Следете не

Технологија

Македонија 68-ма во светот според брзината на интернет, пад за 9 места од 2017 година

Објавено пред

на

Македонија се наоѓа на 68-то место во светот според брзината на широкопојасниот интернет во конкуренција на 200 држави, што е пад од 9 места во споредба со рангирањето во 2017 година. Со просечна брзина од 8,82 мегабити во секунда (Mbps), земјава се наоѓа зад повеќето држави од регионов во најновата анализа која ја изработува британскиот сајт за споредба на телекомуникациски услуги Cable.co.uk (клик)

Во споредба со земјите од окружувањето, Македонија има побавен широкопојасен интернет од Словенија (28), Бугарија (31), Хрватска (42), Србија (50), Косово (53) и Грција (57 место), додека интернетот е побрз во споредба со Босна и Херцеговина (71 место), Црна Гора (74) и Албанија (86).

Освен просечната брзина на широкопојасниот интернет, во анализата сликовито е презентирано и просечното време потребно за преземање филм со висока резолуција (HD) од 5 гигабајти за секоја држава. Додека во Македонија за тоа просечно се потребни 1 час 17 минути и 24 секунди, во Сингапур, кој е водечки на листата, филмот се презема за 11 минути и 18 секудни.

Покрај Сингапур, на првите пет места на земји со најбрз широкопојасен интернет во светот се наоѓаат и Шведска, Данска, Норвешка и Романија.

Најбавен интернет има Јемен, каде за преземање на еден HD филм се потребни скоро 37 часа. Во најлошите пет држави според брзината на интернетот се наоѓаат и Источен Тимор, Туркменистан, Сомалија и Гвинеја.

Анализата е спроведена во текот на 12 месеци до 29-ти мај и покажува дека 36 од првите 50 држави според брзината на интернетот се лоцирани во Европа, 9 од нив се од Азија и Пацификот, две од Северна Америка, две од Јужна и Средна Америка и една од Африка.

Технологија

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Објавено пред

на

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи малициозен софтвер за крадење информации како RedLine и Racoon.

Украдените лозинки се главно лозинки за сметки на Steam и Roblox, лозинки за сметки на Amazon и PayPal, но и информации за плаќање и крипто паричници.

Покрај лозинките, овие групи украле 2,11 милијарди колачиња, 113.204 криптопаричници и 103.150 платежни картички. Групите се управуваат преку Telegram.

Пазарната вредност на украдените податоци се проценува на околу 5,8 милиони долари, според извештајот на фирмата за сајбер безбедност Group-IB со седиште во Сингапур.

Најголем дел од жртвите се во САД, а потоа следат Бразил, Индија, Германија, Индонезија, Филипините, Франција, Турција, Виетнам и Италија. Вкупно, повеќе од 890.000 уреди во 111 земји беа заразени во наведениот временски период.

Групата-IB рече дека неколку групи учествувале во операцијата Класискам.

Овие групи, кои се активни на Телеграм и имаат околу 200 членови во просек, се хиерархиски организирани и се состојат од администратори и работници, а вторите се одговорни за дистрибуција на малициозен софтвер.

Инфекциите се случуваат на лажни веб-страници кои служат како мамки кои изгледаат како сајтови на познати компании. На овој начин, жртвите се намамени да преземаат малициозни датотеки. Врските до таквите веб-локации се вградени во видео прегледите на YouTube за популарни игри и лотарии за социјални медиуми.

„Администраторите обично им даваат на работниците RedLine и Racoon во замена за некои од украдените податоци или пари“, велат од компанијата. „Некои групи користат три малициозен софтвер во исто време, додека други имаат само еден.

По успешната инфекција, сајбер-криминалците ги продаваат украдените информации на темната мрежа.

Group-IB ја нагласува клучната улога што ја игра Telegram во овозможувањето низа криминални активности, вклучително и користењето за објавување ажурирања на производи, обезбедување поддршка за клиентите и ексфилтрација на податоци од компромитирани уреди.

„Популарноста на шемите кои вклучуваат малициозен софтвер за крадење податоци може да се објасни со ниската бариера за влез“, објаснува Group-IB. „Почетниците не треба да имаат напредно техничко знаење бидејќи процесот е целосно автоматизиран и единствената задача на работникот е да создаде датотека со малициозен софтвер во ботот на Telegram и да го насочи сообраќајот кон него.

/b92

Прочитај повеќе...

Магазин

САД забранија опрема од кинески телекомуникациски компании

Објавено пред

на

Администрацијата на Бајден забрани увоз и продажба на нова телекомуникациска опрема од кинеските компании Huawei Technologies и ZTE, бидејќи тие претставуваат „неприфатлив ризик“ за американската национална безбедност.

Федералната комисија за комуникации во петокот соопшти дека донела конечни пресуди со кои се забранува производство и увоз на опрема од кинескиот производител на опрема за надзор Daha Technologies, производителот на опрема за видео надзор Hikvision Digital Technology и технолошката компанија Hytera Communications.

Овој потег е продолжување на репресијата на Вашингтон против кинеските технолошки гиганти поради стравувањата дека Пекинг може да ги искористи тие компании за да ги шпионира Американците.

„Овие нови одлуки се важен дел од нашите тековни дејствија за заштита на Американците од закани за националната безбедност што ги вклучуваат телекомуникациите“, рече претседателката на комисијата Џесика Розенворсел во соопштението.

Huawei одби да ја коментира одлуката, додека другите компании веднаш не одговорија.

Инаку, таа комисија во јули 2021 година објави дека размислува за забрана за одобрување за сета опрема од сите фирми на списокот. Тоа следеше откако пет кинески компании беа означени како закани за националната безбедност во март 2021 година, според законот од 2019 година, чија цел беше заштита на американските комуникациски мрежи. Сите четворица комесари во агенцијата, двајца републиканци и двајца демократи, ги поддржаа последните одлуки.

/n1

Прочитај повеќе...

Магазин

Објавена е листата на најчесто користени лозинки во 2022 година

Објавено пред

на

Иако лозинките треба да ги заштитат корисничките сметки и профили на Интернет, тие често се „лесни за наоѓање“.

Така, објавена е листа со 10-те најчести лозинки на Интернет за 2022 година, со кои секој што сака може да пристапи до вашите сметки.

Многу од овие лозинки се вообичаени затоа што лесно се паметат, но што и да работи за вас, ќе работи за некој кој сака да ја искористи вашата „леснотија“ затоа што ќе ги прекопа вашите пораки за само неколку минути.

Списокот на 200 најчести лозинки беше објавен од NordPass, еве ги првите 10:

1. password

2. 123456

3. 123456789

4. guest

5. qwerty

6. 12345678

7. 111111

8.12345

9. col123456

10. 123123

Многу често се користи и повторувањето на еден број, како и бројките од 9 до 1. Покрај бројките, на листата се наоѓаат и термини како „Тиндер“, „Бетмен“, „Еуфорија“ и „Оскари“.

/danas

Прочитај повеќе...

Facebook

Последни објави

Македонија2 часа

Нижополе и Попова Шапка под снег

На падините на Баба Планина, односно во с.Нижеполе моментално провејува снег, а во Маврово ноќеска. Слаб снег има на превој...

Хороскоп9 часа

Хороскоп за понеделник (28 ноември)

ОВЕН Може да очекувате нови случувања на деловно поле. Пресврти ве очекуваат ненадејно. Ве очекува и флерт со нова личност....

Спорт11 часа

Шкупи убедлив, Шкендија ремизираше, како победници ова коло се запишаа Работнички и ФК Скопје, преглед на 16-то коло од ПМФЛ

Актуелниот првак Шкупи ја декласира Победа со 0-6 на гости во Прилеп и се искачи на второто место на табелата...

Временска прогноза12 часа

Утро со многу ниски температури, дожд и снег, еве каде..

Под влијание на влажен и МНОГУ ПОСТУДЕН воздушен бран од север, денес и тоа особено попладне и навечер, како и...

Македонија13 часа

(ФОТО) Прва снежна идила од превој „Стража“ за оваа година

Моментални фотографии од превој Стража. Бележиме максимално чист воздух и ситен снег кој не се задржува на коловозот. Зимата и...

Технологија15 часа

Руски хакерски групи украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година преку малициозен софтвер

Руски хакерски групи околу 34 на број украле најмалку 50 милиони лозинки во првите седум месеци од 2022 година користејќи...

Култура17 часа

Од утре започнува Божиќниот пост, а денес се Божиќни поклади

Постите траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7-ми јануари. Денешниот ден, 27 ноември, се нарекува уште...

Автомобили21 час

Mercedes-Benz 190 слави 40 години

Денес, и по четири децении, дизајнот на компактната лимузина изгледа модерно, а претставената технологија ја формира основата. Mercedes-Benz ја прошири...

Временска прогноза1 ден

Нова метео анализа, за денес попладне и во текот на ноќта, особено внимание на температурите кои ќе бидат до 10 степени под нулата

Под влијание на влажен и многу постуден воздушен бран од север, утре и тоа особено попладне и навечер, како и...

Хороскоп1 ден

Хороскоп за недела (27 ноември)

ОВЕН Овните кои се баби и дедовци, денес ќе уживаат во друштво на своите внуци. Останатите припадници на знакот денот...

НАЈЧИТАНИ