се врати на Месечината во 2024 година, што требаше да биде отскочна даска за црвената планета.

Musk и SpaceX

НАСА може да биде загрозена од SpaceX, компанијата на Elon Musk. За летот кон Марс, милијардерот развива ракета од следната генерација, иако два прототипа експлодираа спектакуларно на последните тестови.

„Можеби на почетокот изгледа лошо, но дава вредни информации“, изјави Skot Hubbard, поранешен висок функционер на НАСА, кој сега е предавач на Стенфорд. Тој посочува дека SpaceX може да си го дозволи тоа, но НАСА како владина агенција не може.

Затоа, SpaceX на крајот би можел да има предност пред НАСА, но дури и најбогатиот човек на светот не може да ја финансира целата мисија на Марс само.

Хабард смета дека јавно-приватно партнерство е најверојатната опција. SpaceX може да обезбеди превоз, а НАСА може да реши и други проблеми.

Свет

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Објавено пред

на

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето во многу делови на светот, но во меѓувреме се случило значително зголемување на употребата на нови производи од тутун, според најновиот извештај на СЗО за контрола на тутунот .

Во последниве години, употребата на нови производи како што се електронски системи за испорака на тутун (ENDS), односно е-цигари и „vape“, е зголемена на многу пазари, се наведува во извештајот.

На глобално ниво, распространетоста на пушење кај луѓе на возраст над 15 години се намали од 22,7 на 17,5 проценти. Уделот на луѓе кои користат тутун е намален во повеќето земји, но зголемувањето на бројот на жители значи дека бројот на пушачи е сепак голем, според СЗО, објави Радио Слободна Европа.

Во моментов, од околу една милијарда пушачи во светот, околу 80 проценти живеат во земји со низок и среден приход. Според извештајот на СЗО, тутунот е одговорен за смртта на осум милиони луѓе годишно, вклучувајќи и еден милион луѓе кои умираат од пасивно пушење.

Според СЗО, тутунската индустрија често ги става овие производи на пазарот со рекламирање на тинејџери користејќи илјадници привлечни вкусови, поради што, предупредува извештајот, децата имаат три пати поголема веројатност да ги користат овие производи во иднина.

Во моментов, 32 земји забранија продажба на електронски системи за тутун, 79 земји усвоија барем една делумна мерка за забрана за употреба на овие производи во јавноста, нивно рекламирање, промоција и спонзорство.

Сепак, 84 земји с still уште немаат никакви регулативи. Бројните долгорочни здравствени последици од користењето електронски цигари с still уште се непознати, и според СЗО, има се поголем број докази дека овие производи не се безопасни.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданон Гебрејесус, смета дека електронските системи на никотин се штетни и мора да бидат подобро регулирани. „Таму каде што не се забранети, владите треба да усвојат соодветни политики за да го заштитат своето население од штетите на овие системи и да спречат нивно прифаќање од деца, тинејџери и други ранливи групи“, предупреди Тедрос.

/b92
ФОТО: #advisor117 / pixabay.com

Прочитај повеќе...

Свет

(ВИДЕО) Полската полиција имаат метод за возачите на кои им се брза

Објавено пред

на

Полската полиција има совршен метод за оние учесници во сообраќајот кои не го почитуваат законот за безбедност при возење.

На овој начин кај нив го решаваат проблемот:

Прочитај повеќе...

Свет

Епидемиолози: Делта сојот е најбрзата и најопасната верзија на корона вирусот

Објавено пред

на

Делта сојот е најбрзата, најтрајната и најопасната верзија на вирусот корона со која се соочи светот, тврдат вирусолозите и епидемиолозите. Вакцините продолжуваат да нудат многу силна заштита во одбрана од тешки инфекции и хоспитализации предизвикани од која било верзија на коронавирус, а оние кои се изложени на најголем ризик сè уште не се вакцинирани, според десет водечки експерти за ковид-19, пренесува Ројтерс.

Главната грижа за делтата, која беше идентификувана за прв пат во Индија, не е тоа што луѓето имаат потешки симптоми, туку дека многу полесно се шири од личност до личност, со што се зголемуваат бројот на инфекции и хоспитализации кај невакцинираните.

Постојат сè поголем доказ дека е способен да зарази се поголем број на целосно вакцинирани лица, за разлика од претходните верзии, и постои загриженост дека тие можат да го шират вирусот понатаму, тврдат овие експерти

„Најголемиот ризик за светот во овој момент е делтата“, рече микробиологот Шерон Пикок, кој ги предводи британските напори за редоследување на геномот на варијантите на коронавирусите, нарекувајќи го овој делта „најтрајната и најбрзата варијанта досега“.

Вирусите постојано се развиваат преку мутации и се појавуваат нови варијанти кои понекогаш се поопасни од оригиналните.

Јавното здравство на Англија во петокот објави дека од вкупно 3.692 хоспитализирани лица во Велика Британија со варијанта делта, 58,3 проценти од нив биле невакцинирани, а 22,8 проценти биле целосно вакцинирани.

Во Сингапур, каде делото е најчеста варијанта, владините претставници во петокот објавија дека три четвртини од случаите на коронавирус биле регистрирани кај вакцинирани лица, иако ниту еден не бил сериозно болен.

Израелските здравствени власти рекоа дека 60 проценти од случаите во моментов хоспитализирани од ковид се всушност вакцинирани лица.

Во Соединетите Држави, кои регистрирале повеќе случаи на инфекција на коски и смрт од која било друга земја, варијантата делта сочинува околу 83 проценти од новите инфекции.

Студија во Кина откри дека луѓето заразени со делтата Делта носат 1000 пати повеќе вируси во носот во споредба со сојот „Вухан“, кој за првпат беше идентификуван во тој кинески град во 2019 година.

“Вие всушност може да излачите повеќе вируси и затоа е повеќе пренослив. Сè уште се истражува”, рече Пикок.

Извор: RTV
ФОТО: Unsplash

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Социјални мрежиПред 2 часа

„Telegram“ воведува дури 1000 гледачи преку видео повик

По неодамнешното многу обемно ажурирање за видео повици и споделување видео, Телеграм воведе нови подобрувања, а едно од главните е...

КултураПред 11 часа

Денес е големиот празник „Илинден“ – Честит именден на сите кои го носат името Илија, Илчо, Илинка, Илина, Иле…

Големиот македонски празник Илинден најмногу го асоцира македонскиот народ на славното Илинденско Востание и на Крушевската Република, сепак, во својата...

На денешен денПред 11 часа

На денешен ден – 2 август

1100 – Англискиот крал Вилијам Втори, син на Вилијам I Освојувачот, е убиен со стрела во шумата за време на...

МакедонијаПред 16 часа

Стојне Николова вечерва со македонците во дворот на храмот св.Илија во с.Крклино

Супер атрактивната фолк дива Стојне Николова со придружба на маестро Бобан Мојсовски и бендот вечерва ги обедини македонците ширум Македонија...

ХороскопПред 16 часа

Хороскоп за денес (2 август) понеделник

ОВЕН Се чувствувате среќно и полетно, но не заборавајте – кој високо лета, ниско паѓа. Не претерувајте со полетување наеднаш,...

СпортПред 23 часа

(ВИДЕО) Лудница во „Хунгароринг“: Хамилтон покрај прекинот продолжи, па падна на последно место

Трката во Формула 1 за ГН на Унгарија беше прекината поради инцидент во првиот круг во кој учествуваа неколку возачи....

МакедонијаПред 1 ден

Вчера санкционирани 327 возачи кои возеле пребрзо, додека 107 под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли за санкционирање на возачите што возат со брзина поголема од дозволената,...

СветПред 1 ден

СЗО: Во светот дури милијарда корисници пораст на е-цигарите

Глобалните напори за контрола на тутунот доведоа до значителен напредок во намалувањето на пушењето и заштитата на здравјето на луѓето...

ХороскопПред 2 дена

Месечен Хороскоп (август)

ОВЕН Време е за проценка на задоволството со вашата работа и дали постојат шанси за напредок. Односите со колегите можат...

Временска прогнозаПред 2 дена

Екстремно високи температури, во понеделник топлотен бран!

Нашата држава поради ЕКСТРЕМНО ВИСОКИТЕ температури на воздухот се наоѓа во ПОРТОКАЛОВА ПРЕДУПРЕДУВАЧКА фаза, така ќе се задржи и понатаму...

НАЈЧИТАНИ